Çocuklarımızın Zekaları Hakkında!

Çocuklarımızın ruhsal gelişimini yakından takip ediyor muyuz? Eğer takip etmiyorsanız, çocuğunuzun ruhsal gelişimi tamamlanmamış olabilir. Bu içeriğimizde çocuklarınızın yaşına göre zekasını test etmeniz için bilgiler verdik.
Çocuklarımızın Zekaları Hakkında!

Çocuklar İçin Zeka Testleri

Çocuğun ruhsal gelişiminin tam olup olmadığını ana-baba yakından yoklamalıdır. Bu bakımdan muayeneler için zeka testleri düzenlenmiştir. Bunlardan Simon - Binet metodu zeka testini aşağıya alıyoruz. Bu testin altında bir ruhsal gelişimde olan çocuk,zeka bakımından geri sayılır.

zeka-1.jpg


2 Yaşında Bir Çocuk

Çişini, kakasını haber vermeli; söylenen bir işi anlayıp yapabilmeli, mesela : “Şu kutuyu bana getir.” Dendiğinde getirebilmelidir.

2-yasinda-bir-cocuk.jpg


3 Yaşında Bir Çocuk

Burnunu, gözünü, ağzını gösterebilecek gelişimde olmalıdır. Altı heceli kelimeleri tekrarlayabilmeli, gördüğü resimlerin ne olduğunu ayırabilmeli, yaşını, adını soyadını bilmelidir.

3-yasinda-bir-cocuk.jpg


4 Yaşında Bir Çocuk

Erkek mi kız mı olduğunu ayırmalı, eşyaları tanımalı, resimleri anlatabilmeli ve çizilen çizgilerden hangisinin uzun olduğunu ayırabilmelidir.

4-yasinda-bir-cocuk.jpg


5 Yaşında Bir Çocuk

Eline verilen kutuların hangisinin daha ağır olduğunu anlamalı, kağıt üzerine çizilen kare veya üçgenin aynısını çizebilmeli, 15-20 heceli cümleyi tekrar edebilmeli, para sayabilmeli, parçalı oyuncakları birleştirebilmelidir.

zeka3.jpg


6 Yaşında Bir Çocuk

Akşam-sabah bilmeli, kullandığı eşyaların yerini söyleyebilmeli, baklava biçimini çizebilmeli, resimlerde güzeli çirkini ayırabilmeli, sağını solunu kolaylıkla seçebilmelidir.

6-yasinda-bir-cocuk.jpg


7 Yaşında Bir Çocuk

Resimlerde gördüklerini ayrıntılı söyleyebilmeli, aynı zamanda söylenen üç işi yerine getirmeli, en az dört rengi saymalı ve gösterebilmeli, yazılmış cümleleri kopya edebilmeli, verilen bir şekli çizebilmeli, 5-10 kuruşu toplayabilmelidir.

7-yasinda-bir-cocuk-001.jpg


8 Yaşında Bir Çocuk

20den geriye doğru sayabilmeli, günü ve tarihi söyleyebilmeli ve ayları sayabilmeli, para hesabı yapabilmeli, söylenen cümleyi yazabilmeli, okuduğu yazıda en az iki şeyi hatırlayabilmelidir.

8-yasinda-bir-cocuk.jpg


9 Yaşında Bir Çocuk

Bütün paraları tanıyabilmeli, para üstünü hesap edebilmeli, ayları, haftaları ve günleri sayabilmeli, okuduğu yazıda altı şey hatırlayabilmeli, değişik ağırlıkta beş kutuyu sıralayabilmelidir.

9-yasinda-bir-cocuk.jpg


10 Yaşında Bir Çocuk

Ezbere beş resim çizebilmeli, anlamsız cümleleri ayırt etmeli, verilen iki kelimeyle cümle oluşturabilmeli, zekaya bağlı sorulara cevap verebilmelidir.

cocuk3.jpg


12 Yaşında Bir Çocuk

Üç dakikada 60 kelime söyleyebilmeli, “iyilik,sevgi,acıma” gibi hisleri tarif edebilmeli, karıştırılmış kelimelerden oluşan cümleyi düzeltebilmelidir.

12-yasinda-bir-cocuk.jpg


15 Yaşında Bir Çocuk

26 heceli bir cümleyi tekrar edebilmeli, bir meseleyi, gördüğü bir olayı güzelce anlayabilmelidir.

15-yasinda-bir-cocuk-001.jpg

Önerilen İçerik; Zekâ Nedir? IQ Testleri Doğru Mudur?

Neoldu.com / Sosyal Fayda

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.