Burçların Sembolleri Nereden Geliyor?

Burçların Sembolleri Nereden Geliyor?
03.06.201509:50

Mitlerin bir uygarlıktan diğerine nasıl yayılabileceğine dair iyi bir örnek olan burçların kökü Sümerliler ve (günümüz Irak'ı) Babil'e kadar dayanır. Peki, burçların sembolleri nasıl seçilmiştir?

Haber güncelleme tarihi 30.09.2018 09:12

Her uygarlık yıldızlara merak duymuş ve yıldızların hareketlerine dair hikâyeler yaratmıştır. Yunanlıların takımyıldızlara dair kendine has yorumları vardır. Bunların bir kısmı Herakles'in On İki Kahramanlığı mitlerinden alınmıştır. Gazetelerde, internet sitelerinde günümüzde de burçların yanında olan semboller Romalılar'dan kalmadır ve her birinin bir hikâyesi vardır.

1) Koç

Latince ismi Aries olan koç, İason ve Argonotları'nın derisini Kolhis Kralı Aietes'ten çalmakla görevli, altın postlu koçtur.

burçlar

2) Boğa

Latince ismi Taurus olan boğa takımyıldızının M.Ö. 15.000 tarihinde boğaya benzetildiği biliniyor. Yunan ve Roma mitine göre takımyıldız ya Europa'yı tavlamak için boğa kılığına girmiş Jüpiter ya da Herakles'in yakaladığı Girit Boğası olarak karşımıza çıkar.

burçlar

3) İkizler

Latince ismi Gemini olan Castor ve Pollux ikizleri yıldızların arasında çöp adam gibi görünür. Kaçırılması büyük Truva Savaşı'nı başlatan Truvalı Helen'in ve kocası Agamemnon'u savaştan sonra öldüren Klytaimnestra'nın erkek kardeşleri olan ikizler, atçılık ve denizcilik ile ilişkilendirilir. Pollux ve Helen, Zeus bir kuğu kılığına girip anneleri Leda'ya tecavüz ettiğinde bir yumurtadan; bir başka yumurtadan ise babaları Tyndareus olan Castor ve Klytaimnestra çıkar. Sadece Pollux ölümsüzdür, Zeus diğer kardeşi de gökyüzünde ölümsüz kılar.

burçlar

4) Yengeç

Latince ismi Cancer olan yengeç, Herkül Lerna Hydra'sını altermeye çalışırken ona yardımcı olur. Herkül onu ayağıyla ezerek uzaklara gönderir.

burçlar

5) Aslan

Latince ismi Leo olan aslan, erken dönemde Mezopotamyalılar tarafından M.Ö. 4000 yıllarında fark edilir. Yunanlılar ve Romalılar aslanı Herkül'ün Nemea Aslanı'nı öldürdüğü mit ile ilişkilendirmiştir.

burçlar

6) Başak

Latince ismi Virgo olan başak, göyüzünde bir kadın figürüdür. Eski Babilliler onu tarımsal bereket, yani tahıl ve bitkilerin tanrıçası Ceres ile özdeşleştirir. Onu bir eğreltiotunu tutarken resmeden Romalılar'da da bu gelenek devam eder.

burçlar

7) Terazi

Latince ismi Libra olan teraziyi oluşturan yıldızlar, Yunanlılar'da Akrep takımyıldızının kıçkaçlarıydı. Romalılar'da ise terazinin iki kefesi olarak farklı bir takımyıldızına dönüşür. Terazi takımyıldızı eskiden sonbahar ekinoksu boyunca görünürken, gece ve gündüzün eşit olması bua uyardı. Şimdi ise bu ekinoks Başak burcuna denk geliyor.

burçlar

8) Akrep

Latince ismi Scorpio olan akrebin kıskaçları Romalılar tarafından koparılmış da olsa Orion (Avcı) Takımyıldızı'na yakındır ve Orion'un kaçtığı bir düşmandır. Orion'un davranışlarından intikam almak için Diana tarafından ya da herhangi bir yaratığı öldürebileceğine dair övünmesine yanıt olarak Toprak tarafından gönderilmiştir.

burçlar

9) Yay

Latince ismi Sagittatius olan yay takımyıldızı, ok ve yayıyla akrebi hedef alan bir kentuar (yarı insan yarı at) olarak tasvir edilir. 

burçlar

10) Oğlak

Latince ismi Capricorn olan bu şekil yarı oğlak yarı balıktır ve 21 Aralık kış gün dönümünde görünür. Takımyıldıza Pan ya da Faunus adı verilmiştir. Mite göre tanrılarla savaşmak için gönderilen canavar Typhon'dan saklanır ve kaçmak için Nil Nehri'ne girip vücudunun alt kısmını balığa dönüştürür. Jüpiter onu ödüllendirmek adına ölümsüz kılar.

burçlar

11) Kova

Latince ismi Aquarius olan kova takımyıldızı, bir testiden su döken bir adam olarak görünür. Ganymedes ya da Catamitus adında genç bir oğlanla özdeşleştirilen kovaya Zeus aşık olur ve onu kaçırmak için bir kartala dönüşüp Olimpos Dağı'na tanrıların şarap sunucusu olarak yerleştirir. Bu hikâye, Aquila Takımyıldızı'nda resmedilir.

burçlar

12) Balık

Latince ismi Pisces olan ve halatlarla bağlanmış iki balık, tanrıları öldürmek üzere gelen korkunç yaratık Typhon'dan kaçan Venüs ve oğlu Cupid olarak karşımıza çıkar. Faunus (Oğlak), Nil Nehri'ne yüzmek için girerken bu ikili kendilerini balığa dönüştürür.

burçlar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
402
13
157
7
9
334
334
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.