COVID-19: Kan Grubu Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

COVID-19: Kan Grubu Koronavirüs Riskini Arttırır mı?
09.04.202011:41

Çinli bilim adamlarının koronavirüsle mücadele kapsamında gerçekleştirdiği araştırmalar çerçevesinde, kan gruplarının COVID-19 enfeksiyonuna karşı etkileri araştırılmıştır. İşte enfeksiyona karşı en dayanıklı ve en hassas kan grubu..

Haber güncelleme tarihi 29.01.2021 10:54

Corona virüsü riskine karşı yapılan yeni bir çalışma, A kan grubuna sahip bireylerin COVID-19 enfeksiyonuna daha sık rastlandığını gösterirken 0 kan grubuna sahip bireylerin COVID-19 enfeksiyonuna karşı son derece dirençli olduğunu söylemektedir. Çin'de gerçekleştirilen bu araştırma, COVID-19: Kan Grubu Koronavirüs Riskini Arttırır mı? sorusunu beraberinde getirmektedir..


COVID-19: Kan Grubu Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Kan Grubu Koronavirüs Riskini Arttırır mı

Yeni Koronavirüs, ilk olarak 2019 yılının son çeyreğinde ortaya çıkmış olup ve kısa bir süre sonra Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan edilmiştir. SARS-CoV-2 virüsünün sebep olduğu COVID-19 salgını, Çin'in Wuhan kentinde kendini göstermesinin hemen ardından tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Günümüzde 200'den fazla ülkede 1.500.000 enfekte hasta ve 90.000'den fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan corona virüsü tüm dünyada alınan önlemlerle durdurulmaya çalışılıyor.

Çin'de yapılan yeni bir ön çalışma, kan grubu A olan kişilerin koronavirüse karşı daha savunmasız olabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda çalışma kapsamında diğer kan grupları üzerinde yapılan araştırmalar 0 kan grubuna sahip kişilerin koronavirüse karşı daha dirençli olabileceği bulgusuna rastlamıştır. Wuhan Üniversitesi Zhongnan Hastanesi Kanıta Dayalı ve Çevirisel Tıp Merkezi, salgının merkez üstü  Wuhan ve Shenzhen şehirlerinde COVID-19 ve kan grubu arasında ilişkiyi incelemiştir.


A kan grubu bireylerin koronavirüse yakalanma riski daha mı yüksek?

Kan Grubu Koronavirüs Riskini Arttırır mı

Araştırmacılar, yeni koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığına yakalanan 2.173 kişinin yaş, kronik hastalık gibi faktörler dışında kan grubu dağılımını incelemiştir. Hastalardan her biri Wuhan, Shenzhen ve Çin'in çeşitli bölgelerinde ki hastanelere tedavi amaçlı dağıtılmıştır. Araştırmacılar sonrasında farklı hastanelerde tedavi gören COVID-19 hastalarının kan grubları üzerinde detaylı bir inceleme gerçekleştirmiştir.

Çinli araştırmacılar incelemeye aldıkları COVID-19 hastalarının kan grupları üzerinde farklı bir bulguya rastlamıştır. İlginç bir şekilde COVID-19 enfeksiyonuna yakalanan hastaların büyük bir oranının kan grubunun A oldupu görülmüştür. Bu durum araştırmacılara kan grubu A olan kişilerin genel popülasyona göre ciddi daha fazla COVID-19 enfeksiyonuna yakanlandığını göstermiştir. Öte yandan kan grubu 0 olan kişilerin diğer COVID-19 hastalarına göre son derece düşük sayıda oldukları saptanmıştır.  

Çalışmalarda araştırmacılar, Wuhan ve Shenzhen'deki 2.173 doğrulanmış koronavirüs hastasının kan türlerini, Wuhan bölgesindeki 3.694 sağlıklı bireyler karşılaştırmıştır. Araştırma sonucu yapılan açıklamalara göre Wuhan Jinyintan Hastanesi'nde tutulan koronavirüs hastalarının %37,75'ine karşı Wuhan sakinlerinin %31.16'sında A tipi kan bulunmuştur.


Sonuçlar tesadüf olabilir!

Kan Grubu Koronavirüs Riskini Arttırır mı

Araştırma sonuçlarına bakıldığında bu durumun A kan grubu olan bireylerde endişe ve korku, 0 kan grubu olan kişilerde rahatlama ve vurdumduymazlık gösterdiği görülebilmektedir. Oysa ki araştırmaya dahil olmayan bilim insanları, COVID-19 enfeksiyonuna sebep olan SARS-CoV-2 virüsünün kan gruplarıyla bağdaştırılamayacağını ve hastalık riskinin kana bağlı olarak gelişmediğini iddia etmektedir. Bu sebeple hiç bir kimsenin kan grubu faktörünü göz önünde bulundurarak paniğe kapılmaması veya olayı basite almaması gerekmektedir.  

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda kan grubunun COVID-19 enfeksiyonu ile doğrudan bir ilişkisi olduğunu kanıtlayan güçlü bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Bu gözlemsel çalışmada COVID-19 enfeksiyonuna yakalanan bireylerin diğer hastalık (bağışıklık sistemi, solunum) geçmişlerine bakıldığında sonuçlarda ciddi değişiklikler olabileceği söylenmektedir. 

Kan Grubu Koronavirüs Riskini Arttırır mı

Tüm dünyayı sarıp sarmalayan ve en son ülkemizde de görülen koronavirüsten korunmanın en etkili yolu, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaları yakından takip ederek ciddiye almak olacak. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından halka bildirilen corona virüsü tedbirleri arasında;

 • İşlerinizi evinizden halletmek,
 • Dışarı çıkmamak (#evdekal),
 • 20 yaş altı çocukların sokağa çıkmasını engellemek,
 • 65 yaş ve üstü bireylerin sokağa çıkmasını engellemek,
 • Okul ve eğitim kurumlarının belirtilen süre zarfında kapatılması,
 • Bar, restoran ve toplu alanların süresi olarak kapatılması,
 • İnsanların toplandığı alanları engellemek,
 • Toplu taşımalara sınırlı kişinin binilmesi,
 • Maske ve eldiven kullanımı,
 • Şehirler arası yolculukların kısıtlanması,

Koronavirüs enfeksiyonuna yakalanma riski olan bireyler üzerinden gerçekleştirilen çalışmalar, hastalığın şiddeti üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda:

 • %81'i hafif semptomlarla atlattı,
 • %14'ün ciddi semptomlara sahip olduğu,
 • %5'lik kısmın ise ağır şekilde hastalandığını göstermektedir.

Yukarıda belirttiğim durumlar, Sağlık Bakanlı tarafından corona virüse karşı alınmış en etkili kararlar arasında yer almaktadır. Bu kararlar özellikle aşağıda da belirteceğim sağlık sorunlarına sahip kişilerin COVID-19'a yakalanma riskini önemli ölçüde etkilemektedir. Aynı şekilde bilim insanlarının yukarıda belirtilen risk faktörlerini tetikleyen durumlar üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda: 

 • 65 yaş ve üstü insanlar,
 • Altta yatan hastalığa sahip her yaştan bireyler,
 • Diyabet hastalarıdır.

Henüz yeni olmasından dolayı sınırlı ölçüde risk faktörleri olan koronavirüs salgını,  mevcut bilgilere ve klinik çalışmalara dayanarak bu enfeksiyonun yaşlı bireylerde ve kronik hastalığı olan kişilerde daha sık rastlandığı görülmektedir.

Önerilen İçerik: C Vitamini Koronavirüse Karşı Korur mu?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.