Damar Sertliği Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Damar Sertliği Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
25.12.201512:15

Damar sertliği neden olur ve tedavisi mümkün müdür? Tüm sorulara ilişkin, günümüzde sıkça rastlanan bir hastalık olan damar sertliği hastalığı hakkında bazı araştırmalar yaptık. İşte damar sertliği hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 09.02.2019 11:32

Günümüzde genellikle ileri ki yaşlarda görülen bir hastalık olan Damar Sertliği hastalığı damar yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Türkiye'de son dönemde sıkça rastlanan bir hastalık olan damar sertliği hastalığı beraberinde şu soruları da getirdi. Damar sertliği nedir? Damar sertliği belirtileri nelerdir?  Damar sertliği nedenleri nelerdir? Damar sertliği ve bacak ağrısı nasıl geçer? Damar sertliği tedavisi nasıl olur? Damar sertliği kimlerde görülür? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

damar sertliği


Damar Sertliği Nedir?

Damarlar genellikle esnek yapıdadır fakat bu durum sağlık problemi olmayan kişiler için geçerlidir. Atar damarların esnekliği aynı zamanda vücudun denge durumuna göre değişmektedir. Vücudun denge durumuna göre damarlar genişler ya da daralır. Bu şekilde damarlardan geçen kan miktarı ayarlanmaktadır. Bazı nedenlerden dolayı atardamarlarda duvarı bağ dokusu ile kaplanma durumunda damarlar esnekliğini kaybetmektedir. Damarların esnekliğini kaybetmesi halinde damar sertliği denilmektedir. Damar sertliği tıp dilinde ateroskleroz olarak adlandırılmaktadır. Damar sertliği oluştuktan sonra damarın iç kısmına doğru plaklar meydana gelmektedir. Bu plakların adı ateromatözdür. Bu plaklar damarın tıkanmasına ve damar yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Bu hastalık farklı hastalıklara neden olabilecek bir hastalıktır. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Kişide hasarlar ve ölümlere neden olabilir. Belirti ya da bulguları görülen kişi tedavi altına alınmalıdır.

damar-sertligi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg


Damar Sertliği Belirtileri Nelerdir?

Damar sertliği hastalığı ilk olarak kendini göstermektedir. Herhangi bir bulgu ya da belirti vermez fakat kontroller sonrasın da tespit edilmektedir. Damar kapaklarında zedelenmeler hastalığın ilk aşaması olarak bilinmektedir. Damar sertliğinin ilk olarak kalpte görülmesi tehlikeli bir durumdur. Bu durum nedeniyle kalp kası düzenli olarak kasılıpgevşemede zorluk çekerek belirti vermektedirGöğüs sıkışmaları birçok kişide görülen belirtiler arasındadır. Bu durum kişide şiddetli ağrılar hissedilmesine neden olmaktadır. Kalp ritmi bozuklukları damar sertliği hastalığının en büyük belirtisidir. Bacaklarda görülen damar sertliği ise kasılmalar halinde görülmektedir. Bacakta kramplar halinde belirti vermektedir. 

 • Kalp ritmi bozuklukları
 • Kalp kapaklarında zedelenmeler
 • Göğüs sıkışması
 • Göğüste ağrı
 • Bacaklarda kramp
 • Bacaklarda kasılma

damar-sertligi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg


Damar Sertliği Nedenleri

 • Genetik durumlar
 • Sigara tüketimi
 • Yüksek tansiyon
 • Diyabet
 • Düzensiz beslenme

Damar sertliğinin en büyük etkeni genetik durumlardır. Genetik nedenler kontrol edilemeyen damar sertliği olarak adlandırılmaktadır. Damar sertliği kişinin ailesinin genlerinden dolayı meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genel nedenlerinden biri ise yaşa bağlıdır. Yaşın ilerlemesi ile bazı kişilerde damar sertliği sıklıkla görülür. Kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle cinsiyete bağlı nedenlerde görülmektedir. Kadınlarda ise genellikle menopoz sonrasında görülür. Nedeni ise hormonal durumlardır. Damar sertliğinde en önemli etkenlerden biri de yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon, damar sertliğine neden olan bir hastalıktır.

damar-sertligi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-005.jpg

Aynı zamanda diyabet hastalığı da damar sertliğine neden olmaktadır. Bunların yanı sıra düzensiz beslenme her hastalığa yol açtığı gibi bu hastalığa da neden olmaktadır. Diğer bir faktör ise sigaradır. Sigara damar sertliği hastalığına etkisi olan bir durumdur. Aşırı tüketilen sigaralar damar sertliğine sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda sigara içilen ortamlarda bulunmak dahi damar sertliğine neden olabiliyor. Bu durumu yaşayan kişilere pasif içici denilmektedir. Pasif içici kişilerin damar sertliği hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir.

damar sertliği nedenleri


Damar Sertliği Tedavisi

Damar sertliği teşhisinde ultrason yöntemi kullanılmaktadır. Bu şekilde damarlar incelenmektedir. Tıkanıklık olup olmadığı tespit edilir ve bunun sonucuna göre tedavi uygulanmaya başlanır. Damar sertliği tedavisi hastalığın derecesine ve damarların durumuna göre belirlenmektedir. Eğer damar sertliği hafif ise ilaç tedavisi uygulanmaktadır fakat damar sertliği ileri boyutlarda ise cerrahi müdahale uygulanmalıdır. Bu durumda bypass ameliyatı yapılmaktadır. 

damar-sertligi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-003.jpg


Risk Altında Olan Kişiler

 • 50 yaş üzeri 
 • Yüksek tansiyon
 • Kan yağlarının yüksek olması
 • Yüksek kan homosistin düzeyi
 • Diyabeti hastaları
 • Sigara kullananlar

damar sertliği

Önerilen İçerik;

 Kulak Çınlaması Nedir ve Neden Olur?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.