Çam Ağacı Çeşitleri ve Evde Bakım Önerileri

Çam Ağacı Çeşitleri ve Evde Bakım Önerileri
23.05.201512:33

İşte çam ağaçlarının bakımı ve çeşitleri hakkında merak edilenler. Çam ağaçları bahçelerimizi, saksıda evlerimizi ve balkonlarımızı süslüyorlar. Peki evde ve bahçede yetiştirilebilecek çam ağacı çeşitleri ve bakım önerileri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 25.02.2019 10:37

Çam Ağaçlarının Bakımı

Çam; Boylu, gösterişli, uzun ömürlü bir ağaçtır. Yaz-kış yapraklarını dökmez, yeşil kalır. Güzel görünüşü, saldığı reçine kokusu ile evlerimizin bahçelerine çok yakışır. Böcekler, sinekler reçine kokusu yüzünden bu ağacı sevmediği için, çamın bu yönden de faydası vardır. Çam’ın yaprakları iğne, yemişi de kozalak biçimindedir, pek çok çam cinsleri vardır. Bunların bir kısmı, dağ yamaçlarında, ormanlar halinde yetişir. Ev bahçelerinde yetiştirilen çamlar, daha çok süs ağacı sayılır. Bahçede Çam Ağacının Bakımı Sağlam, gösterişli, faydalı bir ağaç olan çam iyi bir bakım ister. Çok nazik bir ağaç olduğu için budanması güçtür. Gelişigüzel dalları kesilen çam, çabucak kurur. Bu bakımdan çamların dalları kesilmez. Gövdesine çivi çakılmaz, kazınmaz. Bunun dışında büyüyüp gelişmiş bir çam ağacı çok az bir bakım ile hemen kolaylıkla yetişir. Ev bahçelerine dikilen çam ağaçları pek fazla olmamalı, birbirlerinden uzağa dikilmelidir. Dalları kesilemeyeceği için çam ağacını bahçe duvarına yakın, evden oldukça uzağa dikilmelidir. Bahçede en çok hoş duran çamlardan biri de Suriye Çamı'dır


Çam Ağacı Çeşitleri

Çamın birçok çeşitleri vardır. Bunlar biçim bakımından olduğu gibi özellikleri, olduğu yerler, üretilmesi bakımından da değişiktir. Başlıcalarını gözden geçirelim


1. Sarıçam

 En güzel çamlardandır. 600 yıl kadar yaşar, 40-50 m. uzar. Soğuğa ve kuruya dayanıklıdır. Sert topraklardan hoşlanmaz, kireçli topraklarda iyi yetişirler. Kerestesi çok dayanıklıdır. Hem gövdesinden hem de yapraklarından sakız çıkar.

cam-agaci-001.jpg


2. Karaçam

 Bu da ulu ağaçlardandır. Yaprakları sarıçamdan daha serttir, kozalakları daha büyüktür. 10 santim kadar olur. Her iklimde, her toprakta yetişir, bol çam sakızı verir.

karacam.jpg


3. Akçam

 Daha soğuk, sert iklimlerden hoşlanır, yüksek yerlerde, dağlık bölgelerde iyi yetişir.

cam-agaci-004.jpg


4. Kızılçam 

Bu da soğuk, sert yerleri sever, kayalık, kireçli topraklarda iyi yetişir.

kizilcam.jpg


5. Suriye Çamı

Sıcak bölgelerden, Akdeniz iklimini andıran yerlerden hoşlanır. Dördü, beşi bir arada bulunabilir kozalakları sarkıktır.

cam-agaci-003.jpg


6. Yalı Çamı 

Deniz kıyılarında yetişir. Kumlu, silisli toprakları sever, kireçli topraktan hoşlanmaz, bol sakız verir.

cam-sakizi.jpg


7. Fıstık Çamı

Taze, besili, sıcak, nemli toprak ister, ılık yerlerde daha iyi gelişir. Kozalaklarından çıkarılan tohumlar “çam fıstığı” olarak kullanılır. Kozalağının kabuğu çok kalın, çok serttir, çabuk çatlamaz. Fıstıkları çıkartmak için ılık suya konur, iki günde bir su yenilenerek bekletilir.

kizilcam2.JPG


8. Köknar

Boylu ağaçlardandır; yalnız, çok nazlı büyür. Derin, serin, besili toprak, rüzgara karşı korunmuş, gölgeli yer ister. Sert, ıslak topraklarda gelişmez. İki üç yıl kök salar, sonra boy atar.

koknar.jpg


9. Ladin

Köknara benzer; yalnız, köknarın kozalağı dik durur. Ladinin kozalağı sarkıktır. Ladin toprak ayıt etmez, köknardan daha kolay büyür.

cam-agaci-002.jpg


10. Sedir

Bu da çam türlerinden bir ağaçtır. Dağ selvisi de denir. Ulu bir ağaçtır. Kerestesi kurtlanmazsa da pek dayanıklı değildir.

sedir.jpg


11. Saksı Çamı

Pek boy atmadığı için taraçalarda, bahçe kapısı önlerinde saksı içinde, funda toprağında yetiştirilir, gölgede tutulur. Kışın içeri alınırsa da sıcak yere konulmamalı, aydınlıkta tutulmalıdır. Bütün dalların eşit gelmesi için, saksı ışığa olan yana doğru sık sık çevrilmelidir. Tozdan, dumandan korunmalı, yapraklarına ara sıra su serpilmelidir.

cam-agaci-005.jpg

Önerilen İçerik; Bahçenizde Olmaması Gereken Bitkiler

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
357
266
258
62
36
38
404
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.