• DOLAR6,1212-0.90
 • EURO7,2003-0.98
 • ALTIN235,832-0.91
 • BIST99.2920.00

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Gelişimin doğal bir süreci olan tuvalet eğitimi annelerin kabusu haline gelmektedir. Peki bu süreçte neler yapılmalı ve nasıl davranılmalı diyorsanız cevabı haberimizde...

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 10:17

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

Tuvalet eğitimi annelerin kabusu haline gelmiştir. Öncelikli olarak çocuklarda tuvalet eğitiminde hem çocuğun hemde eğitimi verecek hazır olması gerekmektedir. Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olması demek kendini ifade edebilme becerisini kazanmış olması demektir. Tuvalet eğitimini verecek anne, büyükanne veya bakıcının çocuk üzerinde baskı kurmaması da oldukça önemlidir.

Uzmanlar çocuklarda tuvalet eğitimi için en uygun zamanın 24-36 ayları arası olduğunu belirtiyorlar. Çocuklarınız kendilerini ifade edebilme becerisini kazandığı bu dönemlerde tuvalet eğitiminde temizlikte ön planda tutulmalıdır. Anne ve baba çocuğa bu anlamda sorumluluk verirken onlara yardımcı olmalılardır.

tuvalet-egitimi.jpg

Çocuğa tuvalet eğitimi verecek kişinin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan biri çocuğun fizyolojik gelişmesini tamamlamasdır. Çocuğun bu dönemde psikolojik olarak sorun yaşamaması oldukça önemlidir. Çocuğunuz tuvalet eğitimi sırasında sert tepkiler veriyor ve bu durumdan kaçıyorsa bir süre ara vermeniz yararlı olacaktır. Aksi takdirde çocuk üzerinde kuralacak baskı çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecektir. Tuvalet eğitimine erken başlayarak çocuk üzerinde psikolojik baskı kurmak kadar ihmalkar davranarak “amaan vakti gelince kendi söyler” demekte çocuk için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Peki doğru zamanı  nasıl anlarız?

TUVALET EĞİTİMİNDE DOĞRU ZAMANI NASIL ANLARIZ?

 • Öncelikle çocuğunuz yürüyor olması gerekiyor.
 • Çocuğunuzla iletişim kurabiliyorsanız ve sizin küçük isteklerinizi yerine getirebiliyor olmalıdır.
 • Basit kıyafetlerini kendi çıkarabiliyor olmalıdır.
 • Tuvalete çıktığı saatlerin bir rutini olmalıdır.
 • En önemlisi ise altının ıslaklığından rahatsız oluyor ve size bunu ifade edebiliyorsa tuvalet eğitimi zamanı gelmiş demektir.

TUVALET EĞİTİMİNDE ANNE VE BABANIN ROLÜ

Tuvalet eğitiminde tüm sorumluluğu sizin almanız bu süreci uzatmakla birlikte çocukta, bunu ancak annem ve babam yanımdayken yapabilir algısı yaratır. Bu süreçte sorumluluğu çocuklarınıza vermeli ancak yardımınızı esirgememelisiniz.

tuvalet-egitiminde-anne-baba-yardimi.jpg

Eğitim sürecinin başlamasıyla birlikte bezi tamamen kaldırmalısınız. Yoksa bu süreç sizin için oldukça uzun olacaktır. Tuvalet eğitiminin en önemli parçalarından olan lazımlık işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Gün içinde çocuğunuzdan tuvalet ihtiyacını söylemesini beklemek yerine aralıklarla birlikte tuvalete giderek çocuğunuzun alışkanlık kazanmasını sağlayabilirsiniz.

tuvalet-egitiminde-anne-ve-babanin-rolu.jpg

Tuvalet eğitimi sürecinde çocuğunuzu utandıracak ve küçük düşürecek kelimeleri kesinlikle kullanmayınız.  Bu durum hem eğitim sürecini hemde çocuğunuzun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu süreci öncelikli olarak sizin kabullenmeniz ve doğal bir süreç olarak görmeniz gerekmektedir. Bu durumu sürekli stres yaparak çocuğunuza yansıtmamalı onu olumsuz gelişmelerden dolayı cezalandırmamalısınız. Aynı zamanda çocuğunuz tuvalet ihtiyacını söylediği zamanlarda ona büyük ödüller vermeniz çoccuğunuzun bu durumu aleyhinize kullanmasına neden olacaktır.

tuvalet-egitimi-nasil-olmali.jpg

Çocuğunuza bu sorumluğu verirken kolay giyip çıkarılabilen kıyafetler tercih etmelisiniz. Kıyafetini kendinin çıkarmasıyla birlikte sifonu onun çekmesini isteyin. Çocuğunuz büyük tuvaletini yaptığı zaman “kaka, pis, iğrenç” gibi kelimeler kullanmanız çocuğunuzu bu durumdan uzaklaştıracaktır. Çocuğunuza mutlaka tuvaletini yaptıktan sonra ellerini yıkaması gerektiğini anlatın ve birlikte ellerinizi yıkayın.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.