Görenleri Büyüleyen Çin Seddi Uzaydan Görünür Mü?

Görenleri Büyüleyen Çin Seddi Uzaydan Görünür Mü?
06.06.201512:49

Çin Seddi'nin uzaydan çıplak gözle görülebilen insan yapımı tek nesne olduğuna dair bir söylenti var. Peki gerçekten Çin Seddi uzaydan görünüyor mu?

Haber güncelleme tarihi 18.10.2021 08:08

Çin Seddi Uzaydan Görünüyor mu?

Dünya karanlıkken dünyaya baktığınızda uzaydan şehir ışıklarını görebilirsiniz ancak insan yapımı hiçbir nesneyi çıplak gözle ayırt edemezsiniz. Astronotların Ay'dan tek görebildiği şey deniz, bulutlar, kıtalar ve büyük bitki örtüleri.

NASA'ya ait Çin Seddi'nin çıplak gözle görülebildiğine dair herhangi bir fotoğraf yoktur, yalnızca 1994 yılında uzaydan Çin Seddi'nin görüntüsü küresel bir harita programının bir parçası olarak bir uydu tarafından çekildi. O zaman bile programla dikkatle arandığı zaman görüntülenebildi.

Çin seddi uzaydan görünüyor mu

Peki Çin Seddi'nin uzaydan görünebildiği nereden çıktı? Bunun ortaya çıkmasında iki düşünce vardır;

- 18.yy sonunda ve 19.yy başında Batı kültüründe Çin çılgınlığı başladığı için Çin Seddi hakkındaki bu iddia yaygınlaşmıştır.

- Bazı Çinliler, duvarın insanlar tarafından yapılmadığına ve bir anda mucizevi bir şekilde ortaya çıktığına inanırlar. Bu yüzden biraz da kutsal ve gizemli sayılır.

Tüm bunların yanında Çin Seddi gerçekten uzaydan görünüyor mu;

Neil Armstrong, kendisine Çin Seddi'nin aydan görülüp görülmediği sorulduğunda şunları söylemiştir: "Kıtalar, göller ve mavi üzerine savrulmuş beyaz lekeler gördüm. Ancak Dünya'nın ortalama 370.000 km uzağında olan Ay yüzeyinden insan yapımı herhangi bir nesneyi ayırt edemedim.

Çin seddi uzaydan görünüyor mu

NASA astronotu Jeffrey Hoffman ise aynı soru karşısında şunları söyler: "Uzaydan dünyaya bakarak çok uzun zaman harcadım. Çin üzerinden sayısız defa geçtim. Bir defa dahi Çin Seddi'ni göremedim. Sorun şu ki, gözlerimiz zıtlığa (kontrasta) duyarlıdır. Duvarın rengiyse, iki yanındaki araziden çok farklı değildir."

Sonuç: Yapılan araştırmalar sonucunda Çin Seddi'nin uzaydan görünmediği kanıtlanmıştır.

Benzer İçerik Önerileri
Çin Seddi Hakkında BilinmeyenlerÇin'de Gezilip Görülecek Yerler
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
2
1
1
8
2
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.