Dahi Filmleri – Dahi İnsanların Gerçek Yaşanmış Öykülerini Anlatan IMDb Puanı Yüksek En iyi Filmler

Dahi Filmleri – Dahi İnsanların Gerçek Yaşanmış Öykülerini Anlatan IMDb Puanı Yüksek En iyi Filmler
21.04.202016:42

Sinema dünyasına damgasını vuran ve muhteşem zekalarıyla bizleri etkisi altına alan dahi insanların hayat hikayesini konu edinen en iyi filmleri listeledik. İşte mutlaka izlenmesi gereken en iyi dahi insanları konu edinen filmler…

Haber güncelleme tarihi 29.09.2020 15:44

Senaryosunda Dahi İnsanları ve Gerçek Yaşanmışlıkları Konu Edinen Filmler

Dünyanın kaderini değiştiren, zekasıyla bizleri şaşırtan, yaptıkları çalışmalarla sanatın ve teknolojinin gelişmesine katkı sağlayan dahi insanları konu edinen en iyi filmleri listeledik. İşte NeOldu.com okurları için hazırladığımız dahi insanları konu edinen unutulmaz filmler…

 

Dahi Filmleri;                              


1. Copying Beethoven (2006) – IMDb: 6.8

Dahi Filmleri

Sanat dünyasının dâhilerinden kabul edilen ve fiziksel engellerine rağmen dünyanın en iyi bestelerine imza atan Ludwing Van Beethoven’ın hayat hikayesi bu filmin konusu olmuştur. Dahi insanların yapmakta zorlandıkları en büyük şeyin aynı başarılı tekrar etmek olduğu söylenir. Beethowen’ın hayatında da bu gerçek baş göstermiş ve hayatının son yıllarına doğru Beethowen yeni bir beste çıkarmakta hayli zorlanmıştır. Anna Holtz isimli bir kadının desteği sayesinde son bestesini halleden Beethoven’ın garip kişiliğini filmde inceliyoruz.

Tür: Dram, Tarih, Müzik

Fragman


2. Mr. Turner (2014) – IMDb: 6.8

Dahi Filmleri

19.yy da yaşamış ve dönemin en iyi ressamlarından biri olarak kabul edilen J.M.W. Turner’in hayatını konu edinen film bu dahi adamın hayatını en ince ayrıntısına kadar işliyor. Eserlerinde genel olarak manzara ve doğa olaylarını resmeden başarılı sanatçı aynı zamanda Romantizm ve Empresyonizm akımlarına da destek veren ünlü insanlardandır. Muhteşem bir zeka ya sahip olan Turner eserleriyle bizleri kendine hayran bırakmayı başaran önemli bir insandır. Filmde Turner’ın hayatının tüm detaylarıyla işlendiğini görmekteyiz. Öyle ki yaşlı babası, birlikte yaşdığı hizmetçisi, metresi, karısı, çocukları ve hayatına dair her şey eksiksiz bir şekilde anlatılmıştır.

Tür: Biyografi, Dram

Fragman


3. Pawn Sacrifice (2014) – IMDb: 7.0

Dahi Filmleri

Soğuk savaşının unutulmaz olaylarından biri olan satranç savaşlarını konu edinen filmde iki süper zekanın haftalarca süren satranç mücadelesini izliyoruz. Defalarca dünya şampiyonu olan Rusların yenilmez şampiyonu Boris Spassky ile Amerikalı genç satranç oyuncusu Bobby Fischer karşı karşıya gelince tüm dünya adeta durmuş ve bu maçı izlemektedir. Dönemim gergin siyasi ortamı sebebiyle bir hayli tedirgin günler geçiren Fischer bu maçı kazanmak zorunda olduğunu hissetmektedir. Filmin başrollerinde Liev Schreiber ve Tobey Maguire rol alırken filmin senaryosunu Steven Knight yazmıştır.

Tür: Biyografik, Dram

Fragman                                                              


4. The Man Who Knew Infinity (2015) – IMDb: 7.2

Dahi Filmler

1. Dünya savaşı sıralarında yaşayan ve matematik dünyasının dahi insanlarından biri olan Srinivasa Ramanujan Iyengar’ın gerçek yaşam öyküsünü konu edinen filmin yönetmenliğini Matt Brown yapmıştır.  Filmde muhteşem bir zekaya sahip olan Iyengar’ın Hindistan’da yoksulluk içinde geçirdiği hayatının devamında Cambridge Üniversitesine gelmesini ve burada birçok başarıya imza attığını izliyoruz.

