Cuma Namazı Kadınlara Neden Farz Değildir?

Cuma Namazı Kadınlara Neden Farz Değildir?
09.06.201711:35

Cuma namazı erkeklere farz olup kadınlara farz değildir. Bu konu ile ilgili bütün fakihler görüş birliği yapmıştır. Peki neden erkeklere farz olan cuma namazı kadınlara farz değildir?

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:42

Cuma namazı kılmayı emreden âyet genel içerikli olduğu halde kadınların niçin cuma namazı kılmadıkları akıllara gelebilir. Çok fazla teknik ayrıntı üzerinde durmadan bu konuya açıklık getirmeye çalışalım. Burada gözden kaçırılmaması gereken durumların başında konunun Arap dilinin özelliği ile ilgisi vardır. Arap dilinde erkek ve kadına yapılan hitap kalıbı aynı değildir. Kadınlara yapılan söylemin içinde erkeklere de yer verilmesinin, dilin yapısı bakımından imkanı yoktur. Kadınlara bulunulan hitap, sadece ve sadece kadınlara aittir. Bundan dolayı yapılan hitabın erkeklere yapıldığı ve kadınların bu söylem içerisinde yer almadığı söylenir. Birçok dil bilimci bu konuda tartışır ancak bütün alimler ortak görüşe sahiptir. Şu ana kadar kadına Cuma namazının farz kılındığını söyleyen hiçbir alim yoktur. Zaten Hz. Muhammed dönemine baktığımız zaman bu açık bir şekilde görülüyordur. Hz. Peygamber'in kadınları cuma namazı kılmakla sorumlu tutmadığı çok açık ve net bir şekilde ortadadır.

KADINLAR DA CUMA NAMAZI KILABİLİR

Cuma namazının yolculuk, hastalık, yağmur, çamur, cana ve mala yönelik tehlike gibi mazeretlerin bulunmaması durumunda büluğ çağına gelmiş erkeklere farzdır. Kadınlara Cuma namazının farz olmadığı hükmünde de bütün mezhebler ve müctehidler aynı görüştedir. Cuma farz olmayan kadınlar, hastalar, yolcular... imkân bulur da camiye giderler ve Cuma namazını kılarlarsa Cumaları sahih olur, artık o günün öğle namazını kılmaları gerekmez. Camilerde yer bulunduğu ve başka bir engel de bulunmaması halinde kadınlarımızın cuma namazını kılmalarında büyük fayda söz konusudur. Kadılar kendilerine ayrılan yerlerde ve erkek saflarının arka kısmında bu namazı kılarlar, hutbeyi dinlerler, İslâm ümmetinin bir yarısı olarak ümmet birliğine katılır, gerektiğinde düşünce ve tekliflerini dile getirirler.

namaz


KADINLARA CUMA NAMAZI FARZ DEĞİLDİR

Bugünlerde kadınlara cuma namazının farz olduğunu öne süren ilgili âyetin genellik ifade eden lafzına dayanmışlar, Hz. Peygamber zamanında kadınların da cemaat ve cumaya geldiklerine yönelik söylentiler zikretmişler, bunları iddialarına kanıt olarak göstermişlerdir.

O âyette Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

"Ey iman edenler! Cuma günü namaz için ezan okunduğunda Allah'ı anmaya koşun, alış-verişi bırakın; sizin için hayırlı olan budur; eğer bilirseniz. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin, Allah'ı çokça anın, umulur ki, felah bulursunuz." (Cum'a: 62/9-10). "Cuma kadınlara farzdır" diyenlere göre "Allah Teâlâ iman edenleri cuma namazına çağırmıştır; kadınlar da buna dahildir, onları istisna etmek caiz değildir... "

namaz


KADINLARA CUMA NAMAZI ZORUNLU DEĞİL ÇÜNKÜ...

Âyetin lafzı umumi (genel) anlamlı gözükmekle birlikte bütün İslâm mezheblerine ve müctehidlerine göre onu açıklayan başka deliller bir kısım Müslümanlar (iman edenleri) Cuma namazı zorunluluğunun dışında bırakmıştır. (Fıkıh usûlü anlatımıyla ayet tahsis edilmiş, bunları içine almadığı belirtilmiştir). Âyetin genel anlamı ve ifadesi de bu anlayışı doğrulamaktadır; çünkü yeryüzüne dağılmak ve Allah'tan rızk istemek kadınların değil, erkeklerin vazifeleri arasında yer alır.

namaz

İşte Kadına Cuma Namazının Farz Olmadığını Belirten Hadis;

"Cuma namazını cemaatle kılmak her Müslüman üzerine borçtur, vazifedir; ancak başkasının mülkiyetinde olan köle, kadın, çocuk ve hasta müstesnadır; cuma namazı bunlara farz değildir." 

İkinci kanıt kadınların cemaatle namaz kılma yükümlülüğü taşımamalarından kaynaklanıyor.

Üçüncü kanıt uygulamadır: Hz. Peygamber ve Raşid Halifeler zamanlarında kadınlar da -imkân buldukça- beş vakit namazda ve cumada hazır bulunur, cemaatle namaz kılarlardı. Ancak gelmemeleri halinde kınanmazlar, kendilerine "niçin gelmediniz" diye sorulmazdı. Halbuki mazereti olmadığı halde cumaya gelmeyen erkekler kınanır, niçin gelmedikleri sorulur, gelmeleri kesin bir dille istenirdi. Bu dönemlerde bütün mü'min kadınların behemehal Cuma namazına katıldıklarına dair bir delil mevcut değildir. O zamandan beri uygulama bu şekilde devam etmiştir.

Bize göre kadınlarımızın cuma namazını -kendilerine farz olmadığı halde- kılmalarında fayda vardır. Ancak bu durum yer darlığı vb. sebeplerle erkeklerin, kendilerine farz olan bu ibadeti yerine getirmelerine engel olmamak şeklinde olmalıdır.

NeOldu.com/ Özel Haber

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Şahmeran Duası

İstihare Namazı

Ayet-el Kürsi Duası

Sehiv Secdesi

Kunut Duaları

Tilavet Secdesi

Teheccüd Namazı

Kuşluk Namazı

Kerahat Vakitleri

İslam'ın 32 Farzı

İslam'ın 5 Şartı

Kandiller ve Anlamları

Cuma Günü Neden Mübarektir?

Mezhep Nedir? Kaça Ayrılır?

Sünnet Nedir?

Vacip Nedir?

Abdest Nasıl Alınır?

Şükür Namazı

Kaza Namazı

Seferi Namazı

Bayram Namazı

Hangi Namaz Kaç Rekattır?

Sabah Namazı

Öğle Namazı

İkindi Namazı

Akşam Namazı

Yatsı Namazı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
207
3
2
11
1
1
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.