Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?
19.06.201515:03

Gelişimin doğal bir süreci olan tuvalet eğitimi annelerin kabusu haline gelmektedir. Peki çocuklarda tuvalet eğitimi sürecinde neler yapılmalı ve nasıl davranılmalı diyorsanız cevabı haberimizde...

Haber güncelleme tarihi 14.07.2020 13:58

 Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Tuvalet eğitimi annelerin kabusu haline gelmiştir. Öncelikli olarak çocuklarda tuvalet eğitiminde hem çocuğun hemde eğitimi verecek hazır olması gerekmektedir. Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olması demek kendini ifade edebilme becerisini kazanmış olması demektir. Tuvalet eğitimini verecek anne, büyükanne veya bakıcının çocuk üzerinde baskı kurmaması da oldukça önemlidir. Uzmanlar çocuklarda tuvalet eğitimi için en uygun zamanın 24-36 ayları arası olduğunu belirtiyorlar. Çocuklarınız kendilerini ifade edebilme becerisini kazandığı bu dönemlerde tuvalet eğitiminde temizlikte ön planda tutulmalıdır. Anne ve baba çocuğa bu anlamda sorumluluk verirken onlara yardımcı olmalılardır.

Tuvalet Eğitimi

Çocuğa tuvalet eğitimi verecek kişinin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan biri çocuğun fizyolojik gelişmesini tamamlamasdır. Çocuğun bu dönemde psikolojik olarak sorun yaşamaması oldukça önemlidir. Çocuğunuz tuvalet eğitimi sırasında sert tepkiler veriyor ve bu durumdan kaçıyorsa bir süre ara vermeniz yararlı olacaktır. Aksi takdirde çocuk üzerinde kuralacak baskı çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecektir. Tuvalet eğitimine erken başlayarak çocuk üzerinde psikolojik baskı kurmak kadar ihmalkar davranarak “amaan vakti gelince kendi söyler” demekte çocuk için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Peki tuvalet eğitimi ne kadar sürer?


Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

tuvalet eğitimi

 Çocuğun tuvalet eğitimine çok hazır olabilir ve gerçekten birkaç günde tuvalet eğitiminin büyük bir kısmını tamamlayabilir. Genel olarak tuvalet eğitimi çocuklarda 3-6 ay arasında tamamlanır. Süresi tamam peki ya tuvalet eğitiminde doğru zaman nasıl anlaşılır?


Tuvalet Eğitiminde Doğru Zamanı Nasıl Anlarız?

tuvalet eğitimi

 • Öncelikle çocuğunuz yürüyor olması gerekiyor.
 • Çocuğunuzla iletişim kurabiliyorsanız ve sizin küçük isteklerinizi yerine getirebiliyor olmalıdır.
 • Basit kıyafetlerini kendi çıkarabiliyor olmalıdır.
 • Tuvalete çıktığı saatlerin bir rutini olmalıdır.
 • En önemlisi ise altının ıslaklığından rahatsız oluyor ve size bunu ifade edebiliyorsa tuvalet eğitimi zamanı gelmiş demektir.

Tuvalet Eğitiminde Babanın Rolü

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitiminde tüm sorumluluğu sizin almanız bu süreci uzatmakla birlikte çocukta, bunu ancak annem ve babam yanımdayken yapabilir algısı yaratır. Bu süreçte sorumluluğu çocuklarınıza vermeli ancak yardımınızı esirgememelisiniz. Eğitim sürecinin başlamasıyla birlikte bezi tamamen kaldırmalısınız. Yoksa bu süreç sizin için oldukça uzun olacaktır. Tuvalet eğitiminin en önemli parçalarından olan lazımlık işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Gün içinde çocuğunuzdan tuvalet ihtiyacını söylemesini beklemek yerine aralıklarla birlikte tuvalete giderek çocuğunuzun alışkanlık kazanmasını sağlayabilirsiniz. Tuvalet eğitimi sürecinde çocuğunuzu utandıracak ve küçük düşürecek kelimeleri kesinlikle kullanmayınız.  Bu durum hem eğitim sürecini hemde çocuğunuzun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu süreci öncelikli olarak sizin kabullenmeniz ve doğal bir süreç olarak görmeniz gerekmektedir. Bu durumu sürekli stres yaparak çocuğunuza yansıtmamalı onu olumsuz gelişmelerden dolayı cezalandırmamalısınız. Aynı zamanda çocuğunuz tuvalet ihtiyacını söylediği zamanlarda ona büyük ödüller vermeniz çocuğunuzun bu durumu aleyhinize kullanmasına neden olacaktır. Çocuğunuza bu sorumluğu verirken kolay giyip çıkarılabilen kıyafetler tercih etmelisiniz. Kıyafetini kendinin çıkarmasıyla birlikte sifonu onun çekmesini isteyin. Çocuğunuz büyük tuvaletini yaptığı zaman “kaka, pis, iğrenç” gibi kelimeler kullanmanız çocuğunuzu bu durumdan uzaklaştıracaktır. Çocuğunuza mutlaka tuvaletini yaptıktan sonra ellerini yıkaması gerektiğini anlatın ve birlikte ellerinizi yıkayın. 


Çocukların Tuvalet Alışkanlığı Kazanamama Nedenleri

Tuvalet Eğitimi

 1. Anne ve babadan gelen genetik bir alt ıslatma problemi varsa, muhtemelen çocuk da altını ıslatır.
 2. Çocuğun uykusu çok derindir ve altını ıslattığını farketmiyordur.
 3.  Çocuk rahat değil ve psikolojik bir baskı altında hissediyordur.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

1. Çocuğun haz aldığı alt ıslatmasının aslında kendisini rahatsız eden bir durum olduğunu kendisi de anlaması gerekir. Bunun için ilk adım olarak gündüzleri çocuğa bağlanılan bez ıslaklığı çocuğa hissettirecek derecede kalitesiz bir bez olmalıdır. Çünkü günümüz çocukları pahalı ve kaliteli bezlerin emiciliğinden ne altını ıslattığını anlıyor ne de ıslanmış altlarından rahatsız oluyorlar.

tuvalet eğitimi


2. Tuvalet alışkanlığında önce büyük tuvalet gündüz saatinde alıştırılmalıdır. Çocuklar büyük tuvaletini yaptığında genelde ebeveynler çocuğun yüz hatlarından büyük tuvaletini yaptığını anlar. Çocuk için büyük tuvalet aslında zorlamadır. Bu zorlamada eğer çocuğa daha rahat edileceği yer gösterilirse çok kolay bir şekilde geçiş yapacaktır.

Tuvalet Eğitimi


3. Çocuğa tuvalet alışkanlığı gündüz kazandırıldıktan sonra aynı şekilde üsül geceye de alınmalıdır. Çocuk büyük tuvaletine gündüz alıştığında aynı zamanda gece altına kaçırmayacaktır.

Tuvalet Eğitimi


4. Bütün bunlar sabırlı bir şekilde takip edilmeli ve sürekli olarak tebessüm ve hoşgörülü olunmalıdır.  Ebeveynler, eğer çocuğun bu döneminde çocuğa kızar veya onu küçük düşürücü bir tavır içine girerse çocuk da panik olur ve tuvalet alışkanlığı kazanamaz. Ebeveynlerin çocuğunun bu döneminin keyfini çıkartması ve ona destek olması gerekmektedir.

Tuvalet Eğitimi


5. Tüm bu yaşananlara rağmen çocuk 4 yaşına gelmiş ve tuvalet alışkanlığı kazanamamışsa o zaman bir pedagog ile görüştürülmesi gerekmektedir.

tuvalet Eğitimi


Erkek Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

tuvalet Eğitimi

Erkek ve kız çocuklarında tuvalet eğitiminin süresi ve yöntemleri farklılık gösterebilmektedir. Erkek çocukların bezi bırakması kızlara göre daha geç olabilmektedir.

Erkek çocuğunda tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Çiş yapma eğitimine oturarak başlatın.
 • Ayakta çiş yapmayı babasından, televizyondan veya bir arkadaşından görmüş olabilir. Denemek isterse izin verin.
 • Ayakta çiş yapmayı öğretmek isterseniz klozetin önüne bir minik tabure koyun. Penisi doğru hizada tutup klozete yöneltebilecek seviyede olmasına özen gösterin
 • Tuvaleti tıkamayacak şekilde içine ya da klozetin teknesine kağıttan toplar atabilir ve hedefi vurmaya çalışabilir. Bu tür tuvalet eğitimleri erkek çocuklarında çok etkili bir yöntemdir.

En İyi Bebek Tuvalet Eğitimi Ürünleri

Bebeklerin ve ufak çocukların tuvalet eğitimi kazanması için ebeveynlerin yapması gerekenleri anlattığımız bu içeriğimizde en iyi bebek tuvalet eğitimi ürünlerine de yer verdik. İşte en uygun fiyatlı ve kullanışlı klozet adaptörü ve lazımlık modelleri...

1. Checkmate Çocuk Adaptörlü Klozet Kapağı Adaptörü Tuvalet Eğitici Alıştırıcı

Tuvalet Eğitiminde Kullanılan Ürünler

Çocuklarımızın standart klozetleri rahatça kullanabilmesi için tasarlanan bu ürün tuvalet eğitiminde de son derece önemlidir. Bazı çocuklar lazımlık yerine büyüklerinden örnek alarak klozet kullanmayı tercih edebilir. Bu sebeple Checkmate marka Çocuk adaptörlü klozet kapağını tercih etmek ebeveynler için doğru karar olacaktır. 


2. Babyjem Tonton Lazımlık

Tuvalet Eğitimi

Bebekler için oyuncak arabaya benzer harika tasarımıyla dikkat çeken bu ürün tuvalet eğitimi sırasında mükemmel bir alıştırıcı olacaktır. Tuvalet eğitimi bazı çocuklar için oldukça korkutucu ve stresli bir süreçtir. Bu süreçte en güzel lazımlık modelleri ile çocuklarınıza yardımcı olabilirsiniz. 


3. Dolu Eğitici Lazımlık

Tuvalet Eğitimi

Çocukların ve bebeklerin ilk tuvalet eğitimi sırasında oldukça kullanışlı bir ürün olan Dolu Eğitici Lazımlık standart bir klozet gibi olup sifonu ve tuvalet kağıdı askılığıyla en iyi modellerden biridir. Bu lazımlık çeşidi ile çocuklarınıza hem tuvalet eğitimi hem de temizlik eğitimi vermiş olacaksınız.


4. Fisher Price Eğitici Lazımlık 

Tuvalet Eğitimi

Ünlü oyuncak üreticisi Fisher Price'nin bebeklerin tuvalet eğitimi için üretmiş olduğu bu lazımlık tuvalet eğitimini çocuklarınız için eğlenceli bir hale getiriyor. Türkçe sesli eğitici talimatlarıyla çocuğunuzu tuvalet eğitimi konusunda bilgilendiren Fisher Price Eğitici Lazımlık ebeveynlerin tam aradığı ürün...


5. LocalShop Lockig+försigtik Lazımlık Ve Basamak Çocuk Seti

Tuvalet Eğitimi

Hem lazımlık hemde klozet adaptörü olarak kullanılabilen bu ürün uzun yıllar boyunca kullanım sağlıyor. Öyle ki henüz klozet için yaşı küçük olan bebekler için lazımlık olarak kullanılan bilen bu ürün bebeklerin yaşı ilerledikçe standart klozetleri kullanabilmesine olanak sağlıyor.


6. HelloBaby Alıştırma Külodu

tuvalet eğitimi

Bebeklerin tuvalet eğitimi için kullanılması gereken başlıca ürünlerden bir tanesi de Alıştırma Külodu'dur. Bebekleri bir an önce lazımlık veya klozete alıştırmak oldukça zor olduğu gibi psikolojik olarak da ters etki yapabilir. Bu sebeple bebeklere tuvalet eğitimi verilirken alıştırıcı külotların kullanılmasını tavsiye ediyoruz.


7. BeeHangar Kaymaz Çocuk Basamağı

Tuvalet Eğitimi

Bebeklerin ve küçük çocukların klozete yetişebilmeleri için tasarlanan bu basamaklar üzerindeki çocuklara yönelik görsellerle tuvalet eğitiminde kullanılan en iyi ürünlerden biridir. Kaydırmaz yapısıyla gönül rahatlığıyla çocuklarınızın kullanımına sunabileceğiniz BeeHangar Kaymaz Çocuk Basamağını tuvalet eğitimi için tercih edebilirsiniz.

Önerilen İçerik; Tuvaletten Daha Kirli Günlük Eşyalar

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.