Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler
09.09.201522:25

Marmara Bölgemizde bulunan Çanakkale şanlı tarihe ve doğal birçok güzelliğe sahiptir. Çanakkale'de gezilip görülmesi gereken yerleri sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 03.05.2019 10:57

Çanakkale ülkemizin konumu bakımından en önemli şehirlerinden biridir. Bu yüzden tarih boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bölgede bulunan antik kentler, Truva kalıntıları, kiliseler, kaleler, camiler bölgenin sürekli istilalarla karşılaştığının en belirgin göstergeleridir. Bizde sizler için Çanakkale'ye gittiğiniz zaman gezip görmeniz gereken yerleri derledik.


Çanakkale Hakkında Bilgi

 • Çanakkale ve çevresi ilk olarak MÖ 3200’lü yıllarda Truvalıların yaşadığı bir bölgedir. Daha sonra bölgede Akalar, Spartalılar, Persler, Makedonyalı İskender üstünlük kurmayı başardı.
 • Lakin İskender’in ölümüyle onun askerleri arasında yaşanan hakimiyet mücadelesi Roma İmparatorluğu'nun işine yaradı ve Romalılar Çanakkale civarını ele geçirdiler. Roma parçalanınca bölge Bizans’ın oldu. Hunlular da bölgede hakimiyet kurduysa da bu uzun sürmedi.
 • Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla beraber Çanakkale de il olmuştur.
 • Çanakkale’de yaygın olarak yapılan ekonomik faaliyet tarımdır. Bölge toprakları son derece verimli, iklim ise tarıma müsaittir. Arpa, buğday, susam, tütün ile yanaşı birçok sebze ve meyve türü yetişmektedir. Üzüm, şeftali, armut, kiraz, erikten iyi verim alınmaktadır. Ayrıca Çanakkale’de patlıcan, biber, domates, ıspanak lahana gibi de birçok sebze yetişmektedir.
 • Koyun, keçi, sığır, arı gibi havyacılık faaliyetleri yaygındır. Ayrıca balıkçılık bölgenin en önemli geçim kaynakları arasındadır. Balık çeşitliliği da hayli fazladır.
 • Bölge topraklarının yarısından çoğu ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Bu yüzden orman ürünleri civar köylerin en önemli ekonomik sahalarından biri konumundadır.

Çanakkale Gezi Rehberi

 • Çanakkale'deki turistik yerler
 • Çanakkale'deki tarihi mekanlar
 • Çanakkale'deki müzeler
 • Çanakkale'de gezilecek sakin yerler
 • Çanakkale'de yürüyüş yapılabilecek noktalar
 • Çanakkale'de nerede ne yenir?
 • Çanakkale restoranları
 • Çanakkale gidilecek mekanlar
 • Çanakkale'de nerede kalınır?
 • Çanakkale'de otelleri
 • Çanakkale'ye nasıl gidilir?
 • Çanakkale festivalleri

Bozcaada Müzesi

Bozcaada Müzesi Çanakkale bölgesinin tarihine ışık tutmaktadır. Müzede birçok tarihi kalıntılar, tarımda ve üretimde kullanılan aletler ve günlük eşyalarla tanışma fırsatı yakalayacaksınız. Çanakkale’ye yapacağınız gezide Bozcaada Müzesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

bozcaada-muzesi-001.jpg

Adres: Cumhuriyet Mah. Lale Sok. No/7 17680 Bozcaada/Çanakkale

Telefon: 0532 215 60 33


Smintheion Antik Kenti

Apollon için inşa edilen bu kutsi mekan Çanakkale’ye bağlı Ayvacık ilçesinin Gülpınar Köyü’nde bulunmaktadır. Helenistik devirden günümüze erişen bu yapı birçok tarihi kalıntıyı barındırmaktadır. Her adımda tarihi koklayacağınız Smintheion Antik Kenti’ni ziyaret ederek bölgenin geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

smintheion-antik-kenti-001.jpg


Çanakkale Şehitliği

Türk milletinin verdiği kurtuluş mücadelesinin en kanlı cephelerinden biridir Çanakkale. Aynı zamanda mermilerin çarpıştığı ve metrekareye düşen mermi sayısının en fazla olduğu yerdir. Her yıl ve dönemde Çanakkale Şehitliği’ne yurdumuzun birçok yerinden geziler düzenlenmektedir. Aynı zamanda yurtdışından da bölgeye ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Çanakkale Şehitliği ülkemizdeki her vatandaşın ömründe bir kez olsun soluması gereken o muhteşem atmosferini yaşamayı unutmayın.

canakkale-sehitligi-001.jpg


Bozcaada Kalesi

Deniz kenarında bulunan Bozcaada Kalesi ihtişamı ve güzelliğiyle bölgeye seyahat edenleri mest ediyor. Bu görkemli kale birçok imparatorluk tarafından kullanılmış ve günümüze kadar gelmiştir. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin dikkat merkezinde olan bu tarihi yapıyı Çanakkale seyahatiniz esnasında sizler de görmelisiniz.

