Çıban Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çıban Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
15.01.201615:14

Çıban neden oluşur ve nasıl tedavi edilir? Yaranın çıban olduğu nasıl anlaşılır? Bu içeriğimizde çıban hakkında bilinmesi gerekenleri ve tedavi yöntemlerini sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 24.12.2018 11:54

Çıban Nedir?

Çıban, ciltteki stafilokoksik apse, yani bir irin birikimidir. İrin birikimine vücut direncinin düşmesi sebep olur. Yorgunluk, uykusuzluk, stres gibi vücut direncini düşüren herhangi bir sebep ya da diyabet, malignite, demir eksikliği ve anemisi gibi vücut direncini kıran durumlar ve önemli hastalıklar çıban çıkışını kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda vücudun çok yerinde ve çok sayıda fronküloz denilen çıban çıkmasına sebep olur.

ciban.jpg


Çıban Neden Çıkar?

Hastalığı kolaylaştıran sebepler vardır. Çalışılan ortamın sıcak olması da bakteriyel enfeksiyonlara yatkınlığa sebep olur. Derinin aniden ortaya çıkan bakterilere karşı mikrobik bir döküntüsü olan çıban, genellikle bakterilerin kıl köklerine yerleşerek çoğalması sonucunda ortaya çıkar. Ani kızarıklık, deride şişlik, ağrı ve zonklama hissi gibi belirtilerle ortaya çıkan çıban, daha çok derinin katlantı bölgelerinde, sırtta ve bacaklarda görülür. Çıbanların ortaya çıkmasını kolaylaştıran faktörler ise kemer ve giysilerin tahrişi, sürtünme ya da aşırı terleme gibi faktörlerdir. Bunlarla birlikte kişinin kilolu olması, sürekli oturması da çıbanların oluşmasını kolaylaştıran faktörlerdendir.

masabasi-is.jpg


Sürekli Çıkan Çıban Hastalık Habercisi Midir?

Sürekli tekrarlaması bazı hastalıkların işareti olabilmektedir. Çıban çıkmasının nedenleri:

 • Şeker hastalığı
 • Tiroid hastalıklarına bağlı aşırı terleme
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması

Özellikle kanser hastalarında, kanser tedavisi gören kişilerde, bağışıklık sisteminin çeşitli ilaçlara bağlı olarak baskılandığı durumlarda, böbrek yetmezliği olanlarda sıklıkla çıban görmekteyiz. Çocuklarda ise özellikle kansızlık gibi faktörler, yetişme çağında beslenmenin yetersiz kalması, çıbanların ortaya çıkmasını, tekrarlamasını ve sık sık görülmesini kolaylaştıran faktörlerdendir. Kimi zaman altta yatan herhangi bir hastalık olmadan da çıbanlar tekrarlayabilir. Bunu da kişinin çok oturması, çok terlemesi ve hareketsiz kalması tetiklemektedir. Çıbanlara neden olan staphyloccoccus aerus denilen bakteri vücudun yüzeyinde genelde bulunur. Özellikle koltukaltı, burun delikleri ve kasık gibi bölgelerde fazlaca bulunabilir. Bu bölgelerden kişinin kendi kendisine diğer bölgelere bakteriyi bulaştırması da çıbanların sık sık tekrarlamasına sebep olabilmektedir.

surekli-cikan-ciban.jpg


Çıban Kimlerde Sık Görülür?

Her yaş grubunda görülmekle birlikte genellikle çocuklardan çok yetişkinlerde görülmekte olan çıban, kadınlarda ve erkeklerde ise eşit sıklıkta ortaya çıkmaktadır. Bazı sistemik hastalıklar ise çıbanların görülme sıklığını artırmaktadır. Bunların başında şeker hastalığı bulunmaktadır. Beslenme bozuklukları, vitaminsiz kalma, kansızlık gibi hastalıklar, bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü haller, yani kanser gibi hastalıklar da çıbanların ortaya çıkmasını kolaylaştırır. 
Ayrıca;

 • Aşırı kilolu
 • Fazla terleyen
 • Sürekli oturarak çalışan

kişilerde de daha sık çıbana rastlanmaktadır.

terlemek.jpg


Çıban Patlatmak Doğru Mudur?

