Böbrek Büyümesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek Büyümesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
12.05.201614:31

Tedavi edilmemesi halinde geri dönüşü olmayan ciddi sorunlar doğuran böbrek büyümesi günümüzde sıkça rastlanan bir hastalıktır. Böbrek büyümesi (Hidronefroz) hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 22.12.2018 11:41

Tıp dilinde bir diğer adının hisronefroz olan böbrek büyümesi hastalığı günümüzde sıkça görülen bir hastalık çeşididir. Son zamanlarda böbrek büyümesi hastalığının artmasıyla birlikte insanların akıllarındaki sorular şöyle. Börek büyümesi nedir? Böbrek büyümesi nasıl anlaşılır? Böbrek büyümes neden olur? Hidronefroz nedir? Hidronefroz nasıl anlaşılır? Böbrek büyümesi belirtileri nelerdir? Böbrek büyümesi tedavisi nasıl olur? Böbrek neden büyür? Böbrek büyümesi sebepleri? Böbrek kanalında büyüme neden olur? Gibi soruların cevabını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

böbrek büyümesi


Böbrek Büyümesi Nedir Ve Neden Olur?

Tıp dilinde “hidronefroz” olarak adlandırılan böbrek büyümesi, böbreklerin normal boyutuna kıyasla anormal bir şekilde büyümesidir. Böbrek genişlemesi olarak da adlandırılan böbrek büyümesi, hemen hemen her yaş grubundan bireyde görülebilir. Hatta anne karnındaki bebekte bile böbrek büyümesi tespit edilebilir. Böbrek büyümesinin nedenini kısaca tanımlamak gerekirse; böbrekte idrarın birikmesine bağlı olarak oluşan bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz. İdrar, böbrekte bulunan ve havuzcuk adı verilen bölgesinde toplanır. Daha sonra idrar kesesine ve oradan da üreter adı verilen idrar kanalına geçiş yapar. Son olarak da dışarı atılma açıklığına gelir. Ancak tüm bu süreç boyunca meydana gelen herhangi bir tıkanıklık idrarın böbrekten çıkışını engeller ve bunun sonucunda da artan basınç ile birlikte böbrek büyümesi meydana gelir.

bobrek-yapisi.png

 

Böbrek büyümesi tek bir böbreği etkileyebileceği gibi her iki böbreği de etkileyebilir. Her 300 kişiden birinde tek böbrek büyümesi görülürken, her 600 kişiden birinde ise iki taraflı böbrek büyümesine rastlanılır. Tek taraflı tıkanmalarda diğer böbrek çalışmaya devam eder. Bu nedenle belirtiler geç ortaya çıkar. Ancak iki taraflı tıkanma söz konusu ise idrar ters yöne doğru gider ve böbrek fonksiyonlarında bozulma meydana gelir. Tedaviye geç kalınması halinde de böbreği çıkartmaktan başka çare kalmayabilir.  

bobrek-buyumesi-001.jpg


Böbrek Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Böbrek büyümesinin en sık görülen belirtilerinden biri yorgunluktur. Genellikle anemi kaynaklı olan bu yorgunluk kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Böbrek büyümesi vakalarında görülen belirtilerden bir diğeri ise yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon hastalığın ilk evrelerinde kendini belli etmeye başlar. Herhangi bir tedbir alınmaması durumunda ciddi sonuçlarla karşılaşılabilir. Böbrek büyümesi belirtilerinden bir diğeri ise idrar rengindeki değişikliktir. Renk değişiminin yanı sıra idrarda köpüklenme gibi bulgular da gözlemlenebilir. Ayrıca hastada geceleri çok sık idrara çıkma ihtiyacı ortaya çıkar. İdrar yaparken acı hissetme de görülebilir. Böbrek büyümesinin en karakteristik belirtilerinden biri sırt ağrısıdır. Genişleyen böbrek, çevre dokulara baskı uygular ve ağrıya neden olur. Ayrıca kas kasılmaları ve kramplar da görülebilir.

bobrek-buyumesi-sikayetleri.jpg


Böbrek Büyümesi Diğer Belirtileri

 • Bel ağrısı
 • Karında şişlik
 • İdrar yaparken acı hissetme
 • Biriken idrar nedeniyle oluşan enfeksiyon
 • İdrarda köpük oluşumu
 • Yüksek tansiyon
 • Ateş
 • Bulantı ve kusma
 • Kilo kaybı
 • Kaşıntı
 • Susama (iki taraflı böbrek büyümesi varsa)
 • Halsizlik

bobrek-buyumesi-bulgulari7.jpg


Böbrek Büyümesi Tedavisi Nasıldır?

Her hastalıkta olduğu gibi böbrek büyümesinde de erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Aksi halde geç fark edilen vakalarda geri dönüşü olmayan sonuçlar elde edilebilir ve bu durumda böbreğin çıkarılması gerekebilir. Erken teşhis edilmiş böbrek büyümesinin tedavisi de bir o kadar kolay olmaktadır. Böbrek büyümesi tedavisi tıkanmaya neden olan faktörlere göre değişkenlik gösterir. Öncelikle bu nedenler ortadan kaldırılır. Çeşitli böbrek hastalıkları ve böbreği doğrudan etkileyen hastalıklar tıkanmaya yol açabilir. Bu nedenle öncelikle bu hastalıklar kontrol altına alınarak tedavi edilmelidir. 

Böbrek Büyümesi Tedavisi Nasıldır

Önerilen İçerik;

 Stres Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1955
1172
406
2243
270
178
334
148
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER