Böbrek Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Böbrek Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
06.08.201513:54

Böbrek kanseri neden oluşur? Nasıl tedavi edilir? Böbrek kanseri hakkında bilinmesi gerekenler...

Haber güncelleme tarihi 30.05.2017 16:12

Böbrek kanseri, kanserin en tehlikeli türleri arasında yer almaktadır. Böbrek kanseri böbrek içinde yer alan ufak idrar kanalcıklarının içini döşeyen epitel hücrelerinden kaynaklanmaktadır.

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek kanserine neden olan en önemli faktör sigaradır. Ayrıca böbrek kanserinin obez insanlarda görülme oranı 3 kat daha fazladır. Böbrek rahatsızlığı olan kişilerde bu kanser türüyle karşılaşma olasılığı artar. Katkı maddel gıdaların tüketilmesi, bitkilere konulan kimyasallar, aşırı alkol, yağ ve çeşitli yollarla kimyasalların alınması riski arttırmaktadır. 

Böbrek kanseri, böbrekte oluşan kitleler sonucunda anlaşılmaktadır. Fakat kitlelerin çoğu, ileri evreye ulaşana kadar belirti vermeyebilir. Bu yüzden ağrı, idrardan kan gelmesi gibi belirtilerde hemen kontrol edilmelidir.

Eğer ağrılar, idrardan kan gelmesi ve ele gelen kitle hastalık ilerlediyse daha belirgin hale gelir. Yüksek ateş, anormal karaciğer fonksiyonları, hipertansiyon gibi işaretler böbrek kanserinin varlığına işaret eden diğer belirtilerdir.

Böbrek kanserinin tanısı görüntüleme yöntemleriyle ortaya konmaktadır. Görüntüleme yöntemlerinde intravenüz ürografi ilk kullanılan yöntemler arasındadır. 

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanseri hastaları tedavi edilmediği taktirde 5 yıllık yaşam şansı yüzde 2'nin altındayken, erken evrelerde tanısı konulan hastalarda bu oran yüzde 85'e kadar çıkar. 

Böbrek kanserinin tedavisinde ilk yapılan cerrahi müdahaledir. Eğer diğer böbrek tam işlevini yapıyorsa, hastalıklı böbreğin çıkarılması en yararlı tedavi yöntemi olacaktır. Cerrahi olmayan müdahale gerektiğinde radyoterapi uygulanabilmektedir. 

Böbrek yetmezliğine büyük üzüntü ve stresin neden olduğu söylenir. Fakat bu bilimsel çalışmalarla ispatlanmış bir durum değildir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
2
1
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.