Cennet ve Cehennem Sözleri - Cennet ve Cehennem ile İlgili Sözler

Cennet ve Cehennem Sözleri - Cennet ve Cehennem ile İlgili Sözler
23.05.201608:45

Cennet ve cehennemle ilgili sözleri, hadisleri ve ayetleri sizler için bir araya getirdik. Cennet ve cehenneme dair bu sözleri sosyal hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 11.11.2020 14:54

Cennet Cehennem Sözleri

En güzel Cennet Cehennem Sözleri sizler için bu içerikte bulabilirsiniz. Güzel sözler ve dini sözler Güncellenmiş cennet cehennem sözleri içeriğimizde daha önce yayınlanmamış en yeni cennet cehennem sözleri resimli bir şekilde sıralanmıştır. Sizler de listemizde beğendiğiniz en güzel cennet cehennem sözlerini sosyal medya hesaplarından paylaşabilirsiniz.

Cennet ve cehennem ile ilgili en güzel, etkileyici anlamlı 5 söz önerisi;

1. Dua et! Belki de bütün umutların avuç içindeki o dua da saklıdır.

2. Belki çok yoruldun, belki çok bunaldın, ama bak rabbin ne buyuruyor; “Rabbinin rızasına ermek için sabret.”

3. İnsanlar içlerinde mekanlar taşıyorlar. Kimisi seni cennete götürürken, kimisi cehenneme götürebiliyor. Sanırım cennete mutlu olabilmek için önce cehennemde mutluluk aramaktan kurtulmak gerek.

4. La ilahe İllallah. Dediğimiz zaman dudaklar kıpırdamaz. Ölmek üzere olan bir inan için bile, bunu söylemenin kolay olması Allah’ın rahmetindendir.

5. Cennet size ayakkabılarınızın bağından daha yakındır. Cehennem de öyledir.


En Güzel Cennet Sözleri

En etkili cennet sözleri, manalı cennet sözleri, en güzel cennet sözleri, huzur veren cennet sözleri, dini cennet sözleri, ilmi cennet sözleri;

Cennet Cehennem Sözleri

Kıymet? Kim ne biliyorsa o kadar değil midir? Cennetin cennetliği tahayyüllerin ötesine geçmesinden değil midir?

Benim ümmetimden gaza için ilk denize binen asker öyle bir askerdir ki, o amelleri sebebiyle onlara cennet vacip olmuştur. Şüphesiz onlar cennet ve mağfiret kazandılar.

Kendisini cennetin daha ilk sabahında, ilk anında bile Adem, cennet aşkıyla şuurlu kulluk arasında emre amade buldu. Aşkın da aşkıydı bu.

Sevgi bir cennet, sevgisizlik de cehennem sayılırdı. Sevgisiz yaşayanların ölülerden farkı kalmıyordu çünkü.

Cennete gidersem, meleklerden onun bir fotoğrafını isteyeceğim.

Yaşamasını bilirseniz Tanrı da sizinle birlikte yaşar. Onun koyduğu riskleri göze alamazsanız, o Tanrı da uzak bir cennete çekilir ve yalnızca felsefi birtakım spekülasyonlara konu olur.

Cennet Cehennem Sözleri

Oysa iyilik diye bir şey yoktur, ne korkakların yaşadığı yeryüzünde, ne de bizi kötülükten korusun diye ömür boyu kendisine yalvarabilmemiz için dünyayı düşüncesizce ıstırapla dolduran yüce Tanrı'nın cennetinde.

Zamanın ölümler alıp ölümler satan bir bezirgan olduğunu işte o sırada bildim. Güzel ölümler ile güzel cennetlerde güzel dostlarla buluşmak için, gecede ve gündüzde, yaşlıda ve gençte ölümler alıp ölümler satan o zamanı bildim.

Akıl kendi mekanını yaratır; kendi başına cehennemi cennete, cenneti cehenneme çevirebilir.

Varsın hepsi zorlasın cennetin kapılarını diye düşündüm. Ben kovulduğum yere dönmem. Asla! O kadar yüzsüz değildim. O kadar da değil! Artık değil.

Eğer ikiniz de kitap okuyanlar alemine aitseniz paylaşılmış bir cennete el ele girmek üzeresiniz demektir.

Bir kez olsun cennet gözüyle görmemiş olanların düşleyemeyeceği kadar tatlı ve yumuşak bir ışığın içinde yüzüyordu her şey.

Cennet Cehennem Sözleri

Başkalarının iradesiyle cennete gitmektense, cehenneme sürüklenmeyi tercih ederim.

Hayır, bu hiç adil değil ama dünyayı Cehennem’e çeviren, onun Cennet gibi olması gerektiğine dair beklentimiz. Dünya dünyadır. Cehennem de cehennem. Çok geçmeden bunu kendiniz anlayacaksınız.

