Çıban Nedir? Çıban Tedavisi İçin 8 Doğal ve Bitkisel Yöntem

Çıban Nedir? Çıban Tedavisi İçin 8 Doğal ve Bitkisel Yöntem
15.01.201615:14

Çıban neden oluşur ve nasıl tedavi edilir? Bu içeriğimizde çıban hakkında bilinmesi gerekenleri ve tedavi yöntemlerini sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 07.06.2022 13:31

Çıban Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Cilt hastalıklarından biri olan ve birden çok sebep ile ortaya çıkabilen çıban yaralarının tedavilerini sizler için araştırdık. Bu içeriğimizde çıbanların oluşumu, sebepleri, nedenleri ve nasıl tedavi edilebileceğini sizlere sunacağız. Ayrıca evde çıban tedavisinde kullanabileceğiniz bitkisel ürünleri ve ilaçsız tedavi yöntemlerini de aşağıda bulabilirsiniz.

Çıban Tedavisi İçin Yöntem Listesi

SıraÜrünFaydasıYöntem
1Hint YağıCildi YumuşatırMasaj
2ZerdeçalBakteri Oluşumunu Engellerİçmek
3KimyonAğrı GidericiMasaj
4Sarımsak SuyuBakteri ÖnlerMasaj
5Fındık Yaprağıİltihap GidericiMasaj
6Çay Ağacı YağıCildi Rahatlatırİçim
7Kara MerhemEnfeksiyon ÖnlerMasaj
8Elma SirkesiAkne Oluşumunu EngellerMasaj
Aradığın
Fiyatları Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Çıban Tedavisinde Kullanılan 7 Doğal Yöntem

İşte evde doğal yollarla çıban tedavi yönteminde kullanılan bitkisel ürünler:

1. Hint Yağı

çıban tedavisi

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Cildin onarılmasına ve enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olan Hint yağını günde 2-3 kez pamuk yardımı ile çıbanların üzerine kompres yapın. Bu uygulama ile çıban kendiliğinden yok olacaktır.

Hint yağının çıbanı geçirmesinin yanı sıra insan sağlığına olan birçok faydası vardır. Bu faydalara "Hint Yağının İnsan Sağlını Faydaları" adlı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

2. Zerdeçal

çıban tedavisi

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

İnsan sağlığına saymakla bitmeyen faydalarıyla dikkat çeken zerdeçaldan 4 çay kaşığı alıp su ile karıştırın. Bu karışımın hamur kıvamında olması gerekmektedir. Hamur kıvamına gelen zerdeçalı çıban üzerine 4-5 saat uygulayın.

3. Kimyon

çıban tedavisi

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Kimyon da çıbanın tedavi edilmesini sağlayan bitkisel ürünlerden biridir. Çıban tedavisinde kimyonu kullanabilmek için zerdeçal da olduğu gibi bir miktar su ile kimyonu karıştırıp hamur kıvamı elde edilmelidir. Bu karışımı 4-5 saat boyunca çıbana uygulayınız.

4. Sarımsak Suyu

çıban tedavisi

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Birkaç diş sarımsağı ezerek elde edilen suyu çıban yarasına sürünüz. Bu sayede çıbanların tedavisi sarımsak ile mümkün olur.

5. Fındık Yaprağı

çıban tedavisi

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Çıban tedavisinde kullanılan taze fındık ağacı yapraklarını ezerek hamur kıvamına getirin. Sıcak su ile ile karıştırılan hamur kıvamındaki yaprakları haftada bir kaç defa çıban yarasının üzerine uygulayın.

6. Çay Ağacı Yağı

çıban tedavisi

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Çay ağacı yağı içerdiği enzimler sayesinde hem mikroplarla savaşır hem de onarıcı etki yapar. Çay ağacı yağından birkaç damlayı çıban yarasına sürün ve bekletin. bu uygulamayı birkaç kez yapmanız sonuç gösterecektir.

7. Kara Merhem

çıban tedavisi

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Çıban tedavisinde son derece etkili bir tedavi yöntemi olan kara merhem kullanımı çıban içerisindeki irin ve kanı kısa sürede dışarı atar. Yaradaki cerahatin akıtılmasında etkili bir ürün olan kara merhemin sürekli kullanımı ise tavsiye edilmemektedir. Kara merhem yara üzerinde iz bırakabilir.

8. Elma Sirkesi

çıban tedavisi

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Cilt sağlığı için oldukça etkili bir ürün olan elma sirkesi çıban problemlerini de iyileştirmekte oldukça etkilidir. Ayrıca elma sirkesini normal günde dahi cildinize uygulayarak sivilce ve aknelerin önüne geçebilirsiniz.


Çıban Nedir?

Çıban, ciltteki stafilokoksik apse, yani bir irin birikimidir. İrin birikimine vücut direncinin düşmesi sebep olur. Yorgunluk, uykusuzluk, stres gibi vücut direncini düşüren herhangi bir sebep ya da diyabet, malignite, demir eksikliği ve önemli hastalıklar çıban çıkışını kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda vücudun çoğu yerinde ve çok sayıda fronküloz denilen çıban çıkmasına sebep olur.

Çıban Neden Çıkar?

Hastalığı kolaylaştıran sebepler vardır. Çalışılan ortamın sıcak olması da bakteriyel enfeksiyonlara yatkınlığa sebep olur. Derinin aniden ortaya çıkan bakterilere karşı mikrobik bir döküntüsü olan çıban, genellikle bakterilerin kıl köklerine yerleşerek çoğalması sonucunda ortaya çıkar. Ani kızarıklık, deride şişlik, ağrı ve zonklama hissi gibi belirtilerle ortaya çıkan çıban, daha çok derinin katlantı bölgelerinde, sırtta ve bacaklarda görülür. Çıbanların ortaya çıkmasını kolaylaştıran faktörler ise kemer ve giysilerin tahrişi, sürtünme ya da aşırı terlemedir. Bunlarla birlikte kişinin kilolu olması, sürekli oturması da çıbanların oluşmasını kolaylaştıran faktörlerdendir.

Sürekli Çıkan Çıban Hastalık Habercisi Midir?

Sürekli tekrarlaması bazı hastalıkların işareti olabilmektedir. Çıban çıkmasının nedenleri:

1. Şeker hastalığı
2. Tiroid hastalıklarına bağlı aşırı terleme
3. Bağışıklık sisteminin zayıflaması

Özellikle kanser hastalarında, kanser tedavisi gören kişilerde, bağışıklık sisteminin çeşitli ilaçlara bağlı olarak baskılandığı durumlarda, böbrek yetmezliği olanlarda sıklıkla çıban görmekteyiz. Çocuklarda ise özellikle kansızlık gibi faktörler, yetişme çağında beslenmenin yetersiz kalması, çıbanların ortaya çıkmasını, tekrarlamasını ve sık sık görülmesini kolaylaştıran faktörlerdendir.

Kimi zaman altta yatan herhangi bir hastalık olmadan da çıbanlar tekrarlayabilir. Bunu da kişinin hareketsiz kalması, çok oturması veya fazla terlemesi tetiklemektedir. Çıbanlara neden olan staphyloccoccus aerus denilen bakteri vücudun yüzeyinde genelde bulunur. Özellikle koltukaltı, burun delikleri ve kasık gibi bölgelerde fazlaca bulunabilir. Bu bölgelerden kişinin kendi kendisine diğer bölgelere bakteriyi bulaştırması da çıbanların sık sık tekrarlamasına sebep olabilmektedir.

Çıban Kimlerde Sık Görülür?

Her yaş grubunda görülmekle birlikte genellikle çocuklardan çok yetişkinlerde görülmekte olan çıban, kadınlarda ve erkeklerde ise eşit sıklıkta ortaya çıkmaktadır. Bazı sistemik hastalıklar ise çıbanların görülme sıklığını artırmaktadır. Bunların başında şeker hastalığı bulunmaktadır. Beslenme bozuklukları, vitaminsiz kalma, kansızlık gibi hastalıklar, bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü haller, yani kanser gibi hastalıklar da çıbanların ortaya çıkmasını kolaylaştırır.
Ayrıca;

1. Aşırı kilolu
2. Fazla terleyen
3. Sürekli oturarak çalışan

kişilerde de daha sık çıbana rastlanmaktadır.

Çıban Patlatmak Doğru Mudur?

