Çocukların Karanlık Korkusu

Çocukların Karanlık Korkusu
31.07.201513:52

Karanlık korkusu çocukların genelinde ortaya çıkan bir sorundur. Peki, karanlık korkusu nasıl ortaya çıkar ve belirtileri nelerdir? Ailelerin karanlık korkusu yaşayan çocuklara yaklaşımı nasıl olmalıdır?

Haber güncelleme tarihi 18.01.2018 08:59

Karanlık korkusu, çocukluk yaşamının en çok rastlanılan sorunlarından birisidir. Karanlığın verdiği tılsım bazı çocuklarda korku hissi uyandırır. Hatta bu korkuya yetişkinlerde de rastlandığını söyleyebiliriz. Mevsimsel olarak kışın gece saatlerinin uzaması karanlık ortamda daha fazla zaman geçirilmesine neden oluyor. Bu yüzden çocuklar kış aylarında ‘karanlık korkusu’ problemiyle daha fazla yüzleşiyor.

 

karanliktan-korkan-cocuk-.jpg

2 Yaşından Sonra Görülüyor

Karanlık korkusu, çocukların psikolojisini alt-üst ediyor. Ancak araştırmacılar çocukların bu korkusunun daha ileri boyutlara ulaşmasında anne babaların tavırlarının büyük etken olduğunu dile getiriyor. Bazı çocukların korku sebebiyle gece boyunca uykusuz kaldığı bile oluyor.

Uzmanlar özellikle 2 yaş döneminin ardından korkuların ortaya çıktığına dikkat çekiyor. Karanlık korkusu, doğal bir biçimde ortaya çıkan sorunlardan biridir. Bu dönemlerde ailelere çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Aileler bu probleme gereken hassasiyeti göstermezlerse sıkıntı büyüyerek ilerler. Ancak bu soruna duyarlı olur ve üzerlerine düşenleri harfiyen yerine getirirlerse çok başarılı neticeler elde edilir.

 

karanlik-korkusu.jpg

Çocuklarda Karanlık Korkusunun Belirtileri

Çocuklar TV’lerde gördükleri kötü karakterleri ve hayali varlıkları hafızalarında yaşatıyor. Bunların gerçekliğine inanıyor. Bu durum çocuklarda ejderha, dinozor, hayalet vs. gibi varlıkların geceleri yanına geleceği korkusu uyandırıyor. Karanlık korkusu olan çocuklar geceleri yalnız yatmak istemiyor. Ayrıca karanlık çöktüğünde bulunduğu odadan başka odalara girmekte tedirginlik yaşıyor. Uyku zamanı geldiğinde çeşitli bahaneler ileri sürerek uyumak istemediğini dile getiriyor. Işıkların her daim açık durumda bırakılmasını talep ediyor. Bu davranışları sergileyen çocuklar bu istekleri yerine getirilmediğinde çoğu zaman aksilik çıkarıyor.

 

korkan-cocuga-dogru-yaklasim.jpg

Karanlık Korkusu Yaşayan Çocuklara Yaklaşım Tarzı

Karanlık korkusuyla yüzleşen çocuklara anne ve babası ‘biz buradayız’ güvenini vermeli. Ancak bu şekilde çocuklar bu korkunun kötü etkilerinden korunabilir. Çocukların karanlık korkusuna kayıtsız kalmak ya da aşırı tepki göstermek çocuğunuzun ruh sağlığına ağır darbeler indirir. Aile bu süreçte sabırlı ve dikkatli olmalı. Çocuğun karanlık korkusunu yenmesi zaman alabilir. Bu korkuyla kademeli bir şekilde ve titizlikle mücadele edilmesi gerektiği bilinmelidir. Ancak bu şekilde çocukların karanlık korkusunu yenmeleri sağlanabilir.

 

korkan-cocuga-yanlis-yaklasim.jpg

Çocukların Karanlık Korkusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuzun endişesini görmezden gelmeyin. ‘Bunda korkulacak ne var?’ düşüncesiyle hareket etmeyin. Çocuklarla dalga geçercesine bir tavır sergilemeyin. Yanınızda yatmaya alıştırmayın. Özellikle çocuğunuza ‘öcü, yaratık, hayalet’ gibi hayali varlıkların olduğuna inandırmayın. Bağınızı koparmayın ve sürekli diyalog halinde olun. Bu sorunu çözemeyeceğinize inandığınızda kesinlikle bir uzmana başvurun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.