Çiçekler Ne Kadar Sulanmalı

Çiçekler Ne Kadar Sulanmalı
26.05.201509:57

Genellikle bahar aylarında açan çiçeklerin bakımı ve sulamasıyla ilgili bu yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 23.01.2018 09:04

Koparılmış çiçeklerin satın alınmaması, bunun yerine saksıda çiçek alınması taraftarıyım. Demet olarak satılan çiçekler için nasıl olsa bir kere koparılmış diye düşünerek onları satın almak aslında yenilerinin koparılmasına davetiye çıkarmış olmaktır. Talep varsa arz da olacaktır. Bu yüzden saksıda çiçek almak hem doğaya zarar vermemek için hem de çiçeklere evlerimizde bakabilmemiz için güzel bir yoldur.


Bitkilerin insanların ilgisine göre değişim gösterdiği bilinen bir gerçektir. Farklı boyutlarda da olsa insanlarla iletişim kurabilirler. Müzik, sevgi gibi unsurlar onların büyümesi ve verimli olmasını sağlar. Tam tersine kötü davranışlar veya kötü müzik çiçekler için olumsuz bir etkendir. Hatta elektrotlar bağlanarak yapılan bir deneyde daha önce yaprağını keserek kendisine zarar veren biri odaya girdiğinde bitkinin korktuğunu gösteren çizgiler belirmiştir. Sebebi, basitçe, titreşimler ve vücut deliklerinizden saldığınız gazlardır.


Şimdi aslında çok da basit yapıları olmayan çiçeklerin nasıl ve ne kadarda bir sulanması gerektiğine bakalım. Çiçekleri sağlıklı bir şekilde sulamak için toprağın nem kaybetme hızı, mevsim ve bitkinin kök özelliklerine bakmak gerekir.

saksı çiçek

 


Çiçekler Nasıl Sulanmalıdır?

  • Çiçekleri üstten sulamalısınız ki zararlı birikimler saksının altındaki deliklerden su ile birlikte akıp gitsin.
  • Gerçek topraklarda bitki besini ve suni gübreler hiç kullanılmasa da olur.Doğal humuslu toprak ile doğal gübre karışımı çok faydalıdır.
  • Sulamayı planlı yapmanız gerekmektedir.
  • Yaz boyunca toprak yüzeyi kurudukça sulama yapmalısınız.
  • Bitkilerin kimisi sadece ıslaklığı gidince sulanırken kimisi nemi de azalınca sulanmalıdır.
  • Toprak çok sulu olduğunda örneğin haftada iki kere sulayın gibi bir kurala uyarsanız o çiçek çürür.
  • Su miktarı bitkinin köklerinin ne kadar derine indiğine bağlıdır. Toprağın kumlu veya killi olması da su miktarını etkiler. Kökleri derinde olan çiçeğin toprağı kumlu ise daha fazla sulanmalıdır.
  •  
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
130
153
9
6
7
7
164
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.