• DOLAR5,4563-0.64
 • EURO6,1401-1.29
 • ALTIN211,203-0.05
 • BIST91.445-1.50

Bu Alışkanlıklar Böbrekleri Bitiriyor!

Bu Alışkanlıklar Böbrekleri Bitiriyor!

Böbrekler işlevi bakımından vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Bu yönüyle böbrek sağlığı büyük önem arz eder. Ancak bazı alışkanlıklar böbrek sağlığınızı olumsuz etkiliyor. İşte, böbreklere zarar veren alışkanlıklar...

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 12:40

Her yıl böbrek sorunları sebebiyle milyonlarca insan diyaliz tedavisine alınmaktadır. Ayrıca uzun süre nakil sağlanamayan ileri derecedeki böbrek hastaları hayatını kaybetme noktasına gelebilmektedir. Böbreklerin insan bedeni için çok önemli görevlerinin olduğu herkese malumdur. İyi çalışmayan böbrekler bedendeki zararlı maddelerin atılmasını sağlayamaz. Böbrekler tansiyonu ve kan hücrelerini düzenlediği için vücuttaki en kilit organlardan biri olarak kabul edilir. Bu yüzden bütün insanların böbrek sağlığı konusunda çok titiz davranması gerekmektedir. Yalnız gündelik hayattta yapılan bazı yanlışlar böbreklere ağır zararlar verebiliyor. İşte, böbreklere zararlı alışkanlıklar: 

1. Sigara kullanmak: Sigaranın insan vücudundaki hemen hemehn bütün organlara zararlı olduğu ispatlanmıştır. 

2. Az sıvı alımı: Uzmanlar böbrek sağlığı için günde en az 1,5-2 litre su  tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Bunun sebebi ise sıvı eksikliğinin dolaşım sisteminin yavaşlamasına ve kandaki zararlı hücrelerin atılmasına engel olmasıdır. 

3. Aşırı tuzlu yeme alışkanlığı: Böbrekler tuzun içerisindeki sodyumun yakılarak bedenden çıkarılması işlevini üstlenir. Yalnız normalin üzerinde tuz tüketildiğinde böbrekler normalden daha uzun süre çalışmak zorunda kalacak. Bu durum zamanla böbreklerin işleyişine ağır zararlar verecek. 

4. Sürekli çay-kahve ve asitli içecek tüketimi: Çay ve kahve hemen hemen bütün insanların günlük tutkuları arasında yer almaktadır. Aynı şekilde sıcak yaz günlerinin de çok tüketile içecekleri arasında kola yer almaktadır fakat bu içeceklerin terkibinde bulunan kafein önce kan dolaşımına dolaylı olarak da böbreklere olumsuz etki gösterir.

5. Uykusuzluk sorunu: Uyku esnasında vücut bütün günün yorgunluğunu atar ve aynı zamanda iç organlar da dinlenir. Uykuya dikkat edilmezse böbreklerin işlevi bozulur.  Eğer uykusuz kalırsanız, organlarınız aşırı çalışmak zorunda kalır ve dinlenme yapamıyor.

6. Biliçsizce İlaç Alımı: İlaç kullanmayı 'kitap okumak', 'müzik dinlemek' gibi bir alışkanlık haline getirmeyin. Özellikle ağrıkesicileri hekim tavsiyesi olmadan çok fazla kullanan insan var. Bu durum böbrek yetersizliği sorununu doğurabilir.  

7. Fazla protein alımı: Proteinler vücudumuz için çok önemli besinlerdir. Yine de böbrek sağlığınız açısından ihtiyacın üzerinde protein alınmaması önerilmektedir. 

8. Alkol bağımlılığı: Böbreklere en ağır zararı bulunan maddeler alkollü içeceklerdir. Bu içecekler böbreklerde biriken zararlı maddelerin artmasına ortam hazırlar.

9. İdrarı sürekli ertelemek: İdrar ihtiyacını aksatmak bu bölgedeki kaslara olumsuz etki yapar. En önemlisi de böbrek yetmezliği probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.