Çıbanı patlatmak hem doğru hem yanlıştır. Önemli olan bunu doğru zamanda yapmaktır. Çıbanın patlatılması tıbbi tedavinin bir aşaması olsa da bunun ne zaman yapılacağı büyük önem taşımaktadır. Çıbanların olgunlaşmış olması gerekir. Bu demektir ki, çıbanın ilk dönemi olan kızarık ve sert olduğu dönemde hiçbir şekilde patlatılmamalıdır. Çıbanın ortası yumuşayıp sarı renkli bir kesecik oluştuğunda çıbanın patlatılması doğrudur. Bunun steril olan bir iğne veya bıçak ucuyla yapılması gerekir. Çıbanın içindeki iltihabın dışarıya boşaltılması çıbanın iyileşme sürecini hızlandırır.

Bazı bölgelerde ise çıbanların kesinlikle patlatılmaması gerekir. Bunlar;

1. Dış kulak yolu
2. Burun delikleri çevresi
3. Üst dudakta çıkan çıbanlar

Bu bölgelerdeki çıbanın patlatılması girişimi, çıbanın içindeki iltihabın büyük kan damarlarına boşalmasına ve beyin damarlarının tıkanmasına, menenjit gibi beyin zarı hastalıklarına ve beyin damarlarına boşalan iltihabın bütün vücuda yayılmasına sebep olabilir.

Ciltteki Yaranın Çıban Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Halk arasında çıban olarak bilinen hastalık, tıp dilinde fronküldür. Kıl folikülünün stafilokoksik bir apsesi, yani vücudun herhangi bir yerindeki irin birikimi olan çıban, elle muayenede ayırt eder. Hastanın hissettiği belirtiler;

1. Şişlik
2. Ağrı
3. Bölgede kızarıklık

Ciltte çıban çıktığını anlamak çok zor değildir. Genellikle aniden kendisini gösteren bir kızarıklık şeklinde başlamaktadır. Bu alanın şişmesi, sertleşmesi ve dokunmakla hassasiyetinin arttığı görülür. Bu hassasiyet kendini giderek ağrıya bırakır ve zonklama da görülebilir. Müdahale edilmediği zaman bu kızarıklık ve şişik birkaç gün içerisinde yumuşamaya başlar. Kızarıklık alanının ortasında bir yumuşama görülür ve sarı renge dönüşür. Sarı renkli sıvı dolu bu keseciğin rengi, bazı durumlarda içinde kan da birikmesiyle siyaha dönebilir. Kendi kendine bırakıldığında genel sağlık durumunda problem olmayan kişilerde ortalama 1 hafta ya da 10 gün içerisinde iyileşmeye başlar ve vücudun bağışıklık sistemi, çıbanı ortaya çıkaran mikropları yener. O noktada ise sıvı dolu kesecik kurumaya başlar ve bir kabuk ortaya çıkar. Kabuk kendini attıktan sonra da çıbanın yerinde çukur bir iz kalır.

Çıban Nasıl Geçirilir?

Yerleştiği yere ve kişinin altta yatan hastalığına göre çıbanın nasıl geçtiği değişiklik göstermektedir. Bazen sürme ilaçlarla, topikal tedavilerle geçebildiği gibi, bazen de ağızdan antibiyotik vermek gerekebilir. Çıbanlar ilk evresinde kırmızı, büyük, olgun ve ağrılı, cilt altına yerleşen staphylococcus aerusların neden olduğu bir enfektif dermatit tablosudur. İlk dönemlerinde, çıban kırmızıyken patlatılırsa cilt altına rupture olabilir. Deri enfeksiyonlarına da yol açabilir. Antibiyotik tedavisi başladıktan sonra, 5-6 günden sonra, koşullar sağlandıysa doktor eşliğinde çıbana müdahale edilebilir. Çıbanın kendi kendisine geçmesini beklemeden iyileşmesini hızlandırmak için yöntemler mevcuttur. Çıbanın çıktığı şiş bölgeye ıslak ve sıcak pansumanlar uygulanabilir. Çıbanın daha çabuk yumuşaması ve iltihabın belli bir noktaya odaklanması sağlanmış olur. Bu aşamada yüzeye yaklaşmış olan iltihap, keskin steril bir aletle delinerek dışarıya akıtılmalıdır. Böylece çıban daha hızlı iyileşir. Aynı zamanda dıştan sürülen antibiyotikli merhemler de iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ancak kişinin yaşı ilerlemişse ve hastalıkları varsa bunlar tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda ağızdan alınan antibiyotikler iyileşme sürecini hızlandırır. Yüz, boyun, kulak gibi bölgelerdeki çıbanlar daha tehlikeli olabileceği için bir uzman doktora danışarak tedavi uygulamak daha doğru olacaktır.

Çıbanı Geçirmek İçin Evde Ne Yapılabilir?

Çıbanın başlangıç aşamasında sıcak ve ıslak pansuman yapılmalıdır. Temiz bir havluyu sıcak suda ıslatarak 10-15 dakika çıbanın üzerine uygulamak çıbanın iyileşme sürecini hızlandırır. Böylece çıbandaki iltihap bir noktaya odaklanmış olur. İltihap, odaklandıktan sonra sarı bir kesecik halini alır. Bu iltihap, steril bir iğne veya keskin bir aletle delinerek dışarı akıtılmalıdır. Antibiyotikli merhem varsa bunlar sürülebilir. Bitki lapaları gibi steril olmayan maddelerin çıbanın üzerine sürülerek kapatılması sakıncalıdır. Başka mikropların da gözeneklerden dokuya geçmesine ve süper enfeksiyon denilen durumun oluşmasına sebep olabilir. Bir istisna vardır. O da kara merhemin kapalı pansuman olarak uygulanmasıdır.

Çıban Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çıban tedavi edilmediğinde kendi kendisine de iyileşebilir fakat bazı durumlar tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bunların başında ileri yaşta, bağışıklık durumu zayıf olan hastalar vardır ve çıban hızlıca ilerler. Aynı şekilde şeker hastalarında da bu istenmeyen bir durumdur çünkü hızlıca yayılma eğilimi vardır. Vücudun diğer bölgelerine ve iç organlarına yayılabilirler, kan zehirlenmesine neden olabilirler. Böyle bir durum ortaya çıktığında kişinin sağlık durumu hızla bozulur ve yüksek ateş görülür. Mikropların beyin dokusuna da ilerlemesi söz konusu olduğunda bilinç bulanıklığı ve koma durumlarıyla da karşılaşılabilir. Bu yüzden çıbanların kendi haline bırakılmaması, sağlığı riskli olan kişilerde uzman doktora başvurularak uygun tedavinin başlatılması gerekir.

Çıban Sonrası Ciltte Leke Kalır Mı?

Çıbanlar iyileştikten sonra ciltte iz kalma olasılığı mümkündür. Özellikle yumuşak bölgelerde, yağ dokusundan zengin bölgelerde ortaya çıkan çıban, daha derine işleyebildiğinden iyileştiğinde yerinde kırmızımsı kahverengi bir leke kalması ve o bölgenin çukurlaşmasıyla sıklıkla karşılaşılır. Özellikle kendi haline bırakılarak iyileşme süreci uzamış olan çıbanlarda bu sonuçla daha sık karşılaşılır. Bu sebeple, çıbanı kendi haline bırakmadan gerekli tedavinin uygulanması, çıban yumuşadığında ortaya çıkan içi iltihap dolu sıvının boşaltılması tedavi sürecini hızlandırır. Aynı zamanda da dokunun kendini daha çabuk toparlamasını ve olabildiğince az iz bırakarak iyileşmesini sağlar.

Doğal Terapiler Çıban Tedavisinde Etkili Midir?

Doğal tedaviler çıban tedavisinde kullanılabilir. Dünyanın bütün bölgelerinde uygulanan yöresel tedavi yöntemleri vardır. Aromaterapi ve homeopati gibi yöntemler, vücudun mikroplara karşı olan savunma sistemini aktive eder. Böylece vücutta doğal koruyucu maddeler olan antikorlar, daha aktif hale gelir ve mikroplara karşı savaşırlar. Bunun için birtakım bitkiler kullanılır. Bitkiler, vücudu uyarıcı kimyasal maddeler içerir. Ayrıca Çin tıbbının da kendine özgü bazı yöntemleri vardır fakat tekrarlamak gerekir ki bilgisiz bir kişi tarafından bu yöntemlerin uygulanması faydadan çok zarara sebebiyet vermektedir. Doğal tedavilerden faydalanılacaksa da konusunda uzman olan bir kişinin denetiminde olmalıdır.

Çıban gibi arpacık da bir an önce tedavi edilmesi gereken hastalıklardan birisidir. Vücutta oluşan bir diğer sorun olan arpacıkla alakalı daha detaylı bilgi almak için "Arpacık Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?" adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
803
102
86
48
47
69
579
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.