Dengir Mir Mehmet Fırat Kimdir? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

Ak Parti'nin kurucularından olan ve HDP'den 2 dönem millet vekili seçilen Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Dengir Mir Mehmet Fırat Kimdir? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

Dengir Mir Mehmet Fırat (8 Ağustos 1943, Mersin – 12 Temmuz 2019, Ankara) Türk avukat, çiftçi, ihracatçı ve siyasetçi olarak tanınır. Ciddi bir siyasi geçmişi bulunan Fırat, 5 dönem milletvekili olarak görev yapmış ve AK Parti'nin kurucularından biri olarak tanınmıştır. Aynı zamanda HDP tarafından da 2 dönem milletvekili seçilmiştir.

Dengir Mir Mehmet Fırat Kimdir? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Fırat, aynı zamanda çiftçilik, serbest avukatlık, ticaret ve Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyeliği gibi birçok pozisyonda bulunmuştur. Ayrıca XXI. Dönem Adıyaman, XXII. ve XXV. Dönem Mersin, XXIII. Dönem Adana Milletvekili olarak görev yapmıştır. Fırat, Alman asıllı Kristen (Zozan) ile evli ve iki çocuk babasıdır.

Fırat'ın ailesinin de siyasi geçmişi bulunmaktadır. Dedesi Hacı Bedir Fırat Ağa Kavi aşiretine mensuptur ve I. ve II. dönem Malatya, III. dönem Kars milletvekilidir. Amcası Hüseyin Fehmi Fırat üç dönem milletvekilliği yapmış ve Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyeliği'nde bulunmuştur. Halasının oğlu Mehmet Sırrı Turanlı ise XI. dönem Adıyaman milletvekili ve Adıyaman senatörlüğü yapmıştır.

Dengir Mir Mehmet Fırat Kimdir? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

Fırat, Adalet Partisi Kahta ilçe başkanlığı, Doğru Yol Partisi kurucu üyeliği, Kahta ilçe başkanlığı ve MKYK üyeliği gibi pozisyonlarda da bulunmuştur. 2000 yılında Fazilet Partisi'nden cumhurbaşkanlığına aday olacağı açıklanmışsa da aday olmamıştır.

Fırat'ın "Atatürk devrimleri toplumda travma yarattı, dini yaşama biçimleri bir gecede ortadan kaldırıldı" şeklindeki sözleri The New York Times'da yer almış ve büyük tepki toplamıştır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.