Yaşamımızın bir döneminde ne bir sevgili, ne bol maaşlı bir iş, ne de cennet bizim olsun istiyorduk. Tek beklentimiz, vitrinde gördüğümüz bir oyuncağı ellerimizin arasına almaktı.

Cennetle cehennem hepimizin içinde.

Hapishane, tımarhane fark etmez. Ahenk varsa içinde en berbat yer bile sana vaha olur. Ahenk yoksa cennette bile rahat edemezsin.

Cenneti bu sözlerle dile getirebilir miyim? Onun beni sevdiği sözleriyle!

Cennet Cehennem Sözleri

Bilim göklerde işlerin nasıl gittiğini anlatır, İncil ise göklere (cennete) nasıl gidileceğini.

Aşkın sırrı cehennemden korkmamak ve cenneti arzulamamaktır. Aşkın sırrı su yerine susuzluğu aramaktır. Aşkın sırrı Allah’tan Allah’a yakınlığı satın almaktır. Aşkın sırrı Rabb’imizin bize duyduğu sevgiden dolayı var olduğumuzu bilmektir. Aşkın sırrı hem aşık hem maşuk olmaktır.

Cennete ulaşmak için insanın cehennemden geçmesi gerekir.

Bahçesiz evden çıkan cenaze cennete gidebilir mi ?

İnsan, yeniden erdem sınavının ateşi içine atılacaktır; cehennemleri yarıp cennetine ulaşılacak üstün semender yaradılışındadır çünkü o.

Canım cennet çeksin diye sanki gözlerin.

Cennet gibi yerler virane oldu diye gavurda keramet, Müslüman’da kabahat arama!.. Eskiden buraların sahipleri burada yaşar, burada işlerdi. Sen sahipli memleketi sahipsiz eden beylerin yakasına yapış.

Cennetten uzaklaştırdığı gerekçesiyle aşıkları sevgilinin didarına (yüzüne) bakmaktan alıkoyan kişi bilmiyor ki; aşıkların cenneti sevgilinin yüzüdür.

Cennet Cehennem Sözleri

Hiç kimse cennetin olduğuna inanmadan cehennemden sağ çıkamaz.

Kimse bir cennet dilemez, herkes yana yakıla kendi cehennemini görmek ister.

Cahil ise, “cehenneminden koru, cennetine al” diye tüm hayatını “ölçüler ve hesaplar” içine gömer. Tamamen dünyasaldır. Şekil üzerindedir. Bir eksik bir fazla hesabı ile sayarak tüm hayatını geçirir.

Bazen bulacaklarımızın bizi üzeceğini biliriz ama gerçek bir cehennem, sahte bir cennetten daha iyidir.

Muhammed İbn-i Sirin (r.a.) buyurur ki; “İki rekat namazla cennet arasında tercih kullanmak durumunda kalsam, iki rekat namazı cennete tercih ederim çünkü iki rekat namazda Allah’ın rızası, cennette ise benim hoşnutluğum bahis mevzuudur.”

Cennete çıkmak için hepimiz, hem mecazi hem de gerçek anlamda bir dağı tırmanmak zorundayız.

Cennet zaten hizmettir. Çalışmak kadar huzur veren bir şey yoktur. Zira hareket yaşam demektir. Ölüm durmak demektir.

Kitap söz. Kitap mürşit. Kitap açıklayan. Kitap uyaran. Kitap hikmet. Kitap çağrı. Kitap zikir. Bir kitap olarak indi sözün en güzeli. Söz kulluk. Söz sürgün. Söz aşk’a yolculuk. Söz cennet. Söz amenna. Söz “bela”.

Allah cennetten çıkıp cehenneme gitmesini söyleyince şeytan, O’na binlerce sene ibadet ettiğini ve kıyamet gününe kadar mühlet istediğini söyledi. Allah ona kıyamet gününe kadar mühlet verdi. Şeytan da bu zaman kadar bütün insanları kandırıp saptırmaya çalışacağını söyledi. “Önlerinde, arkalarında, sağlarında ve kollarında olacağım” dedi.

Dünya cennete çok benziyor aksi takdirde sen burada olmazdın.

Cennet Cehennem sözleri

Nitekim Kilise kendi kendine sordu: Ceza olmadan mükâfat olur mu? Korku olmadan boyun eğme olur mu? Yine sordu: Şeytan olmadan Tanrı olur mu? Kötülük olmadan iyilik olur mu? Ve kilise, Cehennem tehdidinin Cennet vaadinden daha etkili bir yöntem olduğuna karar verdi. O günden beri âlim ve kutsanmış papazları kötülüğün hüküm sürdüğü dipsiz uçurumdaki ateş işkencesini haber vererek bizleri korkutuyorlar.

