Çocuklarda Öz Güven Kazanımı Nasıl Olur?

Çocuklarda Öz Güven Kazanımı Nasıl Olur?
04.08.201517:57

Çocukluk döneminde başlayan ve hayatı boyunca etkisini hissedeceği bir durum olan öz güven eksikliği nasıl engellenir? Çocukların öz güven kazanımlarının sağlanması için ne yapılmalı?

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 17:07

Çocuklarda öz güven kazanımı oldukça önemlidir. Her anne baba çocuğunun kendine güvenen bir birey olmasını arzu eder. Öz güven, çocuğun okulunu, arkadaş ve toplum ilişkilerini doğrudan etkileyen bir durumdur. Ancak bu konuda anne ve babaya büyük görevler düşmektedir. 

Çocuğun kendine olan öz güveni, var olan yeteneklerini keşfetmesi, öğrenme yetisi, sosyal ilişkileri ve kişilik gelişimi üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak aile içinde susturulmuş, görmezden gelinmiş ve horlanmış çocuklarda öz güven eksikliği görülmektedir. Bu durum çocuğun toplum içinde kendini geri planda tutması, utangaç olması ve tek kalmasına neden olmaktadır.

ozguven-eksikligi-003.jpg

Anne ve baba doğumdan itibaren bebeklerini kurdukları bir düzen ile büyütürler. Ancak bu düzende oldukça disiplinli ve tutarlı olmalılardır. Çocukları bol bol vakit geçirmeli ve onları önemsemelilerdir. Böylece çocuk kendini bir birey olarak görmeye başlar ve öz güvenim kazanımı doğrudan başlamış olur. Çocuklarda öz güven gelişimi 10 yaşında tamamlanır. 10 yaşından sonra çocuk kendi öz güvenini sorgulamaya başlar.

Çocuklar olgunlaşma ve büyüme süreçlerinde kendilerinde var olan yetenekleri keşfetmeye başlarlar. Ancak öz güven eksikliği olan çocuklar kendilerine olan güvensizlik nedeniye kendilerini yeteneklerinden ve hatta toplumdan soyutlamaya başlarlar. Bu konuda ailenin tutumu kadar okul da oldukça önemlidir. Çoğu çocuk evde göremedikleri ilgiyi ve duymak istediklerini okuldaki arkadaş ve öğretmenlerinde ararlar. Öğretmenlerinin ilgisi ve onları önemsemesi çocuktaki özgüveni yeniden harekete geçirir.

ozguvenli-cocuklar.jpg

ÖZ GÜVENLİ ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ

 • Kendilerini ifade etme yetenekleri gelişmiştir. Tek başlarına kendilerini rahatça ifade edebilirler.
 • Okulda öğretmenleri ve arkadaşları ile ilişkileri iyidir. Tek başlarına arkadaş edinebilirler.
 • Herhangi bir sorun karşısında çözüm aramaya başlarlar. Bu konuda kendilerine güvenirler.
 • Yeteneklerinin farkındadırlar ve kendilerini geliştirmeye yönelik adım atmaktan çekinmezler.
 • Kendilerinden büyük insanlarla iletişim kurmaktan çekinmezler ve kendilerini rahatça ifade edebilirler.
 • Dersleri oldukça iyidir. Dikkat kontrolünü yapabilirler.
 • İhtiyaç anında çevredekilerden yardım istemekten çekinmezler.
 • Verilen görev ve sorumlulukları ellerinden geldiğince yerine getirmeye çalışırlar. Kaçmazlar.

ozguvensiz-cocuklar.jpg

ÖZ GÜVEN EKSİKLİĞİ OLAN ÇOCUKLAR

 • İçine kapanık olurlar.
 • Bir işi yapmak için sürekli başkalarından onay beklerler.
 • Depresyona yatkındırlar.
 • Olumsuz düşünürler ve sürekli kendilerini eleştirirler.
 • Başkaları ile iletişim kurmaktan çekinirler. Kendilerini rahatça ifade edemezler.
 • Sosyal ilişkileri kötüdür. Kabul görmeme endişesi ile kendilerini toplumdan soyutlarlar.
 • Derslerinde zaman zaman düşüş yaşarlar ve bu konuda yapabileceklerine inanmazlar.

ÇOCUKLARIN ÖZ GÜVEN KAZANIMI NASIL SAĞLANIR?

Çocuğun öz güvenli olması öncelikle anne-baba ilişkisine dayalıdır. Kendine güvenen ve ailevi problemler yaşamayan ailelerin çocuklarında öz güven eksikliğine pek rastlanılmaz. Öncelikle anne ve babaya düşen en büyük görev çocuklarını önemsemek ve onlarla vakit geçirmektir. Evde bir düzen üzerine kurulmuş bir düzen ile çocuklarının eğitimlerini aksatmamalılardır. Çocukları ile konuşmalı ve onları dinlemelilerdir.

cocugunuza-guvenin.jpg

Öncelikle çocuğunuza güvenin ve onu koşulsuz sevdiğinizi ona belli edin. Çocuğunuzun sevildiğini ve önemsendiğini bilmesi öz güven kazanımında etkili bir rol oynayacaktır. Aynı zamanda çocuğunuza güvenmelisiniz. Ona kendi işlerini yapması için fırsat vermeli ve başarısı karşısında onu tebrik etmelisiniz. Başarısızlık karşısında ise kesinlikle aşalayıcı cümleler kullanmayınız. Onu motive edici cümleler şeçmelisiniz.

Derslerinde sıkıntılar söz konusu ise birlikte ders çalışın ve ona yardımcı olun. Ancak tek bir dersteki başarısızlığının diğer derslerdeki başarısını gölgelemesine kesinlikle izin vermeyiniz. Başarı adına çalışması ve çaba sarfetmesi durumunda onunla ne kadar gurur duyduğunuzu belirtin.

Çocuğunuzu sosyal yaşamdan ve toplumdan uzak tutmayınız. Arkadaş edinmesi ve farklı sosyal ortamları görmesi adına birlikte aktivitelere katılın. Böylece farklı alanlarda farklı arkadaşlıklar kurmasını sağlayın. Çocuğunuzu toplumdan ve yaşıtlarından uzak tutmanız zamanla çocuğunuzun kendini toplumdan soyutlamasına neden olmaktadır.

cocuklarla-iletisim.jpg

Çocuğunuzla konuşurken mutlaka göz teması kurun. Gerekirse diz çökün ve onunla ilgilendiğinizi, dinlediğinizi ona belli edin. Böylece kendini daha rahat ifade edecektir. Çocuğunuzun hatalı olduğu durumlarda şiddete ve baskıya başvurmadan onu uyarmaktan çekinmeyin. Ancak haklı olduğu durumlarda ise haklılığını vurgulayıcı cümleler kullanın.

Çocuğunuzun fikir ve düşüncelerini önemseyin. Onu dinleyin ve gerekirse ona bir konu hakkındaki fikirlerini sorun. Bu durum öz güveninin gelişmesine katkı sağlarken aynı zamanda çocuğunuzun fikir yürütmesini sağlar ve düşünmeye teşvik eder. Çocuğunuzu kesinlikle başkaları ile kıyaslamayın. Bu durum kendine olan güvenini sarsar ve zaman zaman kendini ifade etmekten çekinir.

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.