Az Yağışlı Bol Kumlu Çöllerin Oluşumu Hakkında Bilgi

Az Yağışlı Bol Kumlu Çöllerin Oluşumu Hakkında Bilgi
23.06.201513:08

Muhteşem kahverengisi ve yumuşak görüntüsü ile hafızalarımızda yer eden çöller nasıl oluşuyor biliyor musunuz? İşte çölde yaşam ve çöllerin oluşumu...

Haber güncelleme tarihi 06.01.2023 09:24

Çöller Nasıl Oluşur?

Dünya üzerinde birbirinden farklı coğrafyalar bulunmaktadır. Bu coğrafyaları değiştiren etkenlerin başında da iklim ve sıcaklıklar gelir. Çöller de bu coğrafyalardan sadece bir tanesidir. Peki az yağış alan, bolca kum bulunan bu çöller nasıl oluşmuştur?

İşte bilim insanlarını araştırma sonuçlarıyla çöllerin oluşumu hakkında bilgiler;

Çöllerin Oluşumu

Çöller Nasıl Oluşur

Öncelikle belirtmek gerekir ki çöller yeryüzündeki her kıtada görülebilir. Çöllerin ortak özelliği çok az yağış almalarıdır. Sıcak ve nemli hava yükselerek tropikal bölgelere doğru hareket eder. Yani çöllerin oluşumu, yüksek basınçtan kaynaklanan kuru kavadır. Yükseldikçe yoğunlaşan hava soğur ve her iki yarım küredeki 30. enlemlerde alçalır. Hava daha sonra üzerindeki basınç nedeniyle sıkışır ve ısınır. Böylece nem tutma kapasitesi artar.

Bu bölgelerde ortalama olarak yıllık 200 mm'nin altında yağmur yağar. Çölün üzerinde bulutsuz bir hava olduğu için güneş ışınları doğrudan topraktaki suyu buharlaştırır. Aynı zamanda okyanustaki soğuk akıntılar ve yağmur gölgesi de çöllerin oluşmasına gerekli olan nedenlerdendir.

Yağmur Gölgesi Olayı Nedir?

Çöller Nasıl Oluşur

Ilıman bölgelerdeki karaların batı kıyılarında soğuk su akıntıları görülür ve bu deniz yüzeyinin soğumasına neden olur. Bu yüzden hava kütlesi soğur. Soğumuş hava kütlesinin su tutma kapasitesi azalmıştır ve yağmur kıyılara ulaşmaz. Buna örnek olarak Atakama Çölü, Namib Çölü verilebilir. Yağmur gölgesi olayı da bu şekilde gerçekleşir. Denizlerden karaya ilerleyen nemli hava, kıyıda dağ sırası ile karşılaştığında yamaç boyunca yükselir ve yağış bırakır. Bulutlar iç bölgelere ilerler ve hava kuru olur, alçalırken ısınır. Buna örnek olarak Mojave Çölü verilebilir. Dünya üzerinde belirlenmiş en yüksek sıcaklık da burada oluşmuştur. Ölüm Vadisi adı verilen bölgede sıcaklık 56,7 derece olarak ölçülmüştür.

Çölde Yaşam

Çöller Nasıl Oluşur

Çölde yaşayan tilki, tavşan, çakal gibi hayvanlar gündüzün sıcağında uyur ve gece hava serinlediğinde yiyecek aramak için ortaya çıkar. Bazı hayvanlar ise çok az suyla yaşayabilirler. Örneğin develer günlerce su içmeden yürüyebilirler. Bu yüzden çöllerde daha çok develer kullanılır. Çöl bitkileri suyu, etli gövdelerinde ve yapraklarında depolar. Kaktüsler ise yağmurdan sonra şişerler ve suyu kullandıkça incelirler.

Benzer İçerik Önerileri
Sahra Çölü Hakkında Bilinmeyen 10 BilgiSerap Nedir ve Nasıl Oluşur?
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1455
208
478
82
102
74
1381
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.