Bir gün,” dedim Jan’e, “evrenin dördüncü boyutuna geçmek mümkün olduğunda, şöyle bir yürüyüşe çıkıp yok olabileceksin. Gömülme yok, gözyaşı yok, cennet yok, cehennem yok. İnsanlar otururken birden, “George’a ne oldu?” diye soracaklar ve biri, “Bilmiyorum, bir paket sigara almaya gitmişti,” diyecek.

Senin sayende Cennet’in gücünü gördüm; meleklerin neler yapabildiğini biliyorum. Senin sayende, bir Cennet olduğunu ve bir gün birlikte oraya ulaşacağımızı biliyorum.

İnsan geleceği düşünmeye başladığı andan itibaren, yaşamakta olduğu cenneti terk edip anksiyete dünyasına adım atar; üzerine kaygının gri tonu çöker, hırs dürtüsü oluşur, mülkiyet başlar ve “düşünceden yoksun” yabanın keyifli hayatiyeti kaybolur.

Ölüm insan için en büyük bilinmeyen olmuştur. Aynı zamanda en büyük korku kaynağı... Bilinmeyenin korkusunu azaltmanın en temel yollarından biri, ölümden sonraki yaşamı tartışan, açıklayan ve vaat eden din olmuştur. Bilinen şeyden korkulmaz. Cehennem ve ceza kavramlarını içeren dinlerde bile, insan kendisini cennet bahçelerine götürecek eylemler sayesinde ölüm korkularını bertaraf edebilir.

Cennet Cehennem sözleri


Cehennem ile İlgili Sözler

Cehennem kızarıncaya kadar 1000 yıl yakıldı. Sonra beyazlaşıncaya kadar yine 1000 yıl yakıldı. Sonra kararıncaya kadar 1000 yıl daha yakıldı. Şimdi o, zifiri karanlık gece gibi kapkaranlıktır.  Hz.Muhammed

Cehennem, insan yüreğinde sevginin bittiği yerdir. Dostoyevski

Biz hepimiz, kendi cehennemimizi kendimiz taşırız.  Vergilius

Aptalların cenneti, akılIılar için cehennemdir.  T.Fuller

Cennet Cehennem sözleri

Zaman gösterdi ki; Cennet ucuz değil, Cehennem de lüzumsuz değil. Said Nursi

Cehennem, bilgisizedir.  M.Rasim MutIu

Cehennemde ateş yoktur, her insan ateşini bu dünyadan kendi götürür. Pir Sultan Abdal

Orhun Anıtları’nda “Umay” Tanrıça adı birçok kere geçmektedir. Umay’ın anne sıcaklığına ve şefkatine sahip bir ruh olduğuna inanılmaktadır. Günümüzde de Anadolu’nun birçok bölgesinde, çocukları koruyan ya da öldüklerinde, kuş şekline girip uçan canlarını cennete götürdüğü düşünülen ruhlara inanılmaktadır.

Cehennemin aleviyle kuşatıllmış olsan da, cennette ki bahçeleri düşün.  A.Hamit Tarhan

Cehennemden kaçan, cennete kaçar.  Alaaddin Başar

Cehenneme giden yolda, yürümek kolaydır. Yunan Atasözü

Cehennem, hiçlikten daha iyidir.  Bailey

Cennet Cehennem sözleri

Kahveyi gece kadar siyah, cehennem kadar sıcak ve kadar tatlı içeceksin. Kolombiya Atasözü

Cehennem şehvetler ile cennet de nefsin hoşlanmadığı şeylerle örtülmüştür.  Hz.Muhammed

Allah, insanlara cehenneme gitme özgürlüğü de vermiştir.  Ali Suad

Cehennem yolunun taşları, iyi niyetle örülmüştür.  Ahmed Hulûsi

İnsanları kendilerini küçük görmeye zorlayan çabaya, ben cehennem adını veririm.  André Maurois

İnsanoğlu yoksulluktan korktuğu gibi cehennemden korksaydı, cennete girerdi. Yahya Bin Muaz

Cennet hoşlanılmayan şeylerle, cehennem de şehvete hitap eden şeylerle kuşatılmıştır. Muhammed Bin Abdullah

Cehennemde kral olmak, cennette uşak olmaktan daha iyidir. J.Stuart Mill

Milletimin imanını selamette görürsem, Cehennem’in alevleri arasında yanmaya razıyım! Said Nursi

Bilmem o efsane ne büyü idi, cana cehennem haberini getirdi. Şeyh Galip

Beni korkutan öldükten sonra, cehenneme gitmemek değil; hiçbir yere gitmemektir.  C.Delavigne

Cennet ve cehennemle ilgili ileri geri sözler söylemek istemem çünkü ikisinde de dostlarım var. Mark Twain

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
135
7
28
2
4
2
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.