Çevre Politikalarını Başarılı Kılan Araçlar

Çevre Politikalarını Başarılı Kılan Araçlar
15.05.201504:04

Ekonomik araçlar, ekonomiyi yönlendiren karar gruplarının (üretici,tüketici ve yatırımcılar) verecekleri kararlarda ve yapacakları tercihlerde fayda-maliyet dengesini göz önüne almalarını sağlayan yöntemler olarak tanımlanmaktadır.

Haber güncelleme tarihi 04.02.2016 12:49

Ekolojik sistemin doğal unsurları olan hava, su gibi değerlerin mülkiyet hakkının tam olarak belirlenememesi ve bu değerlerin toplumun ortak malı olması nedeniyle, kirlenmenin önlenmesi piyasa ekonomilerinin normal işleyişi içinde başarılamamaktadır. Bu nedenle çevre değerlerinin kirlenmeden korunması için devletin müdahalesi kaçınılmaz olacaktır.

Çevre korumada kullanılacak araçların, etkin çevre kalitesini sağlamanın yanında, belirli bazı amaçları da gerçekleştirmesi gerekecektir. Bu amaçlar:

- Toplumsal açıdan en düşük maliyetli araç tercih edilmelidir.

- Ölçek sorunları yaratmamalıdır.

- En az zaman maliyetine neden olmalıdır.

- Tercih edilen araç, yaratacağı etkiler ve sonuçları açısından belirgin olmalıdır.

 

Çevre Politikalarını Başarılı Kılabilecek Ekonomik ve Mali Araçlar:

- Vergiler

-Vergi Dışı Araçlar

- İzin Sistemleri

- Fonlar

- Depozito

- Katılım Payları

 

Ekonomik Araçların Değerlendirilmesi

1) Direk Kontroller

Standartlar

Bu aracın başarısı, temelde kirliliğin kontrol edileceği düzeyi gösteren standartların doğru olarak belirlenmesine bağlıdır. Bunun yanı sıra, yönetim mekanizmasının gücü de aracın başarısında önemlidir.

Standartlar, doğal çevrede kirlenmeye yol açan belirli kirleticilerin önlenebilmesi için, ulaşılmak veya korunmak istenen hedefleri tanımlar. Standartların belirlenmesinin temel nedeni, hava ve sudaki kirlenmenin insan sağlığı üzerinde yarattığı etkiler olmaktadır.

2) Parasal Yönlendirme Araçları

Bu araçların teknik temelini, Pigou'nun olumsuz dışsallıkların azaltılması için uygun vergi ve olumlu dışsallıkların teşviki için maddi yardım düşüncesi oluşturmaktadır.Kirlilik vergilerini savunanlar, çevre kirlenmesini olumsuz bir dışsallık olarak nitelerlerken; sübvansiyonları savunanlar, alınan önlemlerle çevre kirlenmesindeki azalmayı olumlu dışsallık olarak nitelendirmektedirler.

a. Kirlenme Vergileri

Kirlenme vergileri, firmaları en az maliyetli seçeneğe teşvik edeceğinden, firmaların daha az kirletici teknolojileri ve girdileri kullanmasını sağlayabilir.

b. Sübvansiyonlar

Sübvansiyonlar, kirlenmeyi azaltmak için kirletici birimlere gerekli yatırımları yapmaları veya daha az kirletici teknolojileri kullanmaları için verilir. Teşvik edici bir araçtır.Kaynak dağılımında etkinliği sağlarlar. Uzun dönemde ise çıktı düzeyini teşvik ederek kirlenmeyi artırabileceklerinden etkinlik vergilerine oranla kabul görmemektedirler. Diğer taraftan kaynak dağılımında etkinlik ve kirletenleri yönlendirmesi bakımından direk kontrollere tercih edilirler.

3) Diğer Araçlar

a. Harçlar

b. Farklı Vergilendirme

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.