Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Kazandırmak

Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Kazandırmak
29.07.201511:24

Yeni anne ve babaların en çok sıkıntı çektiği dönemlerden birisi, kuşkusuz çocuklara verilen tuvalet eğitimi dönemidir. Peki anne ve babalar bu süreçte neler yapmalıdırlar.

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 16:39

Tuvalet eğitimine başlamadan evvel önce çocuğunuzun buna hazır olup olmadığını gözlemleyin. Aynı zamanda kendinizin de bu sürece ne kadar sıcak baktığınızı düşünün. Yanlış bir zamanda ve baskıyla yapılmaya başlayan tuvalet eğitimi çocuğunuzun ileriki hayatını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bebeğin tuvalet alışkanlığının oturması için anne ve babanın sakin ve teşvik edici bir rol üstlenmesi gerekir. Tuvalet eğitimi için 24-36 ay arasındaki çocuklar için uygun bir eğitim sürecidir.

Tuvalet Eğitimine Hazır Çocuk

Çocuğunuzun bu eğitime hazır olması için öncelikli olarak kas sistemi gelişmiş olmalıdır ve yürüyebilmelidir. Bu dönemde iletişim kurmak çok önemli olduğu için söylediğiniz kolay cümleleri anlayabilmeli, kendi isteklerini anlatabilmesi konusunda çaba göstermesi gerekmektedir. Aynı zamanda çok basit giyinip çıkarılabilen kıyafetleri tanıması gerekmektedir. En önemlilerinden birisi de altını ıslattığı zamanlarda rahatsızlık duyması çocuğunuzu eğitim için hazır olduğunun göstergelerinden bazılarıdır.

tuvalet-aliskanligi2.jpg

Tuvalet Eğitiminde Anne ve Babalar Nelere Dikkat Etmeli

Öncelikli olarak çocuğu bu alışkanlık için zorlamamalı ve baskı uygulamamalıdırlar. Eğer çocuğunuz bu eğitim için hazır değilse biraz ara verilmesi doğru bir seçim olacaktır. Çocuğunuzun hayatında önemli bir değişim ve gelişme varsa (yeni bakıcı, ev değiştirme, yeni kardeş gibi) bu eğitimi durdurabilirsiniz. Zira bu değişimlerin çocuğunuzda nasıl bir etki yaptığını gözlemlemeniz daha doğru bir karar olacaktır. Aynı zamanda eğitim verirken çocuğa bağırmak ve öfkelendirmek onu korkutur ve eğitimin verimli olmasını engeller. Bu konuda olabildiğince az kişiden destek almalıdır çocuk.

tuvalet eğitimi

Tuvalet Eğitiminin İlk Adımları

Zorlu bir süreç olan tuvalet alışkanlığında, bu durumu eğelenceli hale getirmek anne babanın işlerini kolaylaştırır. Üzerinde kıyafetleri varken lazımlığa oturtmak çocuğun alışmasını sağlar. Özellikle tuvalet sifon ve banyodan korkan çocuklar için lazımlık tuvalete geçiş aşamasında doğru bir seçim olur. Tuvalet alışkanlığının başladığı dönemlerde çocuklar sürekli bir şeylerle oynamak isterler. Bu yüzden su, sabun, tuvalet kağıdı gibi tuvalet malzemelerine dokunup oynamasına müsaade edin. Bu sayede çocuk tuvaleti benimser fakat burada atlanmaması gerek bir şey de temizliktir. Tuvaletten sonra ellerin yıkanması, eğer çocuk korkuyorsa sifona basılması gibi temel temizlik kurallarının da aşılanması faydalı olacaktır.

 

Tüm bu uğraşlara rağmen çocuğunuz bez kullanmak isterse ona bez kullanması için zaman verin. Kendi yaşıtlarından çocukların bez kullanmadığını görmesi de bezden vazgeçmesi için büyük bir güdüleyici etkendir. Ayrıca çocuğunuz eğitimlere rağmen altını ıslatıyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir. 

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.