Böbrek Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Böbrek Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
07.11.201511:48

Böbrek ne işe yarar, karşılaşılan hastalıkları ve önlemleri gibi detayları hakkında bazı araştırmalar yaptık. Böbrek sağlığı hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizide bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 26.12.2018 08:59

Böbrek Sağlığı

Böbreklerimizin temel görevi kandaki zararlı maddelerin temizleyerek vücuttan atılmasını sağlamaktır. Böbreğimiz bir fasulye görünümüne sahiptir. Ortalama büyüklükleri 10-12 cm, kalınlıkları 5-6, genişlikleri ise 3 cm civarındadır. Vücudumuzun karın bölgesinde bel omurlarının iki yanında toplam iki adet olarak bulunmaktadır. Bu organlarımızın yaklaşık ağırlığı yetişkinlerde 150 ila 300 gr arasında değişmektedir.
 

bobrek-hakkinda.jpg

Böbreklerin atık maddeleri süzmek için görevli birimlerine Nefron denir ve her böbrekte yaklaşık 1 milyon nefron vardır. Böbreğin tam olarak vücudumuzda neler yaptığını belirtmek gerekirse;

  • Üre, keratinin, ürik asit, ilaç ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
  • Kan basıncını ayarlar ve düzenler.
  • Alyuvar yapımını uyarır, etkin durumunda olmayan D vitaminini etkin duruma getirir.
  • Vücudun asit baz dengesini düzenler.


bobrek-yapisi.jpg


Sağlıklı Böbrek İçin Yapılması Gerekenler

  • Uygun miktarda sıvı alınması ile böbreklerin ömürünü uzatabilirsiniz. Tabi sıvı derken suyu kastediyoruz. Su hayattır ve böbrekler de su ile mutlu olurlar. Her gün 1,5 - 2 Litre su tüketimi kronik böbrek hastalıklarını önleyecektir.
  • Sağlıklı beslenme olmazsa olmazımız. Doğru besinler doğru zamanda tüketilmeli ve kararınca yenilmelidir. Bu anlamda kilolarınızı da olması gereken seviyeye çekmeyi unutmamalıyız. Özellikle tuz bu konuda düşman niteliği taşımaktadır ki tuzu asgari noktada kullanmak sağlıklı bir böbrek için ilk adımlardan biri olacaktır.
  • Bilinçsiz ilaç kullanımı, günümüzde çok yaygın bir hal almıştır. Böbreğimizi en çok yoran unsurlardan biri de yüksek etkili ilaçların kullanımı. Eğer doktor kontrolünde kullanılmaz ise böbrek üzerinde ağır tahribatlar oluşabilir.
  • Yılda bir kez böbrek fonksiyonlarınızı kontrol edin.
  • Sigara, alkol gibi tüketim unsurlarından vazgeçmeniz, sizin yararınıza olacaktır zira kan akışının yavaşlaması, iç organların işlevinin bozulması bu zararlı maddeler ile olur.

Vücudumuza ne kadar iyi bakarsak onlar da bize o kadar iyi bakar ve bizi üzmezler. Böbreklerimiz hassas ve her daim çalışan organlarımızdandır. Başlıca görevi olan atık maddelerden arındırma işlemi kendisi için yorucu bir iş olduğu kadar bizim beslenme şeklimiz de bu organımızı yormaya ve işlevinin bozulmasını sağlamaya yeterlidir. Dolayısıyla ilk altın kural doğru beslenme ve zararlı her türlü yiyeceklerden uzak durmak olmalıdır.

saglikli-bobrek.jpg


Böbreğe Bağlı Hastalıklar Nelerdir?

Böbreklerimize iyi bakmadığımız takdirde birçok farklı fakat benzer sonuçları doğuran hastalıklar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bunların başlıcaları aşağıdaki gibidir.

1. Nefrit

Süzme işlevini yapan nefronların iltihaplanması durumuna nefrit denir. Böbrek yetmezliğinin oluşmasına sebep olan hastalıkların başında gelir.

2. Üremi

Böbreğin üreyi yeterli derecede süzememesi sonucu oluşur. Bu hastalık kanda bulunan üre miktarının artması ile ortaya çıkmaktadır.

3. Böbrek Taşı

Bireyin idrar yollarında oluşan iltihaplanma sonucu şayet bir tıkanma olursa buradaki maddeler çökelerek vücudumuzda böbrek taşlarını oluşturmaya başlar. Böbrek taşının daha küçük haline ise kum denir. Böbrek taşı ya da kumu düşüren kimseler sancılı bir dönem yaşarlar. 

4. Böbrek Yetmezliği

Böbreklerin tam olarak işlevini yerine getirememesi sonucu oluşan bir durumdur. Bu hastalığın varlığı kandaki üre ve kretin oranı ile anlaşılabilir.

5. Böbrek Kanseri

İdrarın kanlı ve karnınızda oluşan sancılı ağrılar ile tanımlanır. Bu durum böbrekte oluşan tümör sebebi ile ortaya çıkan böbrek kanseridir. Erken teşhis ile tedavi başarılı sonuçlandırılabilir.

bobrek-hastaliklari-006.jpg

Önerilen İçerik;

 Seyahat Ederken Hasta Olmayın! Hava Değişimine Karşı 8 Tavsiye

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
1
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.