Bitişik Eğik Yazı ya da El Yazısının Yararları

Bitişik Eğik Yazı ya da El Yazısının Yararları
05.10.201515:59

İlköğretim çağında kullanılan el yazısının çocuklara ne gibi yararları var? Bu soruyla ilgili ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 15:04

Okullarda birinci sınıftan itibaren güzel yazı dersi kapsamında öğretilen el yazısı için birçok tartışma yer almaktadır. Bazı araştırmacılar el yazısının çocuğun gelişimi ve düşünce şeklini etkilediğini söylerken, bazı düşünürler ise el yazısını çocuğun gerçek hayatta karşılaştığı bir şey olmadığını bu nedenle günlük yaşamda zorluk çekeceğine değinmektedirler. Peki, el yazısı çocukların hayatını gerçekten etkiliyor mu?

yazi-001.jpg

Yazma, öğrencilere ilköğretimde kazandırılmaya başlanan temel becerilerden biridir. 2005 yılından itibaren uygulamaya konulan, ilköğretim okullarında zorunlu olarak yazmaya el yazısı ile başlanması ve bu yazının kullanılmasına karar verilmiştir.

Bitişik eğik yazı kesintisiz hareketlerle yazıldığından soldan sağa doğru yön becerisini daha kolay kazandırır. Yazıda kazanılan hız ve akıcılık düşünceye aktarılır ve düşünme ile yazma arasındaki ilişki kopmamış olur. 

el-yazisi-1.jpg

Eğik yazının yararları şöyledir ;

A) Öğretim açısından; bitişik eğik yazı daha hızlı yazılmaktadır. Bitişik eğik yazıda kelime tanıma daha kolay olmaktadır. Bitişik eğik yazı kelimelerin bütün olarak yazılmasını gerektirmektedir. Bitişik eğik yazıda rakam ve işaretler daha kolay fark edilmektedir. Bitişik eğik yazı hecelemeyi önlemektedir. Yazıda kazanılan hız ve akıcılık düşünceye aktarılır ve düşünme ile yazma arasındaki ilişki kopmamış olur

B) Zihinsel gelişim açısından; Bitişik eğik yazı düşünmeyi geliştirir. Yazıdaki süreklilik ve hız, düşüncenin sürekliliği ve hızı ile birleşmekte ve birbirinin gelişimini desteklemektedir. Öğrenci eğik yazı yazarken harflere, bağlantılara ve ayrıntılara dikkat etmektedir.

C) Dil gelişimi açısından; bitişik eğik yazı okuma becerilerini geliştirmektedir. Yazıda kazanılan süreklilik, akıcılık ve dikkat okumaya da yansımaktadır. 

D) Beden gelişimi açısından; parmak ve el kasları için uygundur. Bitişik eğik yazı ile daha hızlı yazı yazıldığı ve öğrencinin beden gelişimine daha uygun olduğu düşünülmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
5
22
4
6
8
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.