Çıbanı patlatmak hem doğru hem yanlıştır. Önemli olan bunu doğru zamanda yapmaktır. Çıbanın patlatılması tıbbi tedavinin bir aşaması olsa da bunun ne zaman yapılacağı büyük önem taşımaktadır. Çıbanların olgunlaşmış oması gerekir. Bu demektir ki, çıbanın ilk dönemi olan kızarık ve sert olduğu dönemde hiçbir şekilde patlatılmamalıdır. Çıbanın ortası yumuşayıp sarı renkli bir kesecik oluştuğunda çıbanın patlatılması doğrudur. Bunun steril olan bir iğne veya bıçak ucuyla yapılması gerekir. Çıbanın içindeki iltihabın dışarıya boşaltılması çıbanın iyileşme sürecini hızlandırır.

ciban-patlatmak.jpg

Bazı bölgelerde ise çıbanların kesinlikle patlatılmaması gerekir. Bunlar;

 • Dış kulak yolu
 • Burun delikleri çevresi
 • Üst dudakta çıkan çıbanlar

Bu bölgelerdeki çıbanın patlatılması girişimi, çıbanın içindeki iltihabın büyük kan damarlarına boşalmasına ve beyin damarlarının tıkanmasına, menenjit gibi beyin zarı hastalıklarına ve beyin damarlarına boşalan iltihabın bütün vücuda yayılmasına sebep olabilir.


Ciltteki Yaranın Çıban Olduğu Nasıl Anlaşılır? 

Halk arasında çıban olarak bilinen hastalık, tıp dilinde fronküldür. Kıl folikülünün stafilokoksik bir apsesi, yani vücudun herhangi bir yerindeki irin birikimi olan çıban, elle muayenede ayırt eder. Hastanın hissettiği belirtiler;

 • Şişlik
 • Ağrı
 • Bölgede kızarıklık

Ciltte çıban çıktığını anlamak çok zor değildir. Genellikle aniden kendisini gösteren bir kızarıklık şeklinde başlamaktadır. Bu alanın şişmesi, sertleşmesi ve dokunmakla hassasiyetinin arttığı görülür. Bu hassasiyet kendini giderek ağrıya bırakır ve zonklama da görülebilir. Müdahale edilmediği zaman bu kızarıklık ve şişik, birkaç gün içerisinde yumuşamaya başlar. Kızarıklık alanının ortasında bir yumuşama görülür ve sarı renge dönüşür. Sarı renkli sıvı dolu bu keseciğin rengi, bazı durumlarda içinde kan da birikmesiyle siyaha dönebilir. Kendi kendine bırakıldığında genel sağlık durumunda problem olmayan kişilerde ortalama 1 hafta ya da 10 gün içerisinde iyileşmeye başlar ve vücudun bağışıklık sistemi, çıbanı ortaya çıkaran mikropları yener. u noktada ise sıvı dolu kesecik kurumaya başlar ve bir kabuk ortaya çıkar. Kabuk kendini attıktan sonra da çıbanın yerinde çukur bir iz kalır.

ciltteki-yara.jpg


Çıban Nasıl Geçirilir?

Yerleştiği yere ve kişinin altta yatan hastalığına göre çıbanın nasıl geçtiği değişiklik göstermektedir. Bazen sürme ilaçlarla, topikal tedavilerle geçebildiği gibi, bazen de ağızdan antibiyotik vermek gerekebilir.  Çıbanlar ilk evresinde kırmızı, büyük, olgun ve ağrılı, cilt altına yerleşen staphylococcus aerusların neden olduğu bir enfektif dermatit tablosudur. İlk dönemlerinde, çıban kırmızıyken patlatılırsa cilt altına rupture olabilir. Deri enfeksiyonlarına da yol açabilir. Antibiyotik tedavisi başladıktan sonra, 5-6 günden sonra, koşullar sağlandıysa doktor eşliğinde çıbana müdahale edilebilir. Çıbanın kendi kendisine geçmesini beklemeden iyileşmesini hızlandırmak için yöntemler mevcuttur. Çıbanın çıktığı şiş bölgeye ıslak ve sıcak pansumanlar uygulanabilir. Çıbanın daha çabuk yumuşaması ve iltihabın belli bir noktaya odaklanması sağlanmış olur. Bu aşamada yüzeye yaklaşmış olan iltihap, keskin steril bir aletle delinerek dışarıya akıtılmalıdır. Böylece çıban daha hızlı iyileşir. Aynı zamanda dıştan sürülen antibiyotikli merhemler de iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ancak kişinin yaşı ilerlemişse ve hastalıkları varsa  bunlar tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda ağızdan alınan antibiyotikler iyileşme sürecini hızlandırır.  Yüz ,boyun, kulak gibi bölgelerdeki çıbanlar daha tehlikeli olabileceği için bir uzman doktora danışarak tedavi uygulamak daha doğru olacaktır.

antibiyotik-almak.jpg


Çıbanı Geçirmek İçin Evde Ne Yapılabilir?

