Çılgın Mitler ve Eski Mısır Hakkında Gerçekler

Çılgın Mitler ve Eski Mısır Hakkında Gerçekler
22.08.201711:39

İnsanların çoğu Antik Mısır'ın sırlarına ilgi duyar. Ancak Antik Mısır öyle bir medeniyettir ki hakkında hâlâ bilmediğiniz şeylerin mevcut olduğuna eminiz. İşte Eski Mısır hakkında çarpıcı gerçekler...

Haber güncelleme tarihi 01.05.2021 10:17

Antik Mısır'ı düşündüğünüzde, aklınıza gelen ilk şey nedir? Piramitler, değil mi? Belki de firavunlar? Ancak eski Mısır sadece bunlardan ibaret değil, çok daha fazlası var!

Şimdiye kadarki en uzun ve ileri medeniyetlerden biri olan Eski Mısır hakkında biraz araştırma yaptık. Antik Mısır hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler, işte Mısır hakkındaki çılgın mitler ve daha önce duymamış olabileceğiniz çok sağlam bilgiler!

"Mısır'da Gezilecek Yerler" içeriğini de ziyaret ederek Mısır hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Eski Mısırlılar, genetik ve tıbbi bozukluklara karşı çok toleranslı davrandılar. Örneğin, cücelik o tarihlerde oldukça yaygındı. Bunun yanı sıra, cüceler saygın insanlardı. 21. Hanedan'ın bir firavunu olan Amenemope, yaşlı, hasta ve özürlülere verilen önemin manevi bir görev olduğunu yazdı.

antik mısır


M.Ö. 1850 yılına dayanan belgeler, Eski Mısırlı kadınların, timsah pisliğini doğum kontrolü olarak kullandığını gösteriyor.

antik mısır


Eski Mısırlıların gerçek matematiksel ve astrolojik dahiler olduğuna dair birçok gösterge var. Örneğin, Giza piramitlerinin bulunduğu yerin Orion'un Kemeri ile mükemmel şekilde hizalandığı tespit edilmiştir.

giza piramiti


Eski Mısırlılar, boş vakitlerinde ilginç tahta oyunları oynamaktan keyif alıyorlardı. "Mehen" ve "Mancala" gibi birçok tahta oyunları vardı. Ancak, dünyanın en eski tahta oyunları arasında yer alan ve M.Ö. 3100 yıllarına dayanan "Senet" çok daha popüler oldu.

mancala


Hijyen ve görünüm, eski Mısırlılar için çok önemlidir. Erkekler bütün bedenlerini tıraş eder, çiçek ve aromalı kokuları severlerdi. 

eski mısır


Nil Nehri, ana su kaynağı olduğundan dolayı eski Mısırlılar için son derece önemlidir. Nehrin ilkel sularının, ölülerin diyarından, cennetten geçerek nihayet Mısır'a aktığı düşünülüyordu.

nil nehri


Eski Mısır'daki kadınlar, meslekler haricinde neredeyse her alanda erkeklerle eşitti. Kadınlar, istedikleri kimseyle evlenebilir ve boşanabilirdi. Sevdikleri işleri belirli sınırlar dahilinde yapabilir, mülklerini yönetebilir, istedikleri şeyleri alabilir ve satabilir, özgürce seyahat edebilirdi.

antik mısırda kadın


Eski Mısır'ın en ünlü, en uzun ömürlü ve üretken firavunlarından biri olan Ramses, 60 yıl boyunca Mısır'a hükmetti ve 100'den fazla çocuğa sahip olduğu düşünülüyor. O dönem için olağanüstü bir yaş olan 90'lı yaşlarında öldü.

ramses


Bir insan vücudu mumyalanırken, kalp hariç bütün iç organlar vücuttan çıkarılırdı. Mısırlılar, kalbin insanın bilgeliğinin yanı sıra duygular, bellek, ruh ve kişiliğin kaynağı olduğuna inanıyorlardı.

mumya


Eski Mısırlılar, güneş yılına yaklaşık olarak eşit kabul edilen 365 günlük yıl takvimini benimseyen ilk kişilerdir. Takvimin en eski versiyonu yaklaşık M.Ö. 3000 yılına dayanıyor.

güneş takvimi


Kediler, eski Mısırlılar için en kutsal hayvanlardı. Bir kedi öldüğünde, yas tutan ailenin her üyesi üzüntü içinde kendi kaşlarını tıraş ederdi. Ölü kediler genellikle mumyalanır ve özel bir kedi mezarlığına gömülürdü.

mısır kedi


Mısır firavunlarının eşleri çok güçlüydü ve saygı görürdü fakat az sayıda kadın, eski Mısır'ın tek hükümdarı statüsünü elde etti. En dikkat çekici eski Mısır kraliçelerinden bazıları Nefertiti, Hatshepsut, Neithikret, Sobekneferu ve en ünlüsü Kleopatra'dır.

kleopatra


Cleopatra hakkında "göz alıcı kadın" ifadeleri kullanılır. Ancak, eski büstleri ve madeni paralara dayanan son çalışmalar, aslında ortalama görünüşe sahip olduğunu gösteriyor. 

kleopatra

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
3
14
6
6
8
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.