COVID-19 ve Hayvan Sağlığı: Koronavirüsün Hayvanlar Üzerinde Etkisi

COVID-19 ve Hayvan Sağlığı: Koronavirüsün Hayvanlar Üzerinde Etkisi
05.04.202010:52

Küresel bir salgın haline gelen koronavirüs, evcil hayvan sahiplerini de bir hayli endişelendirmektedir. Dünyada bir milyondan fazla bireyde görülen corona virüsü enfeksiyona karşı hayvan sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler..

Haber güncelleme tarihi 20.09.2020 11:08

COVID-19 ve Hayvan Sağlığı: Koronavirüsün Hayvanlar Üzerinde Etkisi

Corona virüsü hayvan sağlığı

Pandemik bir vaka olarak tüm dünyayı kasıp kavuran COVID-10 enfeksiyonu, Türkiye'nin de içinde bulunduğu 200'den fazla ülkede görülmektedir. İnsandan insana kolayca bulaşabilen corona virüsü, şuana dek yapılan araştırmalar sonucunda hangi hayvanda insana geçtiği net olarak saptanamamıştır. Tüm bunların yanında insanlar arasında kolayca yayılım göstere bu enfeksiyonun hayvanlar üzerinde ki etkisi halen araştırılmaya devam etmektedir. Şuanda evcil hayvanlarda dahil olmak üzere Türkiye'de herhangi bir hayvanda COVID-19 vakasına rastlanmamıştır. Aynı şekilde ülkemizdeki herhangi bir hayvanın bu enfeksiyona sebep olabileceğine dair hiç bir bulguda bulunmamaktadır. 

Kedi ve köpek başta olmak üzere birçok evcil hayvanın hastalanmasına sebep olabilecek birbirinden farklı koronavirüs tipi bulunmaktadır. Bunlar birçoğu halen insanlar tarafından bilinmese de hayvanlar arasında yaygın olarak görülmektedir. Bahsi geçen bu virüsler insanlara bulaşmadığı gibi günümüzde tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınıyla hiçbir şekilde ilişkili değildir. Tüm bunların yanında evcil hayvan sahiplerinin genel temizlik kurallarına uyması yeterli olacaktır. 


Evcil hayvanımı COVID-19 enfeksiyonuna karşı test ettirmeli miyim?

Corona virüsü hayvan sağlığı

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü, tıpkı insalarda olduğu gibi hayvanlarda da bazı risk faktörleri oluşturabilmektedir. Daha önceki yıllarda karşılaşılan SARS-CoV ve MERS-CoV koronavirüslerinin hayvanlardan insanlara bulaştığı saptanmıştır. Zoonotik bir hastalık olarak bilinen bu virüsler, daha önceki dönemlerde diğer evcil hayvanları da etkisi altına almıştır. Tüm bunların yanında yeni koronavirüs salgını COVID-19'un hayvanlar üzerinde herhangi bir etkisine rastlanmamıştır. Uzmanlar yalnızca hayvan sahiplerinin bu virüse karşı gereken önlemleri almasının şimdilik yeterli olacağını öngörmektedir. Öte yandan bazı bireyler evcil hayvanın COVID-19 enfeksiyonuna karşı test yaptırıp yaptıramayacağını merak etmektedir. Günümüzde koronavirüs testi hiç bir ülkede hayvanlar üzerinde yapılmamaktadır. Risk grubunun ana faktörü insanlardır ve test sayısı tüm dünyada sınırlıdır. 


Hayvanlar COVID-19'a neden olan virüsü tüylerinde taşıyabilir mi?

Corona virüsü hayvan sağlığı

Yapılan araştırmalar şuan için COVID-19 enfeksiyonuna neden olan SARS-CoV-2 virüsünü derisinde veya kürkünde taşıyan bir hayvana rastlamamıştır. Bu sebeple evcil hayvanınızın rutin kişisel bakımlarını yaptırmaya devam edebilirsiniz. Öte yandan evcil hayvanınızda oluşabilecek olası bir rahatsızlık durumunda veterinere başvurmanız en doğru seçim olacaktır. 


COVID-19 hastalarının evcil hayvanlardan uzak durması gerekir mi?

Corona virüsü hayvan sağlığı

COVID-19 enfeksiyonuna yakalanan hastaların, tıpkı diğer insanlarda olduğu gibi evcil hayvanlar ve diğer hayvanlarla teması kısıtlaması gerekmektedir. Her ne kadar evcil hayvanlarda ve diğer hayvanlarda COVID-19 enfeksiyonunun görülmediği söylense de, bu salgına yakalanan ve pozitif sonuç alan her bireyin çevresinde ki tüm canlılardan uzak durması en doğru seçim olacaktır. 

14 gün kuralı kapsamında kendini iyi hissetmeyen veya grip benzeri semptomlar yaşayan bireylerin mümkün olduğunca evcil hayvanlarıyla aynı ortamda bulunmamaları gerekmektedir. Hatta evcil hayvanın herhangi bir kedi, köpek oteline gönderilmesi veya başka bir evde bakılması daha doğru olacaktır. COVID-19 olduğunu düşünen bireylerin evcil hayvanıyla yatması, öpmesi veya yiyecek paylaşması kesinlikle doğru değildir. Henüz ilerleyen safhalarda ne gibi etkiler göstereceği bilinmeyen COVID-19 enfeksiyonuna karşı her türlü önlemi almanız siz ve evcil hayvanınız için en doğru karar olacaktır.


Bu süreçte hayvan sahiplenmek güvenli mi?

Corona virüsü hayvan sağlığı

Hayvan barınakları da dahil olmak üzere herhangi bir şekilde hayvan sahiplenmek şuan için olası bir risk göstermemektedir. Hayvan sahiplenmeden önce muhakkak veteriner hekimle görüşmeniz ve gerekli sağlık kontrollerinin yapıldığından emin olmanız gerekmektedir. Şuana kadar Türkiye'de ki barınaklar da dahil olmak üzere herhangi bir hayvanın COVID-19 enfeksiyonuna sebep olabileceği görülmemiştir. 

Önerilen İçerik: COVID-19 Anne ve Bebek Sağlığı Hakkında Bilgi

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.