Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?
08.02.201615:14

Yüz ifadenizi doğrudan etkileyen ve değiştiren çene estetiği ameliyatları hakkındaki bazı araştırmalar yaptık. Çene estetiği nasıl yapılır? Çene estetiği ile ilgili ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 02.11.2019 12:32

Çene Estetiği Nedir?

Çene yapısı, tıpkı burunda olduğu gibi yüz ifadesini doğrudan etkileyen başlıca unsurdur. Yüz görünümünü önemli oranda etkileyen çenenin büyük, küçük ve eğri olması gibi durumlar yüz ifadesini olumsuz yönde etkileyerek estetik açısından nahoş bir görünüme neden olabilir. Çenenin büyük veya küçük olmasının yanı sıra ileride veya geride olma durumu da gözlenebilir. Bu tip durumlarda tıpkı burun ameliyatlarında olduğu gibi çeşitli cerrahi müdahalerle çene yapısı kişinin istediği ölçü ve şekillere getirilebilir.

cene-estetigi.jpg

Kişinin çene yapısı ve görüntüsünden memnun olmamasının yanı sıra yemek yeme, konuşma ve gülme gibi durumlarda sıkıntı yaşamasına bağlı olarak da çene ameliyatları gerekebilir. Çene ameliyatlarının niteliği ve şekli sorunun kaynağına göre değişir. Ameliyatlar alt çene veya üst çeneye göre yapılır. Çenenizin yüzünüze uygun, doğal ve güzel bir görünüm kazanması adına büyütme veya küçültme işlemi uygulanır. Bazı durumlarda alt ve üst çenede görülen yetersiz kemik gelişimi, kötü ve eksik bir görünüme neden olabilir. Yetersiz kemik gelişimine bağlı durumlarda çeşitli estetik müdahaleler ile çene istenilen durumuna getirilebilir.

cene-kucultme.jpg


Çene Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene Büyütme Ameliyatı

Çene ucunun normalden küçük olması durumunda çenenin istenilen ölçü ve yapıya getirilmesi için 3 grup ameliyat yapılmaktadır. Birinci ameliyat ile alt dudaktan girilerek çene kemiğinde bir kesi yapılır. Bu kesi sonrasında sabitlenen çene ucu kemiği öne doğru çekilerek vide veya plak yardımıyla yeni yerine yerleştirilir. İkinci ameliyat yönteminde alt dudak iç kısmından ya da çene altından yapılan kesi ile içeri girilir. Daha sonra çene kemiğine uygun boyuttaki çene protezi çene kemiğinin üzerine yerleştirilir. Son seçenek olan 3. ameliyat yönteminde ise hastanın kendisinden temin edilen yağ hücreleri cilt altına enjekte edilir. Böylece çenenin daha büyük ve dolgun görünmesi sağlanır.

cene-buyutme.jpg


Çene Küçültme Ameliyatı

Çene küçültme ameliyatı genellikle çene ucunun normalden uzun veya önde olması durumunda yapılmaktadır. Alt dudağın iç tarafından girilerek fazla kemik tıraşlanır. Böylece çenenin istenilen boyut ve şekilde olması sağlanır. Çene büyütme ameliyatında olduğu üzere çenenin yüzüne uygun boyut ve şekillerde olması sağlanarak daha ideal bir görünüm kazandırılır.

cene-estetigi-kimlere-yapilir.jpg


Çene Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

 • 18 yaşını geçmiş kişilere
 • Alt çene kemiğinde bozukluk veya iskeletsel problemleri olanlara
 • Yüzde asimetri olması
 • Çiğneme ve konuşma bozuklukları olması
 • Estetik yakınmalar
 • Alt çenenin önde olması (prognatizm)
 • Alt çenenin geride olması (mikrognatizm)
 • Çenenin sağ veya sola meyilli olması
 • Çene ucunun çok büyük olması
 • Çene ucunun çok küçük olması
 • Çene ucunun ileride olması
 • Çene ucunun geride olması

Çene Ameliyatı

Önerilen İçerik; ► Çene Eklemi Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
2
3
0
12
12
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER