Çene Düşmesi Nedenleri Ve Korunma Yolları

Çene Düşmesi Nedenleri Ve Korunma Yolları
13.08.201511:11

Bir eklem hastalığı olup, tedavi edilmediği takdirde kötü sonuçlarla karşılaşılabilen bu hastalığı birlikte tanıyalım. Bu içeriğimizde çene düşmesi hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 21.01.2019 17:16

Çene Düşmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çene eklemi rahatsızlığı, çene eklemini oluşturan parçaların, uyumsuz olarak hareket etmesiyle ortaya çıkar. Bu hastalık çene, baş ve boyunda çok şiddetli ağrılara sebep olur. Ayrıca yeme ve konuşma güçlüğüne bile yol açabilir. En önemli nokta da çene eklemi rahatsızlığının tedavi edilmediği takdirde, çenenin yerinden çıkmasına neden olabilmesidir. Uzmanlar çene eklemini bir kapı menteşesine benzetmektedirler. Parçaların uyumsuz hareket etmeleri sonucunda çene eklemi rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Bir de çene eklemi rahatsızlığında eklemden çıkan ses, kişinin sosyal hayatını da olumsuz etkilemektedir. O kadar ki toplum içerisinde yemek yemek bile eziyet haline gelebilir bu kişiler için. Aslında zamanında tedavi edilmesiyle bu hastalıktan kurtulunabilir. Ancak zamanında tedavi olmadığında çok ciddi cerrahi müdahalelerle tedavi gerektirir.

cene-dusmesi-hakkinda-.jpg


Çene Eklemi Rahatsızlığına Neler Sebep Olur?

Hastaların nörolojik, yapısal, vasküler, hormonal ve metabolik özellikleri bu rahatsızlığa sebep olurken bunun yanında, arka diş kaybı, hipotiroidizm ve sedef gibi rahatsızlıklar da bu hastalığı tetikleyen diğer sebeplerdir. Stres de hastalığı tetikleyen bir diğer sebeptir. Hasta, stresli bir hayat yaşıyorsa ve bu strese de bağlı olarak sürekli dişlerini sıkıyor, kendini kasıyorsa bu yüz, baş ve boyun bölgesindeki kaslarda kramplara sebep olur. Sonrasında da çene eklemi rahatsızlıkları ortaya çıkar.

cene-eklemi-001.jpg


Çene Düşmesi Belirtileri Nelerdir?

 • Eklemden ses gelebilir
 • Ağız açıldığında alt çenenin sağa ve sola kayması
 • Ağız açmada kısıtlık yaşanması
 • Kulak çınlaması olabilir
 • Yemek yerken eklemde şiddetli ağrı olabilir
 • Çene hareketlerinde koordinasyon bozukluğu olabilir

cene-dusmesi-belirtileri-nelerdir.jpg


Çene Düşmesinden Korunmak İçin Neler Yapmalı?

 •  Ağzı çok fazla açmamaya özen göstermeli
 •  Ön dişlerle çok büyük lokmalar ısırılmamalı
 •  Sakız çiğnenmemeli
 •  Sırt üstü yatmalı
 •  Bölge sıcak tutulmalı
 •  Kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalı
 •  Sert besinler çiğnenmemeli

cene-dusmesinden korunmak.jpg


Strese Bağlı Çene Düşmesi Nedir?

Stresle, çene eklemi hastalığı arasındaki ilişkiyi anlatırken, “Strese bağlı olarak kişinin kendini kasması ve dişlerini sıkması, yüz ve baş boyun bölgesindeki kaslarda kramp görülmesine neden olabilir. Çene eklemi hastalıkları bunun devamında oluşur” diyen uzman doktorlar, hastalığın türüne göre hazırlanan eklem splintleri ile, cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın hastalık ilerlemeden tedavinin mümkün olduğunu belirtiyor. Eklem splintleri, doktorun önerisi doğrultusunda kullanılmalı, tarif edilen egzersizler yapılmalı ve düzenli kontrollere uyum sağlanmalıdır” diyen doktorlar, eklem splintinin takılmasından 24 saat sonra telefon görüşmesiyle veya yüz yüze ilk değerlendirmenin yapılması gerektiğini, bir hafta sonra yapılması gereken ilk kontrolün ardından, iki hafta sonra ikinci kontrolün yapılabileceğini, sonraki kontrollerin ise genellikle ayda bir yapıldığını söylüyor. Uzman doktorlar, “Çene hareketlerinizde bir kısıtlılık olmadığında, ekleminizde ağrı olmadığında ve ekleminizden ses gelmediğinde, ayrıca ağız açılırken alt çeneniz sağa ya da sola kaymadan düzgün bir biçimde açıldığında iyileştiğinizi anlarsınız” diyor.

strese-bagli-cene-dusmesi-nedir.jpg

Önerilen İçerik;
Eklemler Neden Ağrır?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
53
14
71
11
17
5
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.