Bilimde En Çok Karıştırılan Kavramlar

Bilimde En Çok Karıştırılan Kavramlar
04.10.201515:57

Bilim insanları birçok kavramı farklı