Büyükanneye Torun Maaşı Yarın Ödenecek

Büyükanneye Torun Maaşı Yarın Ödenecek
25.03.201712:37

Hükümetin yarın ödemeye başlayacağı büyükanneye verilecek torun maaşı netleşti. Büyükanne Projesi kapsamında büyükanneye ne kadar maaş verilecek? İşte tüm detaylar...

Haber güncelleme tarihi 31.05.2017 16:44

Çalışan kadınların merak ettiği ve son zamanlarda gündemi en çok meşgul eden konular arasında yer alan büyükanneye torun maaşı yarın ödeniyor. Pilot illerde gerçekleştirilmesi düşünülen uygulamada, büyükanne ne kadar maaş alacak? İlk etapta bu uygulamadan hangi iller yararlanabilecek? Tüm bu soruların cevabı haberimizde...

Büyükanneye torun maaşıyla ilgili olarak Bakan Müezzinoğlu ilk ödemelerin yarın yapılacağını açıkladı.

Büyükanne Ne Kadar Maaş Alacak?

Torununa bakan büyükanneye destek projesi için imzalar atıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Büyükannelere net asgari ücretin yüzde 30'u ödenecek. Yani 425 tl olacak." dedi.

Hangi İllerde Uygulanacak?

Bu proje ilk olarak; İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Sakarya, Kayseri, Antalya, Konya ve Tekirdağ olmak üzere toplamda 9 ilde uygulanacak. İzmir'den bin aile, Bursa'dan bin aile, Ankara'dan 500 aile, Kayseri'den 500 aile, Sakarya'dan 500 aile, Antalya'dan 500 aile, Konya'dan 500 aile, Tekirdağ'dan 500 aile bu projede yer alacak. Proje ilk etapta Mart ayında uygulamaya geçecek.

buyukanne-torun.Jpeg

Büyükanne Projesi'nden Kimler Yararlanabilecek?

Gelir düzeyi düşük olan ailelerin yararlanabileceği projede annenin gelirinin 2 asgari ücretin altında olması, ayrıca ailede baba da çalışıyorsa toplamın 3 asgari ücreti geçmeyecek şekilde olması gerekiyor. Bu projeden yararlanan büyükannenin yaşı 65 ve üstü olmalı. Doğum yapmış annenin projeden yararlanması için asgari 1 yıllık geriye dönük sigortalı olması şartı aranıyor.

Büyükanne Projesi'nin Başvuru Şartları

 • Türk vatandaşı olmak,

 • Proje kapsamında belirlenen 10 ilden birinde ikamet ediyor olmak,

 • Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,

 • Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 0-3 yaş (3 yaş dâhil) aralığında olması (Evde bakılacak çocuk sayısının birden fazla olması yapılacak karşılıksız yardım miktarını arttırmayacaktır.)

 • Annenin en az 18 yaşında olması,

 • Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması (İşçi adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.)

 • Annenin Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyerek çalışıyor olmaması,

 • Annenin 4857 sayılı İş Kanunu'nun 74 üncü maddesinin 1 inci fıkrasındaki analık hali izin süresini geçirmiş olması,

 • Hane halkı gelirinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenecek üst sınırı aşmaması,

 • Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması,

 • Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması,

 • Büyükannenin 65 yaşını aşmamış olması ve çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması (sağlık durumunun elvermesi halinde yaş şartı aranmayacaktır).

 

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.