Cane Corso İtaliano Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri

Cane Corso İtaliano Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri
07.03.201918:23

Cane Corso İtaliano köpeği hakkında merak edilen tüm özellikleri ve bakımı hakkında her şeyi öğreneceksiniz. Gelin bu muazzam dostumuza birlikte göz atalım

Haber güncelleme tarihi 27.08.2021 11:46

Cane Corso İtaliano Köpek Cinsi Hakkında Bilgi

Cane Corso, eski Roma dönemine uzanan geçmişi ile Mastiff ırkı ile İtalya’ya özgü eski köpek ırklarının soyundan geldiğine inanılmaktadır. Güçlü, cesur ve sadık kişiliği ile Pugnaces ırkının torunları olduğu düşünülmektedir. Oldukça usta bir avcı türü olarak bilinen Cane Corso köpeği keskin bakışları ile büyülemektedir. İtalya’ya özgü bu köpek ırkı nesli tükenme tehlikesi yaşasa da günümüzde türün meraklıları ırk genişletme çabalarını göstermektedir.

Refakatçi köpek olarak da bilinen Cane Corso köpeği koruma ve avlama içgüdüsüne sahiptir. Etkileyici görünümüne katkıda bulunan nazik ve nezaketli kişiliği halen İtalya’nın en popüler ırkı olmasını sağlamaktadır. Sayıca bir hayli az olmasından dolayı dünyanın en pahalı köpekleri arasında yer almaktadır. Eğer bu türü sahiplenmek istiyorsanız yetiştirici derneğine başvurarak listeye adınızı yazdırmanız gerekmektedir. Öte yandan Amerikan Kennel Kulübü tarafından halen tanınmamaktadır.


Kişiliği

Cane Corso İtaliano Köpek Cinsi

Güvenilir ve sadık kişiliği ile bilinen Cane Corso köpeği kendisini tamamen ailesi adayarak güçlü bağlar kurmaktadır. Doğası gereği nazik ve şefkatli olmasına rağmen güçlü ve koruyucu içgüdüye sahiptir. Etrafında ki insanlara uzak ve temkinli yaklaşmaktadır. Ancak yabancılara çok nadir saldırgan hareketler sergilemektedir. Yavaşça olgunlaşan bu tür 4 yaşına kadar yavru gibi kişiliğe sahiptir. İyi bir avcı yeteneğine sahip Cane Corso ailesini ve mülklerini canı pahasına koruyabilmektedir. Son derecce zeki ve akıllı olması eğitim uygulamalarını kolaylaştırmaktadır. Enerjisi de oldukça yüksek olmasından kaynaklı meşgul edilmeyi istemektedir. Ayrıca evde uzun süre kalmaktan nefret etmekte. Özellikle yoğun iş temposuna sahip ailelerde ayrılık kaygısı yaşadığı söylenmektedir.


Görünümü

Cane Corso İtaliano Köpek Cinsi

Çok güçlü ve atletik görünüme sahip Cane Corso köpeği oldukça kaslı bir ırktır. Bir hayli etkileyici olan bu köpek aynı zamanda Mastiff köpekleri gibi büyük kafaları ile bilinmektedir. Önden bakıldığında hafif kavisli ve geniş bir kafaya sahip Cane Corso güçlü çenesi ile dikkat çekecektir. Gözleri ise orta büyüklüğe sahip olup keskin, uyanık ve akıllı bir görünüm katmaktadır. Sırtı ise oldukça kaslı ve sağlam görünmektedir. Öte yandan bu türün paltosu oldukça yoğun ve parlaktır. Türün en çok görülen renkleri siyah, gri, açık gri ve kahverengi tonlarıdır. Cane Corso köpeği ortalama ağırlığı 40 ile 45 kg arasında değişiklik göstermektedir. Erkek türleri dişilere göre daha geniş omuz yapısına sahiptir.


Sağlık Durumu

Cane Corso İtaliano Köpek Cinsi

Cane Corso İtaliano köpeği sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat sürebilmesi için her daim kaliteli köpek maması ile beslenmelidir. Beraberinde besinlerinin diyete uygun olarak tüketilmesi önemlidir. Düzenli öğün aralıkları ile gerçekleştirilecek olan tüketimlerin yanı sıra köpeğinizin bakım uygulamalarını da asla ihmal etmeyiniz. Cane Corso İtaliano köpeğinin ortalama yaşam beklentisi 10 ile 11 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Tür bazı kalıtsal hastalıklardan muzdarip olabileceği gibi her daim düzenli veteriner kontrolüne tabi tutulmalıdır. Ayrıca parazitlere karşı aşı uygulamaları yaşam süresini uzatmaktadır. Köpeğinizin zinde ve fit kalması için günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılamanız gerekmektedir. Bu genellikle doğal ortamda yapacağınız bir yürüyüş yada frizbi oyunu olabilir. Unutmayınız ki yalnızca Cane Corso İtaliano köpeği değil tüm köpek türleri sevgi ve saygı ile büyütülmesi durumunda daha sağlıklı, mutlu ve uzun ömürlü olacaktır. Onları her daim ailenizin bir parçası olarak görmeyi unutmayınız.


Bakımı

Cane Corso İtaliano Köpek Cinsi

Cane Corso İtaliano köpeğinin her daim yaşamsal faaliyetlerini en üst düzeyde tutulması için düzenli bakım ihtiyacı duymaktadır. Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi bu türünde cildinin en iyi durumda kalması için tüylerinin haftalık birkaç kez taranması önerilmektedir. Beraberinde yılda birkaç defa ılık bir banyo ile ölü tüylerden kolayca arınacaktır. Ayrıca Cane Corso İtaliano köpeği egzersiz ihtiyacını karşıladıktan sonra nemli bir bez ile vücudu ve kulakları silinmelidir. Bu genellikle kulak içinde biriken bakterilere karşı en etkili çözümdür. Beraberinde ayak sağlığının korunması için aylık tırnak kesimi sağlanmalıdır. Tüy bakımı, tırnak ve deri temizliği için köpek kuaförlerinden yardım alabilirsiniz. Öte yandan Cane Corso İtaliano köpeğinin her daim temiz ortamda bulunmasına dikkat ediniz. Bahçe ortamında yaşaması durumunda zehirli otlara karşı önlem alınız.


Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İletişimi

Cane Corso İtaliano Köpek Cinsi

Küçük yaştan itibaren iyi sosyalleştirilmesi durumunda çocuklarla iyi geçinmektedir. Özellikle yavru Cane Corso köpeğinin çocuğunuz ile büyümesi sıkı ve kalıcı bir dostluğa işarettir.  Beraberinde çocuklarında köpeğe karşı davranışları konusunda uyarılması gerekmektedir. Özellikle yemek esnasında müdahale etmemek., kulak ve kuyruğunu çekmemek gibi. Bazen daha küçük çocuklara istemeden çarpmadan kaynaklı zarar verebilmektedir. Bu gibi durumlara karşı her daim dikkatli olmanız gerekecektir. Öte yandan Cane Corso köpeği diğer evcil hayvanlarla sosyalleştirilmesi durumunda bir hayli iyi geçinecektir. Kendisini tehdit altında hissedecek bir durum yaşamamalıdır. Bu yüzden ilk tanıştırmalar her daim kontrollü yapılmalıdır.


Özellikleri

Cane Corso İtaliano Köpek Cinsi

 • Cane Corso İtaliano sadık bir aile hayvanıdır.
 • Agresif olmadan ailesini her daim korur.
 • Eğitim seviyesi düşük iyi bir bekçi köpeğidir.
 • Bahçeli ev ortamı için daha uygundur.
 • Bakım ihtiyacı diğer köpeklere göre azdır.
 • İlk kez köpek sahiplenecekler için önerilmez.
 • Doğası gereği son derece güçlü ve baskındır.
 • Beslemesi ve bakımı masraflıdır.
 • Çok uzun süre yalnız bırakıldığında ayrılık kaygısı çekmektedir.
 • Yabancılara karşı dikkatli davranır, ancak iyi yetiştirilmiş ve sosyalleşmiş Cane Corso İtaliano köpeği asla agresif değildir.

Önerilen İçerik: Köpek Cinsleri, Türleri ve Irk Özellikleri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2748
1633
2835
238
431
545
480
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.