Çocuk Haberleri Nasıl Yapılmalıdır?

Çocuk Haberleri Nasıl Yapılmalıdır?
26.05.201517:49

Medyada çocuk haberleri çoğunlukla yanlış bir şekilde veriliyor. Çocuk haberleri yaparken hangi ilkelerin gözetilmesi gerekiyor? İşte çocuklarla ilgili haberler yapılırken dikkat edilmesi gerekenler?

Haber güncelleme tarihi 21.03.2018 09:46

Türk toplumunda en küçük yapılardan bir tanesi çocuklardır. Türkiye Cumhuriyeti'nin uyguladığı kanunlar neticesinde çocukların hakkı devlet güvencesi altındadır. Kısacası,18 yaşına girmemiş insanlar çocuk kategorisinde yer alır.

Çocuklarla ilgili birçok önemli konu yer almaktadır. Bu konulardan en önemlisi ise toplumda yaşanan çocuk olayları ve bu olayların haber yapılmasıdır. Yani dememiz o ki, çocuk odaklı haber yapıldığında her konuya çok dikkat edilmelidir. Peki, çocukla ilgili haber yapılırken en çok nelere dikkat edilmelidir? Biliyoruz ki çocuklar; savunmasız ve korunmaya ihtiyacı vardır. Irk, din, renk gözetmeden "çocuk çocuktur" felsefesini baza alarak haberlerimizi üretmeliyiz.

çocuk haberleri nasıl yapılmalı

Gazeteciliğin belli başlı ahlaki kuralları vardır. Haberden daha mühim şeyler vardır; vicdan ve insanlık. Bunları yok edilerek yapılan haberler etik değildir. Peki çocuk odaklı haber yaparken nelere dikkat etmeliyiz. İşte, 

Etik İlkelerine Uymalıyız

Gazeteciliğin en önemli prensibidir, etik. Bir gazeteci etik  kuralı gözeterek haber yapması gerekir. İntihar eden, tecavüze uğrayan, hırsızlık yapan çocukların yüzlerini olduğu gibi göstermemelidir. Yüzleri kapalı olmalı ve çocuğun kimliğinin ise belli olmaması gerekiyor. Örneğin, "hırsızlık yaparken yakalanan Ç.A " şeklinde haber verilmelidir.

Çocukları Suçlamayın

Çocuklarla ilgili haberler yapılırken çocuklarda psikolojik travmalara yol açacak şekilde suçlayıcu haber yapılmamalıdır. Haberin diline ve söylemine dikkat edilmesi gerekiyor.

çocuk haberleri nasıl yapılmalı

"Çocuk" değil "Çocuklar" adına Haber Yapılmalı

Çocuklarla ilgili haber yaparken tek bir çocuk üzerinde değil de çocukların bütününü kapsayacak şekilde haberleri yapın. Böylelikle çocuklar kötü şekilde etkilenmezler.

Ayrımcılık Yapmayın

Yapılan haberlerde cinsiyet ırk renk ayrımcılığı göstermeden haberler yapılmalıdır. Çocukları bir birleriyle kıyaslayıcı haber yapmaktan kaçının.

çocuk haberleri nasıl yapılmalı

Veliden İzin Alın

Çocuklarla bir haber yapmak istiyorsanız mutlaka velisinden izin alıp öyle haber yapmalısınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.