Deniz Akvaryumu Bakımı

Deniz Akvaryumu Bakımı
24.12.201503:06

Tuzlu su akvaryumu kurmak isteyenler için bilinmesi gereken bütün ayrıntıları sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:14

Deniz Akvaryumu Kurulumu

Akvaryum kurulumu yapmak istiyorsanız, öncelikle bilmeniz gereken şey yeterli zamanınız ve imkanınız yoksa bu işe hiç kalkışmamanız gerektiğidir çünkü akvaryumla uğraşmak ciddi zaman ve maddi sorumluluk gerektirmektedir. Bu nedenle öncelikle bunun bilincine sahip olmalısınız.

Tuzlu su akvaryumlarının sistemleri kurulurken, uzun vadede sorun çıkartmayacak şekilde yapılmalıdır. Kurduğunuz akvaryum sorunsuz olduğu takdirde, balıklarınız sağlıklı ve uzun süre yaşayabileceklerdir.

Akvaryum camlarının sağlam, suyunun kaliteli, aydınlatmasının sorunsuz, filtreleme sisteminin güçlü olması gerekmektedir.

Akvaryum içerisindeki kum mercan veya aragonit olması tavsiye edilmektedir. Bu kum, suyun kalsiyum seviyesini dengelemektedir. Kumun kalınlığı 10 cm civarında olursa, kumun altına sistemi kurmak daha kolay olacaktır.

Kurulum aşamasının sorunsuz ve kusursuz olmasını istiyorsanız, profesyonel destek alınması da tavsiye edilmektedir.

 

Tuzlu Su Akvaryumu

 

Akvaryum İçin Uygun Yer Belirlemek

Akvaryumu koyacağınız yer kesinlikle uygun bir köşe olmalır. Akvaryumu koyacağınız yerde dikkat etmeniz gereken başlıca şeyler şunlardır:

 • Öncelikle bu bölgenin doğrudan güneş almamasına dikkat etmeniz gerekir. Bütün gün doğrudan güneş alan akvaryumlarda yosunlanma problemi ile karşılaşabilirsiniz. 
 • Akvaryumunuzda sakin ve stresten uzak bir hava yaratabilmek için akvaryumun yerinin sakin bir köşe olması gereklidir.
 • Akvaryumu evinizdeki su kaynağına ve giderine yakın bir noktaya kurmaktır. Özellikle kova kullanarak su değişimi yapılamayacak büyük tanklar için bu daha önemlidir. 

 

Tuzlu Su Akvaryumlarının Kurulumu

 

Tuzlu Su Akvaryumu Kurulumu

Tuzlu su akvaryumu kurulumuna başlarken bilgi edinmenizdir. Gerekli bilgiler edinildikten sonra akvaryumunuzda ne tür canlılara bakmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Beslemek isteyeceğiniz balık ya da canlı türlerine göre ayrı olarak su ayarları ve akvaryum aksesuarları alınması gerekmektedir.

Akvaryum için ilk şartlardan biri verimli bir filtre sisteminin oluşturulmasıdır. Bunun için ise protein ayrıştırıcılar ve pislik biriktirmeyen filtre sistemleri kullanılmalıdır. Gerekli ekipmanların seçimini ucuza getirmeye çalışıp, kalitesiz sistemler almaktan kaçınılması gerekir.

 

Sadece Balık Beslenilen Deniz Akvaryumu Kurmak

Sadece balık besleyeceğiniz akvaryumda ışığın yükse kalitede olmasına gerek yoktur. Köpek balığı, müren, aslan balığı gibi balıklara bakmak istiyorsanız daha büyük bir akvaryuma ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca bu büyük akvaryumlar için filtreleme sistemlerinin de güçlü olması gerektiğini unutmayın.

Daha küçük akvaryum edinmek istiyorsak ya tek tür, ya da ihtiyacını karşılayabileceğimiz daha uyumlu ve küçük balıkları seçmeye yönelmeliyiz.

 

Tuzlu Su Balıkları

 

Resif Akvaryumu Kurmak

Canlıların ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilmek için akvaryumun çok yüksek olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Floresan lambaların aydınlatma gücü 50 cm üzeri akvaryumlarda etkisini yitirir. Yüksekliği artırmaktansa, akvaryumu daha geniş ve daha uzun seçmekte fayda vardır.

 

Resif Akvaryumu Bakımı

 

Akvaryum boyutunu belirlerken akvaryuma koyulacak aydınlatma armatürlerinin boyları ve lambaların ekti mesafeleri düşünülerek planlanması faydalı olur. Metal Halide armatürlerinin 60x60 cm bir alanda etkili olduğu, floresan boylarının 60x90x120 cm olduğu dikkate alınmalıdır.

 

Deniz Akvaryumu İçin Pratik Bilgiler

Tuzlu su akvaryumu edinecek olan kişilerin genel olarak bilmesi gereken bazı pratik bilgiler bulunmaktadır. Bunlar:

 • Deniz akvaryumlarında en önemli kriter pH dengesidir. Deniz canlılarının çoğu 8,2 pH'ı severler. 
 • Deniz balıkları nitrata karşı omurgasız deniz canlılarına göre daha dayanıklıdırlar ama yine de 20 ppm altında nitrat isterler, omurgasızlar ise 5 ppm in altında nitratı tercih ederler. 
 • Deniz akvaryumlarının yoğunluğu 1,022 civarında olmalıdır.
 • Deniz akvaryumlarının ısısı 24 ile 27 derece arası olaması idealdir.

Deniz Akvaryumu İçin Pratik Bilgiler

 

 • Deniz akvaryumu kurmak için gerekenler akvaryum, dekor malzemeleri, filtre sistemi, protein-toplayıcı, ışıklandırma, su ve test kitleridir. 
 • Deniz akvaryumunda minimum ölçü 80 litre olmalıdır.
 • Deniz akvaryumlarında iyi bir filtre sisteminin yanında yeterli akıntı da sağlanmalıdır. Bunun için kullanacağınız powerhead mutlaka akvaryum ölçünüzle uyumlu olmalıdır. 
 • Kullanacağınız tuz özel deniz tuzu olmalıdır. Normal kaya tuzunda balıkların ihtiyacı olan maddeler son derece yetersizdir. 
 • Başarılı bir deniz akvaryumu için gerekli pH, nitrat, fosfat, alkalinlik, nitrit, amonyak test kitlerini de aldıktan sonra artık akvaryumu kurabiliriz.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
2
1
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.