Cenazelerde Mezara Çiçek Koyma Geleneği Nereden Geliyor?

Cenazelerde Mezara Çiçek Koyma Geleneği Nereden Geliyor?
11.09.201512:37

Cenaze törenlerinde çiçeklerden yapılmış çelenkler gönderilir ve mezar çiçekle donatılır ve her mezar ziyaretinde mezara çiçek bırakmak geleneği nereden gelmiştir? İnsanlar mezarlara neden çiçek bırakırlar?

Haber güncelleme tarihi 17.05.2019 16:50

Hemen hemen her kültürde mezarlığa çiçekle gitmek, mezarın üzerine çiçek bırakmak vardır. Bu geleneksel bir inanıştır, yoksa bıraktığımız çiçekler bir iki güne kuruyup gidecektir. Çiçek bırakma geleneği çok eskilere dayanmaktadır. Bu konuyla ilgili araştırmalar yapıldığında mezarlıklarda çiçek kalıntılarına rastlamak mümkün değildir. Çiçekler çok dayanıksız oldukları için ve arkalarında bir iz bırakmadıklarından dolayı araştırmacılar çiçeklerden daha dayanıklı olan polen kalıntılarına yöneldiler.

mezar

İlk olarak Mısır Firavunu Tutamkamon’un millattan önce 1346’da öldüğünde mezarının taçtan çiçeklerle kapladığı bilgisine ulaşıldı. Kuzey Avrupa’da ise milattan önce 2000’li yıllara ait birçok mezarda çiçek izlerine rastlanmıştır.

çelenk

Mezarlara Neden Çiçek Konulur?

O zamanlarda mezarlara konulan çiçekler güzellikleriyle ve hoş kokmalarından dolayı iyi ruhları çekmek, kötü ruhları kovma gibi bir güce sahip olduğu inancı vardı. Sonradan mezarları bitki ve çiçeklerle donatmanın asıl nedeni cesedin çürümesiyle birlikte ortaya çıkan kötü kokuyu önlemek olmuştur.

 

Mezarlıklara Neden Servi Ağacı Dikilir?

Neden mezarlıkların bulunduğu alanlara servi ağaçları dikilir. İşte bunun nedeni de aynıdır. Servi ağaçları kışın yaprak dökmez, uzun boylu ve sık dalları vardır. Ömrü çok uzun olan bu ağaç çürümez, dayanıklıdır. En önemlisi de güzel bir kokusu vardır. Bundan dolayı servi ağaçları adeta mezarlıkların bir simgesi haline gelmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.