Çıbanın başlangıç aşamasında sıcak ve ıslak pansuman yapılmalıdır. Temiz bir havluyu sıcak suda ıslatarak 10-15 dk çıbanın üzerine uygulamak çıbanın iyileşme sürecini hızlandırır. Böylece çıbandaki iltihap bir noktaya odaklanmış olur. İltihap, odaklandıktan sonra sarı bir kesecik halini alır. Bu iltihap, steril bir iğne veya keskin bir aletle delinerek dışarı akıtılmalıdır. Antibiyotikli merhem varsa bunlar sürülebilir. Bitki lapaları gibi steril olmayan maddelerin çıbanın üzerine sürülerek kapatılması sakıncalıdır. Başka mikropların da gözeneklerden dokuya geçmesine ve süper enfeksiyon denilen durumun oluşmasına sebep olabilir. Bir istisna vardır. O da kara merhemin kapalı pansuman olarak uygulanmasıdır.

cibani-gecirmek.jpg


Çıban Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çıban tedavi edilmediğinde kendi kendisine de iyileşebilir fakat bazı durumlar tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bunların başında ileri yaşta, bağışıklık durumu zayıf olan hastalar vardır ve çıban hızlıca ilerler. Aynı şekilde şeker hastalarında da bu istenmeyen bir durumdur çünkü hızlıca yayılma eğilimi vardır. Vücudun diğer bölgelerine ve iç organlarına yayılabilirler, kan zehirlenmesine neden olabilirler. Böyle bir durum ortaya çıktığında kişinin sağlık durumu hızla bozulur ve yüksek ateş görülür. Mikropların beyin dokusuna da ilerlemesi söz konusu olduğunda bilinç bulanıklığı ve koma denilen durumlarla da karşılaşılabilir. Bu yüzden çıbanların kendi haline bırakılmaması, sağlığı riskli olan kişilerde uzman doktora başvurularak uygun tedavinin başlatılması gerekir.


Çıban Sonrası Ciltte Leke Kalır Mı?

Çıbanlar iyileştikten sonra ciltte iz kalma olasılığı mümkündür. Özellikle yumuşak bölgelerde, yağ dokusundan zengin bölgelerde ortaya çıkan çıban, daha derine işleyebildiğinden iyileştiğinde yerinde kırmızımsı kahverengi bir leke kalması ve o bölgenin çukurlaşmasıyla sıklıkla karşılaşılır. Özellikle kendi haline bırakılarak iyileşme süreci uzamış olan çıbanlarda bu sonuçla daha sık karşılaşılır. Bu sebeple, çıbanı kendi haline bırakmadan gerekli tedavinin uygulanması, çıban yumuşadığında ortaya çıkan içi iltihap dolu sıvının boşaltılması tedavi sürecini hızlandırır. Aynı zamanda da dokunun kendini daha çabuk toparlamasını ve olabildiğince az iz bırakarak iyileşmesini sağlar.

cilt-008.jpg


Doğal Terapiler Çıban Tedavisinde Etkili Midir?

Doğal tedaviler çıban tedavisinde kullanılabilir. Dünyanın bütün bölgelerinde uygulanan yöresel tedavi yöntemleri vardır. Aromaterapi ve homeopati gibi yöntemler, vücudun mikroplara karşı olan savunma sistemini aktive eder. Böylece vücutta doğal koruyucu maddeler olan antikorlar, daha aktif bir hale gelir ve mikroplara karşı daha kuvvetle savaşırlar. Bunun için birtakım bitkiler kullanılır. Bitkiler, vücudu uyarıcı kimyasal maddeler içerir. Ayrıca Çin tıbbının da kendine özgü bazı yöntemleri vardır fakat tekrarlamak gerekir ki bilgisiz bir kişi tarafından bu yöntemlerin uygulanması faydadan çok zarara sebebiyet vermektedir. Doğal tedavilerden faydalanılacaksa da konusunda uzman olan bir kişinin denetiminde olmalıdır.

Önerilen İçerik;

 Arpacık Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
449
81
79
40
37
63
564
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.