Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi
28.05.201503:17

Boyun düzleşmesi nedir? Boyun düzleşmesinin nedenleri nelerdir? Boyun düzleşmesi nasıl tedavi edilir? Kimler boyun düzleşmesi riski taşıyor? İşte, boyun düzleşmesi ile ilgili tüm detaylar...

Haber güncelleme tarihi 15.11.2018 11:30

"Boyun düzleşmesi" birçok insanın sıkıntılarının başında gelmektedir. Hastalığa yakalanan kişiler boyun düzleşmesi sonrasında çok büyük ağrılar ve sıkıntılar yaşamaktadır. Bu ağrının sebebi; İnsan vücudunun  boyun ekseni genel olarak C harfine benzer bir şekilde olması gerekirken, bazı sebeplerden dolayı boyun ekseni adeta bir çubuk gibi dümdüz olur. Peki, "boyun düzleşmesi nedir?" ve boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir? Neden boyun düzleşmesi yaşanır? İşte, "boyun düzleşmesi hastalığı" ile ilgili detaylar...

boyun-duzlesmesi.Jpeg


Boyun Düzleşmesi Nedir?

Boyun düzleşmesi hastalığı insanların genel çoğunluğunda doğumla ile beraber değil de sonradan ortaya çıkmaktadır. Boyun düzleşmesi sıkıntısı boynun yapısının düz bir çubuk şeklini almasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlık kısa süre içerisinde tanı konularak tedavi edilmezse hasta daha büyük sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Aynı zamanda "boyun düzleşmesi" hastalığı uzun süre boyunca tedavi edilmez ise kulak çınlaması ve dengesizlik yaşama gibi bazı sıkıntıları yaşayabilir.


Boyun Düzleşmesi Nedenleri

"Boyun düzleşmesi nedenleri" arasında birçok etken yer almaktadır. Hastalığın sebepleri arasında en çok bilinenleri, çok uzun süre şekil değiştirmeden kalmak, pasif bir yaşantı hali, aşırı fazla yük kaldırmak ve bu yanlışı defalarca uygulamaktır. Aynı zamanda doğru yatak ve yastık tercihi de boyun düzleşmesinde oldukça etkilidir. Bitkinlik, fiziki güçsüzlük, stres, depresif hal, üzüntü gibi durumlar etkilerini öncelikle bireyin boyun bölgesine gerçekleştirir. Bu duruma maruz kaldığımızda önce boyun düzleşmesi, ardından da boyun fıtığı riski tehdidi altına girebiliriz.


Boyun Düzleşmesi Belirtileri

"Boyun düzleşmesi belirtileri" oldukça fazladır. Kişinin boyun bölgesinin ağrımasının sebebi birçok hastalıkla aynı kriterleri oluşturmaktadır. Peki, boyun düzleşmesi belirtileri arasında yer alan etkenler hangileridir?

İşte, "boyun düzleşmesi belirtileri";

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Mide Bulantısı
 • Kulak Çınlaması
 • Boyun tutulması
 • Omuz Ağrısı
 • Halsizlik, bitkinlik ve stres
 • Çene Ağrısı
 • Sırt ve Bel Ağrısı
 • Uykusuzluk
 • Yüksek Tansiyon
 • Boyunda büyük ağrı
 • Ense ağrısı
 • Unutkanlık
 • Boyun tutulması ve boyun değiştirme ağrısı

Yukarıda yer alan boyun düzleşmesi belirtileri arasında, sizde de olanlar varsa, konu hakkında herhangi bir sağlık kuruluşunda muayene olmanızı öneririz.

boyun-duzlesmesi-riski-altindakiler.jpg


Boyun Düzleşmesi Riski Taşıyanlar

Boyun düzleşmesi hadisesine aynı hareketi sürekli tekrarlayanlarda çok fazla rastlanmaktadır. Fazla yatan, sabit kalan, vaktinin çoğunu oturarak geçirenler bu rahatsızlığın en çok görüldüğü insanlardır. Uzun süre televizyon izleyenler ve saatlerce bilgisayar başında çalışan memurlar, bankacıları bu riski taşıyanlar kafilesine dahil edebiliriz.

boyun-duzlesmesi-tedavisi-001.jpg


Boyun Düzleşmesi Tedavisi

"Boyun düzleşmesi tedavisine" başlamak için ilk olarak hastalığın teşhis edilmesi gerekmektedir. Bunun içinde boyun düzleşmesi belirtilerini iyice okuyun ve konu hakkında bilgi sahibi olun. Bu sayede konu hakkında uzman doktorlardan yardım alabilirsiniz. Peki, "boyun düzleşmesine ne iyi gelir?" "Boyun düzleşmesi egzersizleri nelerdir?" Boyun düzleşmesi tedavisinde kullanılan yöntemler hangileridir? İşte, "boyun düzleşmesi tedavisi" hakkında detaylı bilgi...

"Boyun düzleşmesi tedavisi" başlangıcında olanların hastalıktan kurtulabilme ihtimalleri oldukça yüksektir. Uzmanların yaptığı yorumlarda, boyun düzleşmesi tedavisinde erken teşhis çok önemlidir ve hastalığın ilk bölümünde kas gevşetici ilaçlar, sıcak uygulama, gürültü olmayan yerler ve ışığın az olduğu yerler oldukça etkilidir.

Eğer boyun düzleşmesi hastalığı bir sonraki seviyeye geldiyse ve boyunda yaşanan gerginleşme arttıysa cerrahi bir işlem gerekli olabilmektedir. Şu unutulmamalıdır ki, boyun düzleşmesi hastalığı bir kere yaşandığı zaman tam olarak düzelmesi oldukça zordur ancak hastalığın etkisi en az seviyeye indirilebilir.

Aynı zamanda bu rahatsızlık boyunluk takılarak da tedavi edilebilir. Boyun düzleşmesi ilerlemiş haldeyse omurilik ve disklerin durumuna göre fizik tedavi uygulanmalıdır. Eğer boyun düzleşmesi ile beraber omurilik ve disklerde baskı oluşmuşsa hastanın güç kaybı yaşaması söz konusudur.


Boyun Düzleşmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Boyun düzleşmesi tedavi edilmediğinde büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunların başında;

 • Baş ağrısı
 • Boyun Ağrısı
 • Kulak Çınlaması
 • Boyun fıtığı
 • Uyuşma
 • Güç kaybı

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

"Boyun düzleşmesi egzersizleri", hastalığın seviyesinin en alt seviyeye inmesinde oldukça önemlidir. İçeriğin bu başlık altında yer alan "boyun düzleşmesi egzersizleri" yapmadan önce doktorunuzdan en doğru bilgiyi almayı unutmayınız.


Boyun Düzleşmesinin Bitkisel Tedavisi

Boyun düzleşmesi, omurga ile ilgili bir durumdur. Bunu düzeltecek bitki yoktur. Ancak ağrılarınızı dindirebilir ve uyumanızı kolaylaştırabilir. Geçici olarak bir rahatlama hissedebilirsiniz.

bitkisel-tedavi.png

Önerilen İçerik; Boyun Tutulması Nedir? Nasıl Geçer?

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
67
13
15
3
9
3
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.