Evde Diş Beyazlatan Doğal Yöntemler

Evde Diş Beyazlatan Doğal Yöntemler
09.05.201618:54

Diş beyazlatma yöntemleri birçok insanın en çok değer verdiği konuların başında gelmektedir. Maddi olarak pahalı olan diş beyazlatmak için bizlerde sizlere evde diş beyazlatma yöntemlerini sunduk. İşte, evde diş beyazlatma da bitkisel yöntemler…

Haber güncelleme tarihi 02.05.2021 11:32

Diş Beyazlatma İle İlgili Bilgiler ve Bitkisel Çözümler

Bembeyaz dişlere sahip olmak için çok yüksek miktarda paralar vermenize gerek yok. Evde diş beyazlatma yöntemleri sayesinde sizlerde sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. İşte, herkesin uygulayabileceği en etkili evde diş beyazlatma yöntemleri…

giriş-019.jpg

Dişlerini beyazlatmak isteyenlerin kullanması gereken ağız bakım ürünleri ve diş beyazlatma ürünlerini incelemek için buraya tıklayınız.


Evde Diş Beyazlatmanın 9 Doğal Yolu

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere diş beyazlatmak için ille de büyük paralar harcamaya gerek yok. Diş bakımının aksatılmaması durumunda dişlerinizi her daim güçlü ve beyaz kalacağını göreceksiniz. İşte, dişlerin sağlıklı ve beyaz kalabilmesi için bazı bitkisel yollar bulunmaktadır. Bizler de içeriğimizin bu bölümünde evde doğal ve bitkisel yöntemlerde diş beyazlatan besinler hakkında size bazı tavsiyeler vereceğiz.

İşte, diş beyazlatmak amacıyla kullanılan bitkisel yöntemler…

1. Fesleğen İle Diş Beyazlatma

fesleğen-i̇le-diş-beyazlatma.jpg

Yemeklerde ve salatalarda sıkça kullanılan fesleğen, oldukça faydalı bir bitkidir. Sağlığın birçok alanında fayda sağlamakla birlikte ağız ve diş sağlığına da önemli katkılarda bulunmaktadır. Diş eti kanamasına karşı oldukça etkili olan fesleğen, diş beyazlatma konusunda da oldukça etkilidir.

Kurutulmuş fesleğen yapraklarını ezerek toz haline getirin. Elde ettiğiniz tozla dişlerinizi fırçalayabileceğiniz gibi ovalayarak da kullanabilirsiniz. Fesleğeni günlük olarak kullandığınız diş macununa ekleyerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ancak bu işlemi ayda en fazla iki kere uygulamanızı öneririz.

Bir başka kullanım şekli ise fesleğen yapraklarından elde ettiğiniz macundur. 7-8 adet taze fesleğen yaprağını macun kıvamına gelene kadar ezin. Macun kıvamını elde ettikten sonra 2 çay kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz macunu dişlerinize sürün ve yaklaşık 20 dakika bekleyin. Bekleme sürecinin ardından ağzınızı suyla çalkalayınız. Bu portakal kabuğu tozuna alternatif olarak hardal yağı da kullanabilirsiniz.


2. Ada Çayı Yaprağı İle Diş Beyazlatma

ada-çayi-.jpg

En kolay ve en etkili bitkisel diş beyazlatma yöntemlerinden biri olan ada çayı yaprağı, dişlerinizin sağlıklı bir şekilde beyazlamasını sağlar. Hazırladığınız ada çayı ile gargara yapabileceğiniz gibi elinizle ezdiğiniz ada çayı yapraklarını dişlerinize sürebilirsiniz. Oldukça zahmetsiz bitkisel yöntemlerden biridir. Ayrıca elinizle ezdiğiniz ada çayı yapraklarını diş macununuza ekleyerek dişlerinizi bu şekilde de fırçalayabilirsiniz.


