Country Tarzı Nedir? Ev Dekorasyonunda 10 Country Stil Fikri

Büyük büyük mobilyalar, aşırı gösterişli salonlar, vintage detaylar ve doğa ilginizi çekiyorsa belki de country tarzda bir evde yaşamak hayalinizdir!
Country Tarzı Nedir? Ev Dekorasyonunda 10 Country Stil Fikri

Country Tarzı Dekorasyon Tavsiyeleri

Amerikan, Fransız ve İngiliz tarzı olarak bilinen Country tarzı Türk evlerini de sarmış durumda. Dekorasyon modasını takım eden kadınlar evlerini country tarzı döşemeye başladı. Country özellikle eski görünümlü mobilyaların kullanıldığı bir tarzdır. Beyaz ve masif mobilyaların yer aldığı country tarzı sıcak havasıyla herkesi kendine çekiyor.  Kadınların vazgeçemediği pembe renk özellikle country stilin baş tacı. Beyaz, pembe, mavi, yeşil renkler kullanıldığı ferah bir hava var bu stil iç açıcı gözüküyor. Çiçek motifleri, kare ve çizgi desenli kumaşların kullanıldığı şirin bir stil oluşturur. Country tarzını artık mutfak, yatak odası salon, çocuk odalarında hatta balkon ve bahçelerde bile görmeye başladık. Bu içeriğimizde evini counrty tarzında yenilemek isteyenler için fikir önerilerinde bulunuyoruz.

Country Tarzı Dekorasyon Listesi

SıraDekorasyon FikriMaliyetÜrün Önerisi
1Toprak Tonlarıyla Mistik Bir Hava YaratınDüşükTahta Eşya
2Büyük, Kaba ve Nostaljik Mobilyalar OrtaMobilya
3Doğa Sevginizi Misafirlerinize KanıtlayınDüşükÇiçek
4Dekorasyonunuza Romantizm EkleyinDüşükTablo
5Tavanınızın Zeminini Koyu Parkelerle Kombinleyin OrtaParke
6Aydınlatmalarınızda Doğal Malzemeler KullanınOrtaAydınlatma
7Gösterişli ve Cazibesi Olan Bir Mutfak YaratınDüşükMutfak Malzemeleri
8Yatak Odanızda Açık Renk KullanınYüksekYatak Odası Takımı
9Açık Renk Perdelerle Güneş Işığını HissedinOrtaPerde
10Evinizin Bir Köşesine Şömine YerleştirinYüksekŞömine
Amazon
Fiyatlarını Gör
Country
Tarzı Dekorasyon
Aradığın
Fiyatları Gör

1. Evinizde Toprak Tonlarıyla Mistik Bir Hava Yaratın

toprak-tonlariyla-mistik-bir-hava-yaratin.jpg

Amazon
Fiyatını Gör
Country
Tarzı Eşya
Aradığın
Fiyatı Gör

Son zamanlarda ev dekorasyonu uygulamalarında sıkça tercih edilen country, daha çok rahatına ve keyfine düşkün olan ve klasik tarz mobilya ve ahşap sevenler için uygun olabilecek bir tarzdır. Country tarzı oluşturmak için genellikle, ferforje, eskitme görünümlü ahşap ve klasik modeller tercih edilir. Koltuk takımlarınızda ise toprak tonlarında düz renkler tercih edilebilir ayrıca buna uygun yastıklarla sıcaklaştırılabilir. Evinizi bu tarz hakim şekilde döşemeye karar verdiyseniz, pencereleriniz de aynı tonlarda fon perdeler kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Country tarzı evinize tam anlamıyla yansıtmak istiyorsanız belki de salonunuzun bir duvarını doğaya ait ögelerle bezenmiş bir duvar kağıdıyla kaplayabilirsiniz. Yemek masasının olduğu kısım bunun için en sık tercih edilen alandır.

2. Büyük, Kaba ve Nostaljik Mobilyalar Tercih Edin

nostaljik-mobilyalar-tercih-edin.jpg

Amazon
Fiyatını Gör
Country
Tarzı Mobilya
Aradığın
Fiyatı Gör

Country stili dekor, dünya genelinde popülaritesi bir hayli yüksek ve yaygın bir dekorasyon tarzıdır. Geniş ve büyük koltuklar, yüksek ve konforlu minderler, yastıklar, doğal, natürel ve pastel renk tonları, bitki ve çiçek motifi desenlerde kumaş kılıfları ve daha fazlasıyla bu stili evinizin her odasında uygulayabilirsiniz. Bazılarına göre avangart olarak tanımlanabilecek bu mobilyalar counrty tarzını en iyi yansıtan tercihler olacaktır. Birbirinden farklı desenli koltuklar da aynı zamanda bu tarzın en belirgin göstergelerindendir. Genellikle feminan bir uslüba sahip olup kadınsı çizgileri bünyesinde bulunduran counrty tarzı siz de evinize kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

3. Evinizin Tarzıyla Doğa Sevginizi Misafirlerinize Kanıtlayın

doga-sevginizi-misafirlerinize-kanitlayin.jpg

Amazon
Fiyatını Gör
Country
Tarzı Çiçek
Aradığın
Fiyatı Gör

Country tazı döşenmiş evler yöresel bir hava ile modernliği birleştirmektedir. Bu tarz dekore edilen evler hem eski köy evlerini anımsatacak hem de çok modern bir görüntüye sahip olacaktır. Çoğu zaman kaçamak olarak gidilen çiftlik evlerini seviyorsanız ve kendinizi oraya ait hissediyorsanız evinize bu şekilde bir dekorasyon uygulayabilirsiniz. Country tarz dekore edeceğiniz evde, doğa sevginizi kanıtlamak için fırsat yakalayabilirsiniz. Aksesuarlarınızda, perdelerde, tablolarda desenleri uygun seçerek evinizde doğadan esintiler yaratabilirsiniz. Tablonuzun çerçevesini eskitilmiş ahşaptan yapabilirsiniz. Aksesuarlarınızı seçmek için bir mağaza yerine doğada kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz. Tüyler, taşlar ve ağaç dallarını toplayı evinize taşıyabilirsiniz.

4. Dekorasyonunuza Romantizm Ekleyin

dekorasyonunuza-romantizm-ekleyin.jpg

Amazon
Fiyatını Gör
Country
Tarzı Tablo
Aradığın
Fiyatı Gör

Country tarzı ev dekorasyonlarında, eskitme model eşyalar olmazsa olmazlardan biridir. Bu tür dekorasyonların vazgeçilmez parçaları; eskitilmiş duvar rafları, vintage havası taşıyan lambaderler, işlemeli berjerler, antika eşyalar, bordürlerdir. Böylece çok fazla çaba harcamadan doğanın duyguları harekete geçiren havasını romantizm olarak evinize taşımış olursunuz. Beyaz rengi, yumuşak çiçek desenlerini ve toz pembe gibi renkleri birlikte kullanmak evinizin huzuruna romantizmi de ekleyecektir. Ayrıca genel dekorasyona ek olarak vazolar, duvarlarınızı süsleyen aksesuarlar kullanmak da romantik bir hava kazandırmak için yeterli uygulamalar olacaktır.

5. Açık Tavanınızın Zeminini Koyu Parkelerle Kombinleyin 

acik-tavaninizin-zeminini-koyu-parkelerle-kombinleyin .jpg

Amazon
Fiyatını Gör
Country
Tarzı Parke
Aradığın
Fiyatı Gör

Özellikle Amerikan tarzı country dekorasyonlarında, odaya sıcaklık katabilmek için ahşabın doğal ve sıcak görüntüsünden de yararlanılmaktadır. Evinizin içine doğayı taşımak için açık renkte duvarlar ve tavan renkleri tercih etmelisiniz. Krem renginin sıklıkla tercih edildiği duvarlar ve tavana karşı, yerde koyu renkli parkeler kullanabilirsiniz. Hatta modern parkeler yerine ahşaptan yapılan zemin kaplamaları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda country tarzda döşenen evlerde boydan boya halı kaplaması da sık tercih edilen uygulamalar arasındadır. Boydan boya uzanan halılar hem evinizde sıcaklığı sağlayacak hem de güvenli bir alan hissi yaratacaktır.

6. Aydınlatmalarınızda Hasır Gibi Doğal Malzemeler Kullanın

hasir-gibi-dogal-malzemeler-kullanin.jpg

Amazon
Fiyatını Gör
Country
Tarzı Aydınlatma
Aradığın
Fiyatı Gör

Hem modern hem de doğayla iç içe bir dekorasyon anlayışı olan country tarzının en belirgin ögelerinden birisi de hasır sarkıt lambalardır. Son dönemlerde sadece county tarzın hakim olduğu mekanlarda değil, endüstriyel tasarımlarda da sık sık yer alan hasırdan, ağaçtan tasarlan benzersiz lambaları her yerde bulabilirsiniz. Bunun dışında ahşap lambaderler veya mat metal yüzeyli masa lambaları da bu tarzın tercih edilen ürünlerindendir. Evinizi romantizm ağırlıklı bir tarza bürümek istiyorsanız çiçek desenli abajurlar ve aplikler tercih edebilirsiniz. Alışveriş yaparken gözünüze çarpan eskitme ürünleri, dekorasyonunuz için ayrıca incelemenizi tavsiye ederiz. 

