Bu Robot Denge Dersi Veriyor

Boston Dynamics hayvansı robotlarına bir yenisi daha ekledi. Bu robot diğerler modellere göre bir "Nokta" daha fazla...
Bu Robot Denge Dersi Veriyor

 

Hayvansı Robot Nokta

 

Amerikalı robot teknolojileri geliştirme şirketi Boston Dynamics, 2005 yılından beri tanıttığı hayvansı robotlarına bir yenisini daha ekledi. "Nokta" ismini verdiği bu model, hareket ve denge kabiliyetiyle görenleri şaşırtıyor. Eski modellerine göre daha hafif yapıda tasarlanan robotun ağırlığı 72 kilogram. Dört uzun bacağı, elektikle çalışan motoru ve hidrolik kumandalarıyla hareketleri robottan çok canlı bir hayvanı andırıyor. Uzun bacak yapısıyla sanki ceylan anatomisinden ilham alınmışa benziyor. 

Robot Nokta, Boston Dynamics mühandislerinin yapmış olduğu en ergonomik tasarıma sahip. elektrikli motor kullanıyor olması içten yanmalı diğer modellere göre daha sessiz olmasını sağlıyor. 1 metre uzunluğundaki bacakları engebelerde ona avantaj sağlıyor. Bacak yapısına bakıldığında mühendisler, diğer robotlarına göre farklılık yapmışlar. Ön bacaklara, arka bacaklar gibi geriye açılı şekil vererek hidrolik gücünden daha fazla yararlanmayı başarmışlar. Bu şekilde daha dik açılara ve merdivenlere zorlanmadan çıkması mümkün kılınmış. Videoda yeni bacak yapısının eski bacak yapısı bulunan modele göre yamaç yukarı çıkarken ne kadar başarılı olduğu gösteriliyor.

 

Yüksek Denge Ve Reflekse Sahip

 

Denge konusundaki iyileştirmelerin ne kadar yukarılara taşındığını videoda gösteriyorlar. Ofisten çıkarken aldığı hafif tekme bir yana dışarıdayken atılan sağlam bir tekme karşısında dengesini korumak için verdiği tepki hızı inanılmaz. Zeminin kaygan olmasına rağmen dengesini koruyarak düşmeyen robotun dijital refleksleri var diyebiliriz. Yürümenin 

Dahili GPS ile gönderilen rotaları takip eden robot, öndeki kamera ve radar sitemiyle etrafını tarayarak nesnelere çarpmadan yoluna devam edebiliyor. Hava koşullarına dayanıklı olan Nokta aynı zaman da koşabiliyor. Koşarken dengesini çok rahat koruduğu ve ortalama bir insanın koşu hızına erişebildiği görülüyor.

Askeri amaçlar için de kullanılacağı düşünülen Nokta geliştirilmeye devam ediyor. Keşif ve güvenlik çalışmalarında kullanılması muhtemel robot yakın gelecekte belki de bekçi köpeği olarak hayatımıza girecek...

 

 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.