3. Zerdeçal İle Diş Beyazlatma

zerdeçal-003.jpg

Zerdeçalın faydaları saymakla bitmez. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen zerdeçal, diş beyazlatma konusunda oldukça etkilidir. Mikroplara ve iltihaba karşı oldukça etkili olan zerdeçal, ağız ve diş sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Zerdeçal ile dişlerinizin beyazlamasını sağlayabileceğiniz gibi diş etlerinizin güçlenmesine de yardımcı olabilirsiniz.

Yarım yemek kaşığı zerdeçal tozuna az miktarda su ekleyerek macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz macunu diş fırçanıza sürerek dişlerinizi fırçalayınız. Macunun etkisini daha fazla arttırmak için içine 1-2 damla limon suyu da ekleyebilirsiniz. Zerdeçal diş beyazlatma konusunda mucizeler yaratan bir etkiye sahiptir. Ancak uygulama esnasında zerdeçalı etrafa sıçratmamaya özen gösteriniz. Aksi halde zerdeçal değdiği her yere renk verecektir.


4. Portakal Kabuğu İle Diş Beyazlatma

portakal-kabuğu.jpg

Diş sararmasına karşı yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir diğeri portakal kabuğudur. Dişlerin beyazlamasına yardımcı olan portakal kabuğu, aynı zamanda nefesi tazeler ve böylece ağız kokusunu giderir. Sararmış dişlerin beyazlaması için her gece yatmadan önce portakal kabuğunun iç kısmı ile dişlerinizi fırçalayınız. Portakal kabuğunun içeriğindeki C vitamini ve kalsiyum ağzın mikroplardan arınmasını sağlar. Ancak etkili sonuç alabilmek adına bu işlemin düzenli olarak uygulanması önerilmektedir.


5. Karbonat ve Limonla Diş Beyazlatma

karbonat-ve-limon.jpg

Bilindiği üzere karbonatta diş beyazlatma özelliği yer almaktadır. Karbonatın beyazlatma etkisini güçlendirmek için kabın içerisine karbonatı koyup biraz limon sıkabilirsiniz. İhtiyacınız kadar olan karışımı diş fırçanıza sürün ve hafif şekilde dişini fırçalayın. Sürekli olarak kullandığınızda evde dahi dişlerinizi beyazlatacağınızı görebilirsiniz. Ancak bu uygulama esnasında kürü diş etlerinizden olabildiğince uzak tutmaya çalışın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonrada bol su ile ağzınızı iyice çalkalayınız.


6. Karbonat ve Hindistancevizi ile Diş Beyazlatma

hindistancevizi.jpg

Dişe beyazlatma yöntemleri arasında en kullanılan karışımlardan bir tanesi de karbonat ve hindistancevizi yağıdır… Evde dişe beyazlatma isteyen okurlarımız 1 çay kaşığı karbonat koyup, üzerine yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı ekleyebilir. Bu iki malzemeyi macun gibi olana kadar güzelce karıştırın. Sonrasında karışımdan yeteri kadar diş fırçasına sürüp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.


7. Karbonat ve Elma Sirkesiyle Diş Beyazlatma

elma-sirkesi-030.jpg

Evde diş beyazlatma için kullanacağınız ana malzeme olan karbonatın yanına bir de elma sirkesi eklediğinizde, dişlerinizin kısa süre içerisinde beyazladığınız fark edeceksiniz. Karbonatla elma sirkesini macun olana kadar karıştırın. Sonrasında dişlerinizi fırçalayın.


8. Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

muz-kabuğu.jpg

Diş beyazlatma yöntemleri arasında gösterilen Muz kabuğu, son yıllarda diş bakımında da oldukça fazlaca kullanılmaktadır. Muz, diş etini yeniden güçlendiren ve canlandıran bir yapıdadır. Taze muz kabuğunun beyaz kısmını dişlerinizin üzerine sürün. Bu sayede evde kolayca dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.