bozcaada-kalesi.jpg


Truva Antik Kenti

Dünya’daki en meşhur Antik Kentlerden birisi olma özelliği taşımaktadır. MÖ 3000’li senelerde yerleşim alanı şeklinde kullanılmıştır. Aynı zamanda birçok uygarlığa da mesken olmuştur. Bölgede onlarca yıldır kazı çalışmaları yürütülmektedir. Truva’ya ithafen filmler bile yayınlanmıştır. Her yıl on binlerce turist bölgeyi ziyaret etmektedir.

truva-antik-kenti.jpg


Mıhlı Şelalesi

Bu doğal güzellik Ayvacık ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca Mıhlı Şelalesi’nin etrafı da yemyeşildir. Çanakkalelilerin nefes alma sahalarından biri olan bölgeyi sizler de görebilir, burada keyifli saatler geçirebilirsiniz.

mihli-selalesi.jpg


Polente Feneri

Bu tarihi fener çok eski devirlere aittir. İnşa edildiği ilk zamanlarda adı Thenedos idi. Çanakkale’nin eşsiz doğal güzellikleri arasındaki bu tarihi yapıyı keşfetmenin zevkini kaçırmayın. Bu bölgede sevdiklerinizle beraber güneşin batışını izlemek Çanakkale tatilinize ayrı bir anlam katacak.

polente-feneri.jpg


Seddülbahir Kalesi

Eceabat ilçesinde bulunan adını da yer aldığı Seddülbahir Köyü’nde alan bu kale müdafaa için inşa edilmiştir. Aynı zamanda Çanakkale Kahramanlık Destanı’nın kilit noktalarından biridir. Seddülbahir Kalesi Çanakkale Savaşları’nda ağır bombardımana tutulmuş ve ordumuz kayıplar vermiştir. Yakın tarihe ışık tutan bu yapıyı Çanakkale gezinizde mutlaka değerlendirin.

seddulbahir-kalesi.jpg


Aynalı Çarşı

Her yıl büyük kitleler tarafından ziyaret edilen meşhur Aynalı Çarşı, Çanakkale Türkülerine konu olmuştur. 1890’da inşa edilen Aynalı Çarşı halen canlılığını ve tarihi değerini muhafaza etmektedir. Çarşının adı ayna satışının çok fazla yapılması sebebiyle ‘Aynalı Çarşı’ olarak kalmıştır. Bu efsane mekanı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

aynali-carsi.jpg


Gökçeada Gizli Liman

Burası adeta bölgenin saklı cennet noktalarından biridir. Bölgenin en uç kısmında yer alan Gökçeada Gizli Liman, tabii güzelliği ve büyüleyici atmosferiyle sizleri davet ediyor. Burada olduğunuzda zamanın su gibi aktığını hissedecek ve huzur bulacaksınız. 

gokceada-gizli-liman.jpg


Kilitbahir

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve hiç zarar görmeden ayakta durmayı başaran bir kaleye ev sahipliği yapmaktadır. Deniz kilidi anlamı taşımaktadır. Gelibolu Yarımadası'na konumlanan bu köyü, Çanakkale'ye gittiğinizde muhakkak gezmeniz gerekmektedir.

kilitbahir.jpg


Conkbayırı

Mustafa Kemal Atatürk'ün göğüs cebinde yer alan saat sayesinde ölümden döndüğü Conbayırı Muharebesi'nin gerçekleştiği Conkbayırı kenti, tanıklık ettiği koca bir tarih ile Çanakkale'ye gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerler arasındandır.

conkbayiri.png


Çanakkale Deniz Müzesi

Şehrin merkezinde bulunan Çanakkale Deniz Müzesi, 1915 Deniz ve Kara Savaşları hakkında bilgilendirme yapmasının yanı sıra, içerisinde bulunan Çimenlik Kalesi'ni ve kaledeki tarihi eserler ile eşyaların korunması amacıyla kurulmuş ve daima ziyaretçilerini beklemektedir. Deniz Müzesi ayrıca, Çanakkale Savaşları İhtisas Kütüphanesi, Hediyelik Eşya Binası gibi bölümleri de içerisinde bulundurmaktadır.

canakkale-deniz-muzesi.jpg


57. Alay Şehitliği ve Anıtı

Çanakkale Muharebeleri'nde, Yarbay Hüseyin Avni Bey’in komutasındaki 628 kişinin şehit düştüğü 57. Alay askerleri anısına yapılan 57. Alay Şehitliği, ziyarete açıldığı 1992 senesinden bu yana ziyaretçi akınına uğruyor. Siz de bu hüzün dolu noktayı ziyaret ederek, bu ülke uğruna can veren onlarca şehidimizi anabilirsiniz.

