David Ricardo Kimdir

David Ricardo, 1772 yılında doğmuş ve 1823 yılında hayatını kaybetmiş İngiliz politik iktisatçıdır. Adam Smith gibi David Ricardo da Klasik İktisat savunucularındandır.
David Ricardo Kimdir

David Ricardo Biyografisi

Adam Smith’in ünlü Ulusların Zenginliği adlı eserinden etkilenen Ricardo, ekonomi ve siyasetle uğraşmaya başlamıştır. 1817 yılında Ekonomi Politiğin ve Vergilendirmenin İlkeleri adlı eseri yayımlanmıştır. Adam Smith ve diğer klasik iktisatçılar gibi ekonomiye her türlü müdahaleye karşı çıkan ve ticaretin serbest olması gerektiğini savunan Ricardo, 1819 yılında İngiliz parlamentosuna girmiştir.

Ricardo dediğimiz zaman akla gelen en önemli kavramlardan biri eğer kavramıdır. Ona göre bir malın değerini, o malın üretiminde kullanılan emek miktarı belirlemektedir. Ricardo’nun bu düşüncesi Emek Değer Teorisi diye adlandırılır ve Karl Marx’ın da artı değer kavramının oluşmasında temel olarak görülür.

Ona göre emeğin de bir fiyatı, yani işçinin de bir ücreti vardır. İşçinin kendi geçimini sağlayabilecek ücreti, toplumu yoksulluğa mahkûm ettiği düşüncesi ile sosyalistler tarafından eleştirilen Geçimlik Ücret Teorisi olarak adlandırılır.

David Ricardo, aynı zamanda Karşılaştırmalı (Mukayeseli) Üstünlükler Teorisi’ni de ortaya koymuştur. Burada her iki malda da üstün olan bir ülke de olsa , dış ticarete katılan ülkelerin yine de kârlı çıkacağı ve aynı zamanda dünya üretim ve refahının da artacağı söylenir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.