Bilinmeyen Hayvanlar Alemi

Bilinmeyen Hayvanlar Alemi
12.06.201514:56

Türlerine pek rastlanmayan ve görenleri şaşkına çeviren hayvanları sizin için derledik. Az ya da hiç bilinmeyen bu hayvan türleri sizi oldukça şaşırtacak.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:23

KIRMIZI DUDAKLI YARASA BALIĞI

kirmizi-dudakli-yarasa-baligi.jpg

Görenleri şaşırtan kırmızı dudaklı yarasa balığı Galapagos adalarında yaşamaktadır. 40 cm uzunluğuna kadar ulaşabilen kırmızı dudaklı yarasa balığı denizin 30 metre altında yaşamaktadır.

4 ayaklarıyla yüzen tek balık olan kırmızı dudaklı yarasa balığı göğüs solungaçları yardımıyla yürüyebilmektedir. Yarasa balıkları etçil hayvanlardır.


DENİZ DOMUZU

deniz-domuzu.jpg

Güney Doğu Asya kıyılarında, Avustıralya’nın kuzey kıyılarında,Dugonglar,Hint okyanusu, Hindistan’ın batı sahillerinde, Doğu Afrika, Kızıldeniz’de yaşayan deniz domuzları ilk olarak 2008 yılında Antartika’da okyanus dibinde yapılan araştırma sırasında bulundu.

Ağırlıkları250-300 kg arasında değişen deniz domuzlarının boyu ise 2,5 metreyi geçmektedir.


AYE – AYE (AY – AY)

ay-ay.jpg

Madagaskar’da yaşayan makimsi bir maymun türüdür. Oldukça nadir rastlanan bu maymunlar uzun parmaklıgiller familyasının yaşayan tek üyeleridir.

Ay-ay’lar ağaç dalları ve yaprakları üzerinde yaşarlar. Genellikle Madagaskar yağmur ormanları ve adanın batısındaki kuru ormanlarda yaşarlar. Ay-ay’lar gece ortaya çıkarlar.

boyları 44-53 cm civarında olup, ağırlıkları ise 2,5 kg’a denk gelmektedir. Uzun kesici dişleri vardır.


SEMERLİ TIRTIL

semerli-tirtil.jpg

Yaklaşık 2,5 – 3 cm boylarında olan bir güve tırtılıdır. İsmini sırtındaki yeşil bölge üzerinde bulunan kahverengi semere benzeyen lekeden alır.

Bedeninde bulunan çıkıntılarda zehir bulunmaktadır. Bu zehiri yırtıcı hayvanlardan kendilerini korumak için kullanırlar. Çin gülü ve hurma ağaçlarından beslenirler.


PROBOSCİS MAYMUNU

proboscis-maymunu.jpg

Asya kıtasının en büyük maymunlarından olan proboscis maymunu Güney-doğu Asya’daki Borneo adasında yaşarlar.

Boyları 66-72 cm arasında değişirken, ağırlıkları ise 30 kg civarındadır. Bu maymun familyasında dişilerin burunları erkek maymunlara göre daha kısadır. Erkekler burunlarını dişileri ilişkiye davet etmek için kullanırlar. Aynı zamanda burunlarını çevreyle iletişim kurmak ve tehlike anında haber vermek için kullanırlar.

Tehlika anında burunları kan  dolar ve normalde çıkardıkları sesten çok farklı bir ses çıkararak çevreye haber veririrler.

Proboscis maymunları genellikle sahillerde ve nehir kenarlarında yaşamaktadırlar. Ayrıca bataklıklarda da yaşamlarını devam ettirirler. Sucul olduklarından dolayı iyi bir yüzücüdürler. Su altında 20 metreye kadar yüzebilirler.


MAVİ AYAKLI SÜMSÜK KUŞU

mavi-ayakli-sumsuk-kusu.jpg

Pasifik Okyanusu’nun doğusunda, Kaliforniya, Galapagos Adaları ve Peru’da yaşayan mavi ayaklı sümsük kuşları, 81 cm boyunda ve 1,5 kg ağırlığındadır.

Dişi kuşlar erkeklere göre daha uzun boylulardır. Yavrularının ayakları ve gagaları siyah renktedirler.


GLAUCUS ATLANTİCUS

glaucus-atlantius.jpg

Glaucus Atlanticus bir deniz salyangozudur. Bütün okyanuslarda ve ılıman tropikal sularda bulunan bu tür 6 cm boyuna kadar uzayabilir ve denizin üst kısımlarına kadar yüzebilir. Beslenmelerini türlerinin diğer üyelerini yiyerek sağlarlar. Bir tür yamyamlık yaparlar.

Glaucus atlanticus’un bilinen diğer isimleri; mavi deniz salyangozu, mavi okyanus salyangozu, mavi ejderha ve deniz kertenkelesidir.


YILAN BOYUNLU KAPLUMBAĞA

yilan-boyunlu-kaplumbaga.jpg

Yılan boyunlu kaplumbağalar tatlı sularda yaşarlar. Besinlerini küçük hayvanlar, leşler ve bitkilerden sağlarlar. Avlarını, boyunlarını aniden uzatarak yakalarlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
136
17
14
14
34
10
8
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.