Cam Süsleme Sanatı: Vitray

Cam Süsleme Sanatı: Vitray
12.08.201511:32

Vitray, farklı renklerde olan camın ve ışığın buluşması ile oluşur.

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 17:07

Vitray kelimesi hem renkli camların birleşmesiyle oluşturulan yapıyı hem de bunu yapma sanatını ifade etmek için kullanılır.

Vitray sanatının doğuşu ham maddesi olan cam ile yakından ilgilidir. Roma'da yapılan kazılar vitrayın tarihine ışık tutmuş ve MS. 1 yüzyılda yapıldığını ortaya koymuştur. 7. Yüzyılda Araplar daha sonrada Türkler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Vitray için önemli gelişim adımlarından biri Amerika’da tasarımcı Louis Comfort Tiffany’in vitray sanatı için farklı bir uygulama tekniği geliştirmesidir. Tiffanny, kurşun çubuklar yerine bakır folyo şeritler kullanmaya başladı. Opal, renkli opal ve sedefli camlar gibi bazı farklı cam türleri de geliştirdi. Vitrayın önemli yanı boyama ile yapılması değil renkli camların bir araya getirilmesi ile oluşmasıdır. 

tifany-vitray-.jpg

Tiffany'nin geliştirdiği Vitray uygulaması örneği 

Osmanlı ve Avrupa’da önemli bir yer edinen vitray, Avrupa’da kiliselerde ve varlıklı ailelerin evinde büyük konakların kapı, pencere ve tavan süslemelerinde kullanılırken, Osmanlı’da ise cami, türbe,saray gibi pek çok yapıda kullanılmıştır. Desenlerde tema olarak dini ve kutsal desenler işlenmiştir. 1890-1930 yılarında dini konuların dışında manzara, insan figürleri, zarif bezemeler, çiçek motifleri ve geometrik desenler vitray sanatında yeni ve dekoratif tekniklerle geliştirildi. Örneğin Mimar Sinan’ın Süleymaniye Camisi'nde bulunan Vitray çalışması usta ellerden çıkmış vitray çalışmalarından biridir.

suleymaniye-cami-.jpg

Süleymaniye Cami'nin penceresinde bulunan vitray çalışması 

1908’de bitirilen ve Alman mimarisini yansıtan Haydarpaşa Garı'nda kemerlerin için vitraylarla süslenmiştir.

vitray.jpg

Haydarpaşa Tren Garında bulunan Vitray örneği 

haydarpasa-vitray-001.jpg

Türkler Vitray sanatını İran üzerinden Anadolu'ya gelirken getirip geliştirdiler. Vitray sanatı Selçuklular döneminde geliştirilmiş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’un fethinden sonra bir çok tarihi mimarilerde Vitray tekniği ile muhteşem çalışmalar yapılmıştır. Evlerde, cami, medrese, şifahane, saray gibi anıtsal binalarda vitraylar normal pencere dizisinin üstünde oluyordu. Osmanlı vitrayının en güzel örnekleri Süleymaniye, Rüstempaşa, Yeni Cami gibi büyük mabetlerde, Topkapı Sarayı, Hünkâr Kasrı v.b. saray, kasır ve yalılardadır.

topkapi-sarayi-vitray.jpg

Topkapı Sarayı'nda pencerede bulunan Vitray örneği

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
130
10
28
6
4
5
23
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.