9. Çilek Ezmesi İle Diş Beyazlatma

çilek-ezmesi.jpg

Herkesin çok sevdiği meyvelerden bir tanesi olan Çileğin, evde diş beyazlatma yollarından bir tanesi olduğunu çok kişi bilmez. 2-3 adet çileği bir kap içerisinde macun haline getirin ve dişlerinizi fırça yardımıyla uygulayın. Diş beyazlatma teknikleri arasında gösterilen Çilek yönetimini, her hafta mutlaka deneyin.


Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

diş-beyazlatma-(bleaching).jpg

Diş beyazlatma yani bleaching (ağartma) etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Hidrojen Peroksit etken maddesi kullanılarak, diş rengi açılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre diş beyazlatma yönteminin dişlere zarar vermediği görülmüştür fakat yapılan bazı yanlış işlemler dişlerin ve diş etlerinin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle kişilerin diş doktoruna danışarak yaptırması gerekmektedir. Diş etlerinin zarar görmesin ileride farklı diş ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmaya özen gösterilmelidir. Özel diş macunlarından beyazlatma kalemlerine ve lazer yöntemine kadar pek çok teknik ile sararmış dişleri beyazlatmak mümkün. Ancak bu yöntemleri denemeden önce oldukça etkili olduğu ifade edilen bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz. Bitkisel diş beyazlatma yöntemleri hem daha uygun maliyetli hem de sağlıklıdır. Her şeyden önce diş sağlığında ve beyaz dişlere sahip olmadan önemli etken diş fırçası temizliği olacaktır. Diş beyazlatma işlemlerinden öne dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.


Diş Beyazlatma Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

diş-beyazlatma-tedavisi.jpg

Diş beyazlatma tedavisinin net bir yaşı yoktur ancak yine de 16-17 yaşından küçük çocukların diş beyazlatma tedavisini uygulamamasını öneririz. Bu yaştaki çocukların dişte bulunan sinirleri oldukça hassas durumdadır. Aynı zamanda hamile olan kadınların da diş beyazlatma tedavisini ertelemesi gerekmektedir.


Diş Beyazlatma Yöntemleri Kullanıcı Yorumları

👤 karbonat işe yarıyor. karbonat limon diş etlerini zedeliyor ayda bir olur ama haftada 1-2 olmaz.karbonat ile fırçaladıktan sonra özellikle sensodyne yada bildiğiniz diş eti rahatsızlıklarına iyi gelen bir diş macunu ile fırçalamak iyi olur. Samet M.

👤  Ben karbonat sirke karışımı yapıyorum haftada bir iki falan.dislerimin beyazlığı ve gülüşümle alakalı hep övgüler alırım söylemesi ayıp ???? M*** Ç****

👤 karbonat dısın ana yapısını zarar verdıgı ıcın sadece ayda bır kere kullanılbılır. Ahmet K

👤 Doğal diş beyazlatma yöntemlerini bende denedim. gözle görülür fayda sağlıyor ancak karbonat ve limon diş etlerimi acıtıyor. bunun yerine diğer yöntemler denenebilir. Tarık Y.

👤 Bir süredir diş beyazlatma ile ilgili araştırma yapıyordum. bununla ilgili birçok yöntem var ancak çok pahalı bende en iyisi doğal yöntemler dedim ve başta karbonat kürleri olmak üzere uzun zaman aralıklarında denedim dişlerim en az 3 kat beyazladı ancak artık karbonat kullanmıyorum çünkü asitli olması sebebiyle diş etlerimi yakıyor. Beyza K.

Diş beyazlatıcı doğal yöntemler hakkında görüşlerinizi yorumlar kısmından paylaşarak diğer okurlarımıza da yardımcı olabilirsiniz.

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Önerilen İçerik: Diş Teli Takanlar İçin Doğal Beyazlatma ve Bakım Önerileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
440
82
600
43
36
84
24
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.