Dünyanın En Soğuk Ülkeleri

Dünyanın En Soğuk Ülkeleri
18.12.201509:32

Her ne kadar ülkemizde dört mevsim yaşanmış olsa da kışı gerçekten sert bir şekilde yaşayan ülkeler var. Bu içeriğimizde sizlere en soğuk diyarları tanıtacağız. İşte dünyanın en soğuk ülkeleri...

Haber güncelleme tarihi 02.07.2020 14:59

Dünyanın En Soğuk Ülkeleri

Dünya üzerindeki soğuğuyla meşhur ülkeleri araştırdık.  Bu bölgelerde hayatta kalmak adeta cesaret isteyen bir şey. Öyle ki hava -50'lere hatta daha da fazlasına kadar soğuyabiliyor. İşte sizler için hazırladığımız dünyanın en soğuk yerlerini belirten harika bir içerik...

8. Rusya-Oymyakon-Yakutsk

soğuk ülkeler

Zaten soğuk bir iklime sahip olan Rusya'nın çok soğuk iki bölgesi Oymyakon ve Yakutsk. Bu iki bölgede yapacağınız ufak bir dikkatsizlik belkide sonunuzu hazırlayabilir.

Bu ayda ise -40 dereceyi görür. En soğuk ayı ise Ocak'tır. " arasında seyrediyor. Bu hava koşullarına rağmen ise şehrin 200 bin nüfusu bulunmaktadır. Sıcaklıklar çok düşük olduğu için bölgede balık ve donuş hayvan tüketimi çok yüksektir. Aracı olan yerleşim yeri sakinleri için ısıtmalı otoparklar mevcuttur. Aracınızı otoparka değilde dışarıya bırakırsanız aracını kullanılamaz hele gelebilir. Kış mevsimi uzun süren şehirde Temmuz ayında en sıcak günlerini yaşar. Dereceler Temmuzda 19 dereceyi gösterir. " "-40 ve -50 " ortalama olarak sıcaklık.

Oymyakon: Dünyada yerleşimin olduğu en soğuk yer olarak adını duyurmuştur. 800 kişinin yaşadığı köyde sıcaklık -72 derece olarak ölçülmektedir.


7. Grönland

soğuk ülkeler

Yazın dereceler en fazla " -7'yi " göstermiştir. Kışın ise dereceler " -40'ı " göstermektedir. Şehir merkezi adanın batı kıyısına kurulmuştur. Dış işlerinden Danimarka'ya bağlı olan Grönland'ta 57 bin kişi yaşamaktadır. Genellikle yazın ziyaret edilen Grönland'ta ağırlıklı olarak İskandinav kökenli halklar yaşamaktadır.


6. İzlanda

soğuk ülkeler

Kuzey Kutbu'na yakın olmasına rağmen, Gulf Stream akıntısı nedeniyle ülkede kış diğer doğu ülkelere göre yumuşak geçer. Yazın 29 dereceye kadar yükselen sıcaklıklar, " kışın -49 dereceye kadar " düşmüştür. Haziran ayında güneş, 18 gün boyunca hiç batmaz.


5. Kanada

Soğuk Ülkeler

Kuzey kutup noktasına yakın olan Kanada'da da kış iklimi oldukça sert geçmektedir. Kışın dereceler " -40 ile -45 " derece arasında gidip gelmektedir. Doğa güzellikleriyle de görenlerin dikkatini çeken Kanada'da yaz mevsimi ise 35 dereceye kadar çıkabilmektedir.


4. Alaska

soğuk ülkeler

Amerika'nın yüz ölçümü en büyük nüfus yoğunluğu en az bölgesidir. Alaska, Rus İmparatorluğu'ndan Amerika tarafından 1867'de satın alınmıştır. Alaska'da yazlar çok sert geçmezken kış mevsiminde dereceler -30'a kadar çıkmaktadır.


3. Kazakistan

Soğuk Ülkeler

Hem kış hem de yaz mevsimi çok sert geçen ülkelerden birisidir Kazakistan. Özellikle vadi ve ovalarda sert bir şekilde karasal iklim özellikleri görünmektedir. Sıcaklıklar bölge bölge farklılıklar göstermektedir. Buna göre bazı bölgelerde kışın dereceler " -5'i " gösterirken bazı bölgelerde ise " -20 " dereceye kadar düşer. Aynı zamanda kışın esen, kasırga şiddetindeki rüzgarlar ise şartları daha da zorlaştırmaktadır.


2. Finlandiya

soğuk ülkeler

Kış mevsimi boyunca tüm Finlandiya beyaz örtüyle kaplanır. Yazın ise Güneş çok kısa süreliğine batar ve özellikle haziran ayında neredeyse hiç batmaz. Yazın sıcaklıklar ise ortalama " -10 "'na yakın olması ile hali hazırda iklimi sert geçmektedir.Kuzey Kutbu Doğası ve Kuzey Işıkları ile herkesin ömründe bir kez olsun gitmek istediği yerler arasındadır Finlandiya.


1. Antarktika

soğuk ülkeler

Dünyanın en kurak ve en soğuk kara parçasıdır Antarktika. Kıtada bazı devletlerin araştırma istasyonları bulunmaktadır. Bu yüzde yaklaşık 1000 civarında insan bulunmaktadır. Kıta'nın bazı bölümlerinde yüzyıllardır yağmur yağmadığı tespit edilmiştir. İklim koşullarından dolayıda kıtanın kıyalarında havyanlar yaşamaktadır. Sıcaklıklara baktığımızda ise -60, -80 arasında en düşük sıcaklığı yaşamaktadır. en yüksek sıcaklık ise -12 derece olarak hesaplanmıştır.

Önerilen İçerik: Sibirya ve Yakutistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
326
266
548
146
366
90
347
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.