Tür: Biyografik, Dram

Fragman


5. The Professor and the Madman (2019) – IMDb: 7.3

Dahi Filmleri

Başrolünde Mel Gibson ve Sean Penn’in rol aldığı unutulmaz filmde Oxford sözlüğünün gerçek ortaya çıkış hikayesi konu edinilmiştir. 10.000 kelimelik bir sözlük oluşturmak için gece gündz çalışan profesör James Murray hiç beklemediği bir yerden – akıl hastanesinden – aldığı yardımla bu hayalini gerçekleştirir. Ona yardım eden ise deli olduğu sanılan ve akıl hastanesinde yatmakta olan Dr. W.C. Minor’dur. Bir deli ve bir dahi tarafından oluşturulan bu sözlük uzun yıllar boyunca kullanılmaya devam etmiştir.

Tür: Dram, Biyografik

Fragman


6. The Theory of Everything (2014) – IMDb: 7.7

Dahi Filmleri

20. yüzyılın yetiştirdiği dahi insanlardan biri olan Stephen Hawking’in hayatını anlatan Herşeyin Teorisi filminde bu yüksek zekalı adamın evliliği ve hastalık süreci de anlatılmaktadır. Cambridge Üniversitesinde okuduğu yıllarda dehasıyla fark yaratan Stephan Hawking teknolojinin gelişmesine katkı sağlayan birçok çalışmada yer almıştır.

Tür: Biyografik, Dram

Fragman


7. Hidden Figures (2016) – IMDb: 7.8

Dahi Filmleri

Nasa’da çalışan ve muhteşem zekalarıyla harikalar yaratan 3 siyahi kadının gerçek hikayesini sinemaya aktaran Hidden Figures filminin yönetmenliğini Theodore Melfi yapmıştır. Uzayın sırlarını çözmekte bir hayli becerili olan bu üç kadın Dünyanın yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in dünyayı heyecanlandıran bu operasyonundaki her adımı yöneten, kontrol eden ve yapan kişilerdir. Gerçek bir yaşanmışlık öyküsünden uyarlanan filmde bu üç dahi kadının isimleri ise Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’dur.

Tür: Dram, Biyografi

Fragman


8. Enigma (2014) – IMDb: 8.0

Dahi Filmleri

Başrolünde Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley’in rol aldığı filmde 2.dünya savaşı sıralarında Alman istihbarat ağını yenmeyi başaran ünlü deha Alan Turing’in hikayesi anlatılmaktadır. Almanların Enigma adını verdikleri şifreleme sistemi karşısında aciz kalan İngilizler Alan Turing önderliğinde bir ekip kurarak şifreleri kırmaya çalışırlar. Ünlü matematikçi Alan Turing tarafından yapılan bir makine bu şifreleri kırmayı başarınca savaşın seyri de değişir. Tam bir dahi olan Alan Turing aynı zamanda yaptığı çalışmalarla bilgisayarın temellerini de atmıştır.

Tür: Biyografi, Dram

Fragman


9. A Beautiful Mind (2001) – IMDb: 8.2

Dahi Filmleri

Nobel ödüllü ünlü matematikçi John Nash’ın hayatını sinemaya aktaran unutulmaz filmin başrolünde Russell Crowe rol almıştır. Asosyal bir karaktere sahip olan John Nash kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesinde okumaya başlar. Yaptığı çalışmalarla devletin dahi ilgisini çeken John Nash Nobel ödülüne layık görülmüştür. A Beautiful Mind filmi ise iki dalda Oscar almayı başarmıştır.

Tür: Dram

Fragman


10. Amadeus (1984) – IMDb: 8.3

Dahi Filmleri

Dünya müzik ve sanat tarihine yön veren dahi insanlardan biri olan Amadeus Mozart’ın hayatını konu edinen film 1984yılında vizyona girmiştir. Ayrıca filmde yine müzik dünyasının önemli isimlerinden Antonio Salieri’nin yaşamıda anlatılmaktadır. Günlük hayatında bir hayli arız olan Mozart tam bir tutunamayan olmasına rağmen yaptığı bestelerle müzik dünyasının en yetenekli müzisyeni olmayı başarmıştır. Mozart’a göre daha düzgün bir karaktere sahip olan Salieri bir türlü Mozart kadar başarılı olamamıştır. Bu iki dahi insanın muhteşem hikayelerinin anlatıldığı efsanevi film IMDb’de 8.3 puan almıştır.

Tür: Dramatik Komedi, Tarih

Fragman

Önerilen İçerik: Eğitim Sistemini Sorgulamanızı Sağlayacak En İyi Filmler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
28
73
17
8
10
58
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.