Antik Mısır Hakkında Gerçekler ve Bilinmeyenler

Antik Mısır Hakkında Gerçekler ve Bilinmeyenler
22.08.201711:39

İnsanların çoğu Antik Mısır'ın sırlarına ilgi duyar ancak Antik Mısır hakkında bilinmeyen birçok şey vardır. İşte Eski Mısır hakkında çarpıcı gerçekler...

Haber güncelleme tarihi 08.10.2021 15:06

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

İnsanlık tarihinde Antik Mısır önemli bir yer kaplamaktadır. Sanat, bilim, ticaret, mimari gibi birçok alanda dönemin insanlığından çok daha fazla ileri olan Antik Mısır hakkında hala birçok sır bulunmaktadır. Peki siz Antik Mısır'ı düşündüğünüzde, aklınıza gelen ilk şey nedir? Piramitler, değil mi? Belki de firavunlar? Ancak eski Mısır sadece bunlardan ibaret değil, çok daha fazlası var! Biz de sizler için şimdiye kadarki en uzun ve ileri medeniyetlerden biri olan Eski Mısır hakkında biraz araştırma yaptık.

Mısır hakkında daha önce duymadığınız bilgileri öğrenmek için buraya tıklayın.

İşte eski-antik Mısır hakkındaki çılgın mitler ve daha önce duymamış olabileceğiniz bilgiler;

1. Genetik Bozukluklara Çok Toleranslı Davranılırdı

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

Eski Mısırlılar, genetik ve tıbbi bozukluklara karşı çok toleranslı davrandılar. Örneğin, cücelik o tarihlerde oldukça yaygındı. Bunun yanı sıra, cüceler saygın insanlardı. 21. Hanedan'ın bir firavunu olan Amenemope, yaşlı, hasta ve özürlülere verilen önemin manevi bir görev olduğunu yazdı.

2. Timsah Pisliği Doğum Kontrolü Olarak Kullanılırdı

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

M.Ö. 1850 yılına dayanan belgeler, Eski Mısırlı kadınların, timsah pisliğini doğum kontrolü olarak kullandığını gösteriyor.

3. Matematikte Çok İlerilerdi

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

Eski Mısırlıların gerçek matematiksel ve astrolojik dahiler olduğuna dair birçok gösterge var. Örneğin, Giza piramitlerinin bulunduğu yerin Orion'un Kemeri ile mükemmel şekilde hizalandığı tespit edilmiştir.

Piramitler hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

4. İlginç Tahta Oyunları Oynarlardı

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

Eski Mısırlılar, boş vakitlerinde ilginç tahta oyunları oynamaktan keyif alıyorlardı. "Mehen" ve "Mancala" gibi birçok tahta oyunları vardı. Ancak, dünyanın en eski tahta oyunları arasında yer alan ve M.Ö. 3100 yıllarına dayanan "Senet" çok daha popüler oldu.

5. Hijyen ve Görünüm Çok Önemliydi

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

Hijyen ve görünüm, eski Mısırlılar için çok önemlidir. Erkekler bütün bedenlerini tıraş eder, çiçek ve aromalı kokuları severlerdi.

6. Nil Nehri Kutsaldı

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

Nil Nehri, ana su kaynağı olduğundan dolayı eski Mısırlılar için son derece önemlidir. Nehrin ilkel sularının, ölülerin diyarından, cennetten geçerek nihayet Mısır'a aktığı düşünülüyordu.

7. Kadın-Erkek Eşitliği Vardı

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

Eski Mısır'daki kadınlar, meslekler haricinde neredeyse her alanda erkeklerle eşitti. Kadınlar, istedikleri kimseyle evlenebilir ve boşanabilirdi. Sevdikleri işleri belirli sınırlar dahilinde yapabilir, mülklerini yönetebilir, istedikleri şeyleri alabilir ve satabilir, özgürce seyahat edebilirdi.

8. Ramses'in 100'den Fazla Çocuğu Vardı

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

Eski Mısır'ın en ünlü, en uzun ömürlü ve üretken firavunlarından biri olan Ramses, 60 yıl boyunca Mısır'a hükmetti ve 100'den fazla çocuğa sahip olduğu düşünülüyor. O dönem için olağanüstü bir yaş olan 90'lı yaşlarında öldü.

9. Ölülerini Mumyalıyorlardı

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

Bir insan vücudu mumyalanırken, kalp hariç bütün iç organlar vücuttan çıkarılırdı. Mısırlılar, kalbin insanın bilgeliğinin yanı sıra duygular, bellek, ruh ve kişiliğin kaynağı olduğuna inanıyorlardı.

10. 365 Günlük Takvim Kullanıyorlardı

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

Eski Mısırlılar, güneş yılına yaklaşık olarak eşit kabul edilen 365 günlük yıl takvimini benimseyen ilk kişilerdir. Takvimin en eski versiyonu yaklaşık M.Ö. 3000 yılına dayanıyor.

11. Kediler Kutsal Hayvanlardı

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

Kediler, eski Mısırlılar için en kutsal hayvanlardı. Bir kedi öldüğünde, yas tutan ailenin her üyesi üzüntü içinde kendi kaşlarını tıraş ederdi. Ölü kediler genellikle mumyalanır ve özel bir kedi mezarlığına gömülürdü.

12. Firavunların Eşleri Çok Güçlü Kadınlardı

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

Mısır firavunlarının eşleri çok güçlüydü ve saygı görürdü fakat az sayıda kadın, eski Mısır'ın tek hükümdarı statüsünü elde etti. En dikkat çekici eski Mısır kraliçelerinden bazıları Nefertiti, Hatshepsut, Neithikret, Sobekneferu ve en ünlüsü Kleopatra'dır.

13 . Cleopatra Ortalama Bir Güzellikteydi

Antik Mısır Hakkında Bilgiler

Cleopatra hakkında "göz alıcı kadın" ifadeleri kullanılır. Ancak, eski büstleri ve madeni paralara dayanan son çalışmalar, aslında ortalama görünüşe sahip olduğunu gösteriyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
6
19
11
12
13
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.