7. Gösterişli Şık ve Cazibesi olan Bir Mutfak Yaratın

gosterisli-sik-ve-cazibesi-olan-bir-mutfak-yaratin.jpg

Amazon
Fiyatını Gör
Country
Tarzı Mutfak Eşyaları
Aradığın
Fiyatı Gör

Country tarzı ev dekorasyonunda eskitme modeller, iri mutfak masaları ve büyük sandalyeler sık sık kullanılmaktadır. Bu sebeple vintage mobilyalar en çok tercih edilen ürünlerdir. Evin genelinde hakim olan ahşap mobilyalar mutfakta da karşımıza çıkıyor. Açık tonda veya ahşap renginde seçilmiş masa ve sandalyeler mutfaklara hem huzur hem de zengin bir görünüm kazandırmaktadır. Minimalizme tepki olarak görebileceğiniz country tarzda her şey bir tık daha abartılı ve gösterişlidir. Dolayısıyla evinizin mutfak kısmı da genel dekorasyona göre sakin tasarlanmamalıdır. Detaylar bu noktada oldukça önemlidir. Mutfak dolaplarının tutamaçları bile desenli gösterişli malzemelerden seçilmelidir. Country mutfaklarda dolaplar ayna ile kaplanabilir veya işlemeli ahşaplar tercih edilebilir. Açık renklerin revaçta olduğu bu bölümde, bejin tonları, toprak tonları ve altın rengi sıkça tercih edilen renklerdir.

8. Yatak Odanızda Beyaz ve Açık Krem Rengi Kullanın

yatak-odanizda-beyaz-ve-acik-krem-rengi-kullanin.jpg

Amazon
Fiyatını Gör
Country
Tarzı Yatak Odası
Aradığın
Fiyatı Gör

Country tarzı mobilyalar genellikle eskitme veya vintagedir. Beyaz veya açık krem rengi kullanılmaktadır. Bunun dışında yatak odalarında nevresim olarak dantel detaylı pudra veya açık pembe bir kumaş kullanıldığında son derece güzel ve country tarzına uygun olacaktır. Ayrıca aksesuar olarak da vazolar ve tablolar kullanılabilmektedir. Yatak odası perdeleriniz, sizi kırsalda geçen düşlere çağırmalı… Çiçekler, kuşlar, deniz temalı desenler, kelebekler… Seçmekte özgürsünüz! Aman dikkat, renk skalanıza uygun perdeler seçmelisiniz. Nevresim takımları da country ruhuna uygun olmalı. Perdelerde olduğu gibi nevresimlerde de çiçek desenli ürünleri tercih edebilirsiniz.

9. Açık Renk Perdelerle Güneş Işığını İçinizde Hissedin

acik-renk-perdelerle-gunes-isigini-icinizde-hissedin.jpg

Amazon
Fiyatını Gör
Country
Tarzı Perde
Aradığın
Fiyatı Gör

Country dekorasyonlarda perde seçimi de oldukça önemlidir. İçerisinin ışık alabileceği ve daha çok açık renkleri barındıran perde modelleri seçilmelidir. Genel dekorasyonda da hakim olan gösteriş perde konusunda da yanınızda olmalı! Her yerde olduğu gibi perdelerinizde de desen ve orijinal esintiler beklentisindeyseniz, açık renkli fon perdelerinizin içerisine küçük desenli tüller tercih edip orada da tarzınızı yansıtabilirsiniz.

10. Kullanılmasa da Evinizin Bir Köşesine Şömine Yerleştirin

somine-001.jpg

Amazon
Fiyatını Gör
Country
Tarzı Şömine
Aradığın
Fiyatı Gör

Doğanın sadeliğini ve esintisini evine getiren country tarzında genellikle şömine kullanımı ön plandadır. Şimdilerde ısınma ve aydınlatma anlamında evlerimizde şömineye ihtiyaç duymasak da hala şömine gördüğümüzde hepimizin içini huzur kaplar. Country tarzda dekore edilmiş evlerde de gözümüz hep bir şömine arar çünkü evin genel havası huzuru çağrıştırır. Hali hazırda kullanmasanız da dekor olarak bir köşeyi şömineye ayırmak hem evinizi daha sıcak bir atmosfere bürür hem de evi eksiksiz bir doğa evine dönüştürür.

<

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.