Buz Şehir Yakutsk

Bu şehirde yaşamak hiç kolay değil çünkü Dünyanın en soğuk şehri olarak biliniyor.
Buz Şehir Yakutsk

Şehrin insanları bu duruma alışmış gözüküyorlar okullarından, eğlencelerinden hiç bir şeylerinden ödün vermiyorlar yani hayat durmaksızın devam etmektedir.

Şehir Rusya’nın 280 mil güneyinde yer alıyor, görenleri hayrete düşürüyor. Yazları en yüksek sıcaklık değeri 25 iken kışın sıcaklıkların -64 derecelere kadar düşmesi mevsimler sıcaklık farklarından da Dünya’da bir ilke imza atıyor. Aradıki 91 derecelik fark şehir halkını etkilemezken dışarıdan gelenleri şaşkına çeviriyor.

Şehirde yaşanan anormal soğuklarda gelişim neredeyse sıfıra inmiş durumda.Düşük sıcaklıklardan dolayı inşaat malzemeleri ve işçilerin donma tehlikesinden dolayı şehirde yüksek bina inşa etmek bir hayalden ibaret. Caydırıcı şartlara rağmen şehirde hayat devam ediyor.

buz-sehir-yakutsk.jpg

Okullar ve resmi kurumlar alınan karara göre -52 derecenin altına düşmedikçe tatil söz konusu değil. Sibirya’nın dörtte birini kapsayan 250.000 nüfuslu şehir dondurucu soğuklarda yaşama savaşı veriyor. Hatta Yakutsklu gençler -50 derece sıcaklıklarda şehrin en ünlü gece kulüplerinde dışarıdaki dondurucu soğuğa aldırış etmeden yaşamaya devam ediyorlar.

Guinness Rekorlar Kitabı tarafından en düşük derecelerde Dünya’nın en soğuk şehri olarak kabul edildi ve rekorlar listesindeki yerini aldı. Çocukların 62 derecede Yakutsk sokaklarında dolaşması insanları hayretler içerisinde bırakıyor.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.