Cumhuriyet Nedir?

Cumhuriyet Nedir?
22.08.201511:59

Devlet biçimlerinden bir olan Cumhuriyet nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır? Cumhuriyet kavramı ile ilgili bilmeniz gereken detaylar.

Haber güncelleme tarihi 07.08.2018 15:45

Cumhuriyet Nedir? Ne Anlama Gelir?

Rüyada karışık şeyler görmek, Cumhuriyet ulusun kayıtsız şartsız egemenliğini kendi elinde tuttuğu sistemin adıdır. Ulusun kendi seçtiği milletvekilleri aracılığıyla yönettiği devlet biçimidir.

Cumhuriyet, ilkokul zamanlarından beri bizlere öğretilen bir kavramdır. Yaşadığımız devlet Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Bundan dolayıdır ki bu kavramın ne anlam ifade ettiğini bilmemek büyük bir eksikliktir. Sizlere umhuriyet kavramını açarak, demokrasi ve cumhuriyetin farkları ve kısaca cumhuriyetin nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgiler vereceğiz.
seçim

Halkın egemenliğini kendi elinde tutmasıdır. “Cumhur” Arapça kökenli bir sözcüktür; Türkçe'de Halk demektir. Cumhuriyet yönetiminde devlet, vatandaşlarını temsilcileri vasıtasıyla yönetir. Halk kendi seçtiği temsilciler tarafından yönetiliyor. Bu açıdan bakıldığı zaman doğrudan demokrasiden ayrılır. Ancak günümüzde demokrasi ile aynı anlamda kullanılır ve iç içe geçmiştir.

Cumhuriyet kısaca, saltanat ya da hanedanın olmadığı bu gibi yönetimlerden uzak, toplumun kral gibi tek adamlara itaat etmediği bir yönetim şeklidir.


Cumhuriyeti Demokrasiden Ayıran Fark Nedir?

Fotoğrafla anlatıldığı zaman daha kolay anlam kazanıyor kavramlar.

farklılık

farklılık

Çoğumuz demokrasi ve cumhuriyet kavramını aynı olduğunu düşünüyoruz. Bu iki kavram birbirinden farklıdır. Demokrasi ve cumhuriyet arasındaki en önemli fark hükümetin yasal sınırlarıdır. Demokraside vatandaşların politikacıları seçip kendilerini iktidara yansıtmaları söz konusuyken cumhuriyet yönetiminde ise halkların kendi politikacılarını seçip anayasal güvence içinde olunmasıdır. Cumhuriyet yönetiminde halkların hakları yasalarla belirlendiği için, devletteki azınlıklara karşı haksızlıklar da önlenmiş oluyor. Demokrasilerde halk ön plana çıkarılırken cumhuriyet devlet biçiminde birey ön plana çıkıyor. Bu iç içe geçmiş iki kavram aslında birbiriyle hiç de aynı değildir.


Cumhuriyetin Oluşumu

atatürk

Yönetim şekilleri bir düşünceyle ortaya çıkıp yılları alan çalışmalarla ve değişimlerle bugünkü hallerini almışlardır. Cumhuriyet batıda republic karşılığı olarak sonradan türetilmiştir. Bunun için bizdeki cumhuriyet kavramı batıdan alınmaya çalışıldığı için tam olarak başarıya ulaştığı söylenilemez. 2500 yıllık bir dayanağı olan cumhuriyetin bizdeki tarihi 60 yıla dayanıyor. Tabi bu durumda rayına oturmasını bekleyemeyiz. Batıda “republic” karşılığında Eflatun’un Politeia yani Devlet eserine dayanıyor. Eflatun yönetim biçimi, rejim kavramlarını kullanmıştır. Eflatun kitabında halkın aksine zümrenin idaresini öğütlüyor. Temellerinin çok eskiye dayandığı cumhuriyet kavramı kısa bir sürede gelişim göstermemiş uzun yıllar bilim insanları tarafından tartışılmış ve yer yer değişen rejimlerle günümüzdeki şeklini almıştır. Amerika Devrimi (1783), Fransız Devrimi (1789) bugünkü cumhuriyetin zeminini oluşturmuşlardır. İmparatorlukların yıkılmasıyla birlikte kurulan ulus devletleriyle birlikte birbirinden farklı cumhuriyet biçimleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Sosyalist devletler halk cumhuriyeti, İslam Cumhuriyeti gibi birçok cumhuriyet şekli ortaya atıldı. Türkiye'de Cumhuriyet 29 Ekim 1923 yılında ilan edilmiştir.

NeOldu.com / Bilgi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
323
1001
601
171
153
251
1251
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.