Böbrekleri Bitiren 9 Kötü Alışkanlık

Böbrekleri Bitiren 9 Kötü Alışkanlık
03.08.201512:32

Böbrekler işlevi bakımından vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Bu yönüyle böbrek sağlığı büyük önem arz eder. Ancak bazı alışkanlıklar böbrek sağlığınızı olumsuz etkiliyor. İşte, böbreklere zarar veren alışkanlıklar...

Haber güncelleme tarihi 25.12.2019 10:55

Böbreği Bitiren Alışkanlıklar

Her yıl böbrek sorunları sebebiyle milyonlarca insan diyaliz tedavisine alınmaktadır. Ayrıca uzun süre nakil sağlanamayan ileri derecedeki böbrek hastaları hayatını kaybetme noktasına gelebilmektedir. Böbreklerin insan bedeni için çok önemli görevlerinin olduğu herkese malumdur. İyi çalışmayan böbrekler bedendeki zararlı maddelerin atılmasını sağlayamaz. Böbrekler tansiyonu ve kan hücrelerini düzenlediği için vücuttaki en kilit organlardan biri olarak kabul edilir. Bu yüzden bütün insanların böbrek sağlığı konusunda çok titiz davranması gerekmektedir. Yalnız gündelik hayatta yapılan bazı yanlışlar böbreklere ağır zararlar verebiliyor. İşte böbreklere zarar veren alışkanlıklar;

bobrekleri-bitiren-aliskanliklar.gif


1. Sigara Kullanmak

Sigaranın insan vücudundaki hemen hemen bütün organlara zararlı olduğu ispatlanmıştır. 

bobrekleri-bitiren-aliskanliklar.jpg


2. Az Sıvı Alımı

Uzmanlar böbrek sağlığı için günde en az 1,5-2 litre su tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Bunun sebebi ise sıvı eksikliğinin dolaşım sisteminin yavaşlamasına ve kandaki zararlı hücrelerin atılmasına engel olmasıdır. 

bobrekleri-bitiren-aliskanliklar-001.jpg


3. Aşırı Tuzlu Yeme Alışkanlığı

Böbrekler tuzun içerisindeki sodyumun yakılarak bedenden çıkarılması işlevini üstlenir. Yalnız normalin üzerinde tuz tüketildiğinde böbrekler normalden daha uzun süre çalışmak zorunda kalacak. Bu durum zamanla böbreklerin işleyişine ağır zararlar verecek. 

bobrekleri-bitiren-aliskanliklar-002.jpg


4. Sürekli Çay-Kahve ve Asitli İçecek Tüketimi

Çay ve kahve hemen hemen bütün insanların günlük tutkuları arasında yer almaktadır. Aynı şekilde sıcak yaz günlerinin de çok tüketilen içecekleri arasında kola yer almaktadır fakat bu içeceklerin terkibinde bulunan kafein önce kan dolaşımına dolaylı olarak da böbreklere olumsuz etki gösterir.

bobrekleri-bitiren-aliskanliklar-003.jpg


5. Uykusuzluk Sorunu

Uyku esnasında vücut bütün günün yorgunluğunu atar ve aynı zamanda iç organlar da dinlenir. Uykuya dikkat edilmezse böbreklerin işlevi bozulur.  Eğer uykusuz kalırsanız, organlarınız aşırı çalışmak zorunda kalır ve dinlenme yapamıyor.

bobrekleri-bitiren-aliskanliklar-004.jpg


6. Bilinçsizce İlaç Alımı

İlaç kullanmayı 'kitap okumak', 'müzik dinlemek' gibi bir alışkanlık haline getirmeyin. Özellikle ağrı kesicileri hekim tavsiyesi olmadan çok fazla kullanan insan var. Bu durum böbrek yetersizliği sorununu doğurabilir.  

bobrekleri-bitiren-aliskanliklar-005.jpg


7. Fazla Protein Alımı 

Proteinler vücudumuz için çok önemli besinlerdir. Yine de böbrek sağlığınız açısından ihtiyacın üzerinde protein alınmaması önerilmektedir. 

bobrekleri-bitiren-aliskanliklar-006.jpg


8. Alkol Bağımlılığı

Böbreklere en ağır zararı bulunan maddeler alkollü içeceklerdir. Bu içecekler böbreklerde biriken zararlı maddelerin artmasına ortam hazırlar.

bobrekleri-bitiren-aliskanliklar.jpeg


9. İdrarı Sürekli Ertelemek

İdrar ihtiyacını aksatmak bu bölgedeki kaslara olumsuz etki yapar. En önemlisi de böbrek yetmezliği probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. 

bobrekleri-bitiren-aliskanliklar-007.jpg

Önerilen İçerik: Böbrek Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
4
27
1
2
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.