Japon Çiçek Sanatı İkebana Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çiçek düzenlemesi sadece çiçekleri simetrik olarak yerleştirmek olarak algılamaktadır fakat Japon çiçek düzenleme sanatı olarak bilinen İkebana içerisinde çeşitli felsefeleri de barındırmaktadır. Bizde sizlere bu düşünceleri araştırıp derledik.
Japon Çiçek Sanatı İkebana Nedir ve Nasıl Yapılır?

  İkebana Nedir ?  

Japon çiçek düzenleme sanatı olarak bilinen İkebana’nın kelime anlamı yaşayan çiçek anlamına gelmektedir. Çiçeğin doğadan alınıp çeşitli mekanlarda büyüklü, küçüklü boylarda yaşatmak olarakda tanımlanabilir. Çiçeği yaşatırken bazı teknikler ve felsefeler kullanılır. Böylelikle beynimizin ve ruhumuzun bir sentezi sonucu bir sanat ortaya çıkmaktadır. Maddiyat ve maneviyatı dengelemek anlamına da gelir.


İkebana Çiçek Düzenleme Stilleri

İkebana, zaman içinde gelişerek, minimalist düzenlemelerden, daha çağdaş ve dekoratif tasarımlara dönüşmüştür. İlk ikebana stili, İkebana’nın başladığı tarihlere dayanır ve bu stilin adı Kuge olarak bilinir. Dik yerleştirilmiş uzun bir gövde ve buna eşlik eden daha küçük iki daldan meydana gelir. Diğer stiller şunlardır:

  • Dikey İkebana stilinde; tabiatın güzelliğini yedi dalla ifade edilir. Bu yedi dal, dağları, tepeleri, şelaleleri, vadileri v.s. sembolize etmektedir. Bu stil, geçmişte daha çok rahip ve aristokratlar tarafından uygulanmaktaydı. Bu stilde amaç, bitkinin kendisinin güzelliğini sergilemektir.
  • Yatay İkebana stilinde; yaradan, dünya, insan üçlemesi ya da onun yerine baba, anne, çoçuk üçlemesi kullanılmaktadır.

İkebana'da kişiler tabiatta gördüklerini ve yaratıcılığını kullanarak  yapılış tekniğini öğrendikten sonra kendi sanat eserini meydana getirir. Bunu yaparken çiçeklere konsantre olduğundan bir nevi İkebana kişiler için terapi yöntemidir. Çiçeklerin kokusu ve renkleri kişilerin bir an olsun ruhunu dinlendirmesini sağlar. Kişi kendi iç dünyasına döner ve iç sesini dinlemeyi öğrenir. Bu nedenle İkebana sanatın yanında birnevi terapi yöntemidir. 


İkebana Ekolleri

İkebana pek çok ekole ve ekollerin oluşturduğu stillere sahiptir. Bu stillerin içerisinde yer alan çiçeklerin düzenlenmesi farklı bir anlam inşa etmektedir. Bu ekollerden bazılarını inceleyecek olursak...


1. Enshu School

Moribana olarak adlandırılan yatay stil uygulamasıdır. Moribana, çiçekler düzenlerken kullanılan kaplara verilen isimdir. Çiçekler kapların içinde düzenlenirken koyulan kenzan adında çivili aparatlar üzerinde çiçekler düzenlenmektedir. Enshu stilinde en az üç ana dal kullanmak gerekliliği vardır. Bu üç ana dal, moribananın içindeki kenzanlara saplanırken önemlşi olan tekniği gereği çiçeklerin boyları ve yerleştirirken aralarındaki açılar önem kazanmaktadır. Herşeyi yaratan Tanrı'nın doğada var ettiği çiçekler, ağaç dalları, yapraklar, kozalaklar, v.s en taze ve canlı halleri ile bazen de kurumuş halleri ile insanların mutluluk,sevinç,üzüntü gibi duygularını sembolize edecek şekilde kullanılırlar.

moribana.jpg


2. Chiko School

Chicko Ekolü, çiçek düzenlemesi yapılırken çiçeklerin yanında farklı dekoratif süslemeler ve figürlerin kullanılmasıyla oluşan bir ekoldür. Ayna, kum gibi değişik materyaller kullanılarak yapılabilir.

chiko-schooll.jpg


3. Ikenobo

İkebana’nın başlangıcı olarak bilinen İkenobo Ekolü daha geleneksel öğeleri içermektedir. Öğrenciler öğrendikleri geleneksel ve modern teknikleri Japon tarihi ve doğaya ve bitkilere felsefi bir bakış açısını ile harmanlayarak ikebanalarına yansıtmaktadırlar.

ikenobo4.jpg


4. Aratame School

Yeni ikebana ekollerinden birisi olan Aratame Ekolü çağdaş stilleri, sunumları ve modern şekilleri ile dikkat çekmektedir. Öğrenciler önce temel ikebana tekniklerini öğrenir, yetenekleri geliştikçe çiçek düzenleme büyük bir ifade özgürlüğü içinde yapılır.

aratame.jpg


5. Ohara School

Ohara Ekolü doğaya ve değişen mevsimlere odaklanmıştır.Materyallerin çiçek kapları ile uyum içinde olması önemlidir.

ohara-school.jpg


6. Sogetsu School

Sogetsu Ekolünde kişisel ifadelere yaşamın modern çağdaş yönlerine dikkat çekilmektedir. Doğal ve el yapımı materyaller çokça hiç beklenmeyen bir biçimde yaygın olarak kullanılır. Öğrenciler genellikle kendi çiçek kaplarını kendileri yaparlar ve yaptıkları ikebananın konacağı yere özen gösterirler. Seizan, Shinpa, Ryuseiha, Saga Goryu, Kozan School, Ichiyo School isimlerinde pek çok İkebana ekolü de bulunmaktadır.

sogetsu-school.jpg

NeOldu.com / Sosyal Fayda    

YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum