Bulut Nedir - Nasıl Oluşur?

Bulut Nedir - Nasıl Oluşur?
11.09.201520:46

Kimi zaman gökyüzüne bakıp şekillerini bazı nesnelere veya canlılara benzettiğimiz beyaz ve yumuşak görünümlü bulutlar nasıl oluşuyor bilmek istiyorsanız haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 13.02.2019 11:27

Bulut Nedir?

Bembeyaz görüntüsüyle fotoğrafçıların veya fotoğraf çekmeyi sevenlerin kalbini her zaman fethetmiş olan, çimenlere uzandığımızda gökyüzünde yavaş yavaş geçişlerini izlemeyi sevdiğimiz bulutlar nasıl oluşuyor, bakalım.

Yaklaşık 1 kilometre çapında olan bir bulutun hacmi 4 milyar metreküptür, bu da içinde 1 ile 5 milyon kilogram arası su olduğu anlamına gelir. Bu kadar fazla miktardaki su nasıl bulut olarak gökyüzünde durabiliyor?

Hiçbir bulutun birbiriyle aynı şekilde olmadığını da söyleyelim. Tıpkı su damlaları gibi... Aynı zamanda hiçbir bulut birbiriyle aynı hacimde de değildir. Bunun sebebi oluşumlarına etki eden birçok etkenin oluşudur.

bulut-nedir.jpg


Bulutların Oluşmasına Etki Eden Başlıca Faktörler

  • Hava akımları
  • Sıcaklık
  • Basınç
  • Havadaki toz miktarı

İşte bu şartları eşit olarak sağlamak zor olduğundan, her bulut şekil ve hacim olarak birbirinden farklıdır.

bulutlarin-olusmasina-etki-eden-baslica-faktorler.jpg


Bulutları Ne Oluşturur? Bulutların Oluşumu

Yeryüzü ısındığında buharlaşan su, minik su buharları olarak gökyüzüne yükseliyor ve belirli bir yükseklikte basınç azaldığı ve hava da soğuduğundan dolayı bu su buharları minik su damlalarına dönüşüyorlar ve bulutları oluşturmuş oluyorlar. Bu damlalar ilk olarak o kadar küçüktür ki birkaç mikrometredir. Mikrometrenin ne kadar küçük olduğunu şöyle açıklayalım. İnsan saçı 100 mikrometredir. Yani bir yağmur damlasının oluşması için milyonlarcası gerekir. İşte yazının başında sorduğumuz bu kadar fazla miktardaki suyun nasıl bulut olarak gökyüzünde durabildiği sorusunun cevabı da burada yatıyor. Bu damlacıkların bu kadar küçük oluşu tüm ağırlığına rağmen bulutların gökyüzünde asılı kalmasını sağlıyor. 

bulutlari-ne-olusturur.jpg


Bulutlar Neden Beyazdır?

Bulutların neden beyaz olduğunu sorguladığımız zaman da aynı cevabı alıyoruz: Başlangıçta oluşan su damlacıkları o kadar küçük ki ışıkları doğrudan yansıtıyorlar ve bu yüzden bulutlar beyaz görünüyor.

bulutlar-neden-beyazdir.jpg


Yağmur Bulutları Neden Gridir?

Bulutları oluşturan su damlacıkları birleşip büyüdüğünde ise ışığı daha az yansıtıyorlar. Bu yüzden de yağmur bulutları gri görünür.

yagmur-bulutlari-neden-gridir.jpg

Önerilen İçerik; Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Sebepleri

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
150
340
63
38
46
34
29
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.