57.-alay-sehitligi-ve-aniti.jpg


Saat Kulesi

Şehrin kalbinde bulunan Çanakkale Saat Kulesi, 1896 senesinde inşa edilen bir yapıdır. 20 metre yüksekliğinin yanı sıra, estetik mimarisi ile de dikkat çekmektedir. En üst kısmında kadranlı bir saatin yer aldığı bu 5 katlı kulenin en altında bir çeşme bulunmaktadır.

saat-kulesi-004.jpg


Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı Milli Parkı, İklimi, coğrafyası ve tertemiz bir doğa alanı olmasıyla Çanakkale’nin en güzel noktaları arasında bulunmaktadır. piknik, doğa yürüyüşü ve kamp gibi aktiviteler yapabileceğiniz bir tema parkı olarak öne çıkmaktadır. Çanakkale'ye gittiğinizde mutlaka gitmeniz gereken yerler arasındadır.

kazdagi-milli-parki.jpg


Çanakkale Nerede Ne Yenir - Restoran Tavsiyesi

Tarihimizde oldukça önemli bir yere sahip şehrimiz Çanakkale'de, ne yesem diye düşünmeden önce sizler için derlediğimiz "Çanakkale'nin Meşhur Lezzetleri" adlı içeriğimize göz atabilirsiniz. Peki ya Çanakkale'de hangi restoranları tercih etmelisiniz? Sizler için Çanakkale'nin en iyi restoranlarını derledik. İşte Çanakkale'nin gözde restoranları...


Sea Side Restaurant

Hem restaurant hem bar özelliği olan bu mekanda günün her saati enfes lezzetler tadabilirsiniz. Ayrıca gece bistro haline dönüşen mekanda canlı müzik sunulmaktadır.

sea-side-restaurant.jpg

Gülen Pide

Pide çeşitleri, lahmacunu, döner ve kebap çeşitleri ile Çanakkale'nin en çok tercih edilen yerlerinden biridir. Özellikle yemekten sonraki harika künefesi ön plana çıkmaktadır.

gulen-pide-001.jpg

Adres: Kemal Paşa Mahallesi Balıkhane Sokak No:3 Çanakkale Merkez

Tel: 0286 214 27 26


Boğaz Restaurant

Özellikle deniz ürünleriyle ön plana çıkmaktadır. Davul, saz gibi enstürmanlar eşliğinde fasıl ekibi bulunuyor ve akşamları mekanda canlı müzik olmaktadır.

bogaz restaurant.jpg

Kağıtta Sardalya

Çanakkale mutfağı genel olarak deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Kağıtta Sardalya yemeği de bölgede en çok tercih edilen lezzetlerden biridir. Eski mukavva kartonları yağlayarak içine 6-7 adet sardalya koyarak kartonun yanlardan kapatılması ve fırına sürülmesiyle yapılır. Enfes bir tattır.

kağıtta sardalya çanakkale lezzetleri

Adres: Barbaros Yeni Kordon Yolu İğdelik Sokak No:28 Çanakkale Merkez

Tel: 0286 218 31 00


Gulet Restaurant

Sabahları kahvaltı servisi de bulunan mekanda özellikle ızgara balık, karides mantısı, safranlı keçi peyniri, soslu kereviti ve mercan gibi deniz ürünleri ön plana çıkmaktadır.

gulet restaurant.jpg

Gelibolu Böreği

Çanakkale'nin en güzel yemeklerinden bir tanesi de bölgenin kendine has Gelibolu böreğidir. Yapımında sadece soğan ve kabakla çeşitli baharatlar kullanılmaktadır. Genellikle hazır yufka tercih edilmektedir. Bölgeye özgü ve sevilen lezzetler arasında yer almaktadır. Çanakkale’ye geldiğinizde bu farklı tadı denemelisiniz.

gelibolu böreği çanakkale lezzetleri

Adres: Küçükkuyu Assos Yolu Üzeri Yeşil Yurt İskelesi Assos Yolu Sapağı Assos/Çanakkale

Tel: 0286 752 52 66


Cafe duPort

İtalyan restaurantı olarak hizmet veren mekanın deniz ürünleri de tavsiye edilmektedir. Ayrıca alkollü ve alkolsüz içecekleri ve kahvaltısı da mevcuttur.

cafe-duport.jpg

Asma Yaprağında Sardalya

Çanakkale’de sardalyanın asma yaprağına sarılı dolması da yapılmaktadır. Harika ve denenmesi gereken lezzetlerden biridir. Yapımı yaprak sarmasının aynısıdır. Sadece balıklar temizlenip tuzlanır ve daha sonra karabiber, tuz ve zeytinyağı ilave olunduktan sonra yapraklara sarılır.

