Bülent Arınç Kimdir? Nereli? Biyografisi ve Siyasi Hayatı

Bülent Arınç, 25 Mayıs 1948'de Bursa'da doğmuştur. Ak Parti kurucularından olan Bülent Arınç hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Bülent Arınç Kimdir? Nereli? Biyografisi ve Siyasi Hayatı

Bülent Arınç,1948 yılında Bursa'nın Demirtaş ilçesinde doğdu. Bursalı olan Bülent Arınç, Babası İbrahim Arınç ve annesi Sevdiye Arınç'ın dördüncü çocuğudur. Çocukluğu babasının görev yeri olan Van, Silopi, Beytüşşebap gibi yerlerde geçti. 12 yaşında babasını kaybetti.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Avukatlık yaptıktan sonra siyasete atıldı. AK Parti kurucularından biri olan Bülent Arınç, en son Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği yaptı.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Bülent Arınç Kimdir?

Babasının görevinden dolayı birçok il gezen Bülent Arınç, İlkokula Ayvalık'ta başladı ve Elazığ'da devam etti. Ailesinin Manisa'ya dönmesi ile orta ve lise eğitimini Manisa'da tamamladı. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Uzun süre Manisa'da serbest avukatlık yaptı.

Siyasi Hayatı

Bülent Arınç Kimdir?

Bülent Arınç, gençliğinden itibaren siyasete ilgi duymuştur. Millî Selamet Partisi'nin Manisa Gençlik Kolları Başkanlığı ve Manisa İl Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1985 yılında Refah Partisi'nin İzmir'deki bir etkinliğinde yaptığı konuşmalar nedeniyle devlet güvenlik mahkemesinde adına dava açıldı. Bu davada Arınç, iki yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak yargıtay tarafından iptal edilmiştir.

1991 Türkiye genel seçimlerinde Refah Partisi'nin Manisa milletvekili adayı olmuş ancak seçilememiştir.

1995 yılında tekrar Manisa Milletvekili adayı olan Arınç bu seçilmiş ve bu sayede Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girmiştir.

1999 genel seçimlerinde Fazilet Partisi'nden milletvekili olarak tekrar meclise girdi ve Fazilet Partisi Grup Başkan Vekilliği görevini yürüttü.

Arınç, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucularından biridir.

2002 genel seçimlerinde AK Parti Manisa milletvekili olarak meclise girdi.

2002 yılında TBMM Başkanlığı seçiminde AK Parti'nin başkan adayı oldu ve 369 oy alarak 22. Başkan seçildi.

2004 yılında tekrar seçilen Arınç, 2007 yılına kadar görevini sürdürdü.

2007 Türkiye genel seçimlerinde tekrar AK Parti Manisa Milletvekili olarak Meclis'e girdi.

1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan kabine yeniliğinde Hayati Yazıcı'nın yerine Başbakan Yardımcılığı makamında bulundu.

Arınç aynı zamanda Hükûmet Sözcüsü olarak görev yaptı ve 2011 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti Bursa Milletvekili olarak Meclis'e tekrar girdi.

Recep Tayyip Erdoğan'ın kurduğu 61. Türkiye Hükûmetinde Başbakan Yardımcılığı görevini yürüttü ve Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu 62. Türkiye Hükûmetinde de aynı pozisyonda bulundu.

23 Mart 2015 tarihinde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Bülent Arınç'ın FETÖ tarafından verilen talimatlar doğrultusunda Recep Tayyip Erdoğan'a karşı çıktığını iddia etti ve Arınç'ın AK Parti için uygun olmadığını belirterek istifasını istedi. Gökçek, Arınç'ın istifa etmemesi durumunda direk olarak görevden alınması gerektiğini vurguladı.

14 Mart 2017 tarihinde, Melih Gökçek, Gezi Parkı protestolarının başarıya ulaşması durumunda Recep Tayyip Erdoğan'ın görevden alınacağını ve Bülent Arınç'ın AKP içindeki FETÖ'cü milletvekilleri tarafından başbakan olarak atanmak istendiğini iddia etti. Gökçek'in bu iddiası, kaynağı olarak Hüseyin Gülerce'ye dayanmaktadır.

24 kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulluğundan istifa etmiştir.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.