Çocuğunuz Konuşma Sorunu Mu Yaşıyor?

Çocuğunuz Konuşma Sorunu Mu Yaşıyor?
29.07.201515:03

Çocukların konuşma sorunu yaşamasının nedenleri nelerdir? Çocukların konuşmasını etkileyen faktörler nelerdir? Çocukların konuşma sorununda ailelere düşen görevler nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:32

Konuşma yetisi doğuştan gelen değil sonradan öğrenilen ve zamanla kazanılan bir olgudur. Küçük yaşlardan itibaren birey vakit geçtikçe konuşmayla tanışır. 1-2 yaşlarını takip eden süreçte de ilk sözcüklerini dile getirmeye başlar. Belirli zamandan sonra da isteklerini kendileri söylerler. Ancak bu süreç o kadar da kolay değildir. Bazı çocuklarda konuşma yeteneği hayli uğraş verici olabiliyor. Bu konuda anne babalara çok büyük görevler düşüyor.

 

uzmana-basvurulmali.JPG

Ebeveynler Dikkatli Olmalı

Ebeveynler konuşma hususunda çocuklarında doğal bir ilerleme fark etmiyorsa çok dikkatli olmalıdır. Eğer çocuğunuz 3-4 yaşlarını geçmesine rağmen bazı harflerin veya kelimelerin telaffuzunda güçlük yaşıyorsa aileler hemen bir uzmana konuyu danışmalıdır çünkü bu hadiseler çocuklarınızın ileride telaffuz ve diyalog sorunu yaşayacağının göstergeleridir.

 

Yanlış Algılar

Çocuk Gelişimi Uzmanları çocuğunuzun sadece konuşma yeteneğini değil; onun duyup algılama, ruhsal durumu, zihinsel ve bedensel gelişmişlik durumunu da ortaya koymalıdır. Bazen konuşma yetisinin geç oluşması geri-zekalılığın belirtisi olarak algılanabiliyor. Yalnız durum çoğu zaman sanıldığı gibi olmayabiliyor. Çocuklarda konuşmanın geç ortaya çıkış sebepleri hem içsel hem de dış etmenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

 

Çocukların Konuşmasını Etkileyen İç ve Dış Etmenler

Annelerin gebelik evresinde geçirdiği enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar, kansızlık sorunları, olumsuz hayat tarzları, doğumda oluşan sağlık sorunları çocukların konuşma sorunlarını ortaya çıkarabiliyor.

Ancak çocuğun konuşma sorunu bazen anne karnında bulunduğu evrede değil; dünyaya geliş sürecinden sonra da gelişme göstermiş olabilir. Bunlarda dış etmenler olarak göze çarpıyor. Burada çocuğun konuşmasını; sorunlu aile yapısı, ebeveynlerin kayıtsız tavırları gibi durumlar olumsuz etkileyebilmektedir. Çocuğa konuşma evresinde yardımcı olunması gerektiği bütün anne ve babalar tarafından bilinmeli ve uygulanmalıdır. Aksi takdirde çocukta gelişme bozukluklarının ortaya çıkması kaçınılmazdır.

 

Zeka Geriliği

Çocukların konuşmasını erteleyen sorunlardan biri de zeka geriliğidir (oligofreni). Zeka geriliği hat safhada olan çocuklar genellikle hiç kimseyle bağlantı kurmazlar. Orta halde zeka geriliği varsa çocuk 5-6 yaşlarında yaklaşık 10-20 kelime bilebilir.

 

cocuklarda-konusma-problemi.jpg

Fiziksel Gelişime Bağlı Nedenler

Ancak hiçbir zeka problemi olmayan bireylerde de konuşma sorunu görülebilir. Bu durumun sebebi ise genellikle; çocuğun ağız adalelerinin diş ve çene yapısının gerektiği kadar olgunlaşmaması, bebeklik döneminde yaşadığı sağlık sorunları, tavşan dudaklılık ve kurtağızlılık gibi problemler olabilmektedir. Duyma yeteneğindeki sorunlar, çocuk felci, darbeye bağlı beyin hasarları, psikolojik etmenler, otizm gibi sorunları da konuşmayı erteleyebilmektedir.  

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.