asya-yapraginda-sardalya.jpg

Adres: Yalı Caddesi No: 12 Çanakkale Merkez

Tel: 0286 213 59 70


Çanakkale'de Nerede Kalınır? - Otel Tavsiyeleri

Çanakkale'ye gittiğiniz de nerede kalacağınız hakkında hiçbir fikriniz yok mu? Biz sizler için Çanakkale'nin en çok tercih edilen otellerini derledik. Geçen haftalarda yayınladığımız Çanakkale Otelleri adlı içeriğimizi inceleyerek daha fazla otele göz atabilirsiniz. Çanakkale seyahatlerinizde sizlerin konaklama ihtiyacını en doğru şekilde giderebilecek bölgenin en iyi ve en kaliteli otellerini tanıttık. İşte Çanakkale otelleri...


Hotel Artur

Çanakkale merkezinde bulunan tesis 32 odaya sahiptir. 3 yıldızlı tesis bölgeyi ziyarete gelen insanların en çok tercih ettiği otellerden biridir. Yemekleri oldukça lezzetlidir. Odaların konforu oldukça muazzamdır. En güzel yanı da merkezde ziyaret edebileceğiniz bir çok yere yakın olmasıdır.

hotel-artur-001.jpg

Adres; Cumhuriyet Meydanı No:28 Merkez/Çanakkale

Telefon; (0286) 213 20 00


Anzac Hotel

Şehirdeki eğlence mekanlarına, gezilecek yerlere çok yakın olduğu için tercih edebilirsiniz. Otel 3 yıldızlı konsept ile hizmet vermektedir. Otelin odaları gayet geniş ve ferahtır. Üstelik Çanakkale'nin sunduğu birbirinden güzel manzaraları odanızdan izleyebilirsiniz.

anzac-hotel-003.jpg

Adres: Saat Kulesi Meydanı 8, Merkez/Çanakkale

Telefon: (0286) 217 77 77


Kolin Hotel

Bölgenin en büyük otellerindendir. Tam 276 odasıyla müşterilerine hizmet veren bu devasa tesis konuklarına sunduğu imkanlar bakımından da başarılıdır. 5 yıldızlı bir otele yakışan tüm hizmetleri barındıran otelin yemeklerine bayılacaksınız. Üstelik odanızda sıkıldığınızda tesisin sunduğu fitness salonu, havuz, tenis gibi sporsal faaliyetlerden faydalanabilirsiniz.

kolin-hotel-001.jpg

Adres: Boğazkent Mah. 17110 Merkez/Çanakkale

Telefon: (0286) 218 08 08


Hotel Helen

Hotel Helen 42 odası bulunan Çanakkale’nin küçük çaplı tesislerden birisidir. 3 yıldızlı bir oteldir. Odaları hijyenik ve rahattır. Ayrıca otelin yemekleri de gayet lezzetli. Merkezde ziyaret etmek isteyeceğiniz yerlere yakın olan bu oteli rahatlıkla seçebilirsiniz.

hotel-helen-001.jpg

Adres: Cumhuriyet Bulvarı No/57 Merkez/Çanakkale

Telefon: (0286) 212 18 18


Çanakkale'ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale Havalimanı'na Türkiye'nin birçok şehrinden uçuş seferleri düzenlenmektedir. Şehir merkezine 5 kilometre mesafede bulunan havalimanından servis, otobüs ve taksi vasıtasıyla şehir merkezine ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul'dan Çanakkale'ye gitmek için deniz, kara yolu ve hava yolu seçenekleri mevcuttur. İki şehir arası bir saatten az sürmektedir. Kara yolu ulaşımında ise yaklaşık 7 saat almaktadır. Eğer İstanbul Avrupa Yakası'ndan geliyorsanız Gelibolu ve Eceabat feribotu kullanarak yolculuk süresi iki saat kısaltılabilmektedir.

canakkale-001.jpg


Çanakkale Festivallleri

Çanakkale'ye gittiğiniz zaman denk gelirseniz muhakkak katılmanız gereken Çanakkale'nin festivalleri bulunmaktadır. Biz de sizlere bu festivalleri listeledik. İşte Çanakkale'nin festivalleri...

 • Mart; Şehitlere Saygı Yürüyüşü, Kale Çanakkale Bisiklet Festivali, Çanakkale Bisiklet Turu
 • Mayıs; Kalefest, Halilağa Yağlı Pehlivan Güreşleri, Biga Yolindi Köyü Muhtarlığı Yağlı Güreşleri, Kepez Belediye Başkanlığı Yağlı Güreşleri
 • Haziran; Umurbey Yağlı Pehlivan Güreşleri
 • Temmuz; Geyikli Bld. Yağlı Güreş Kültür Ve Zeytin Festivali, Bozcaada Caz Festivali

canakkale-festival.jpg

Neoldu.com / Tatil

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
8
2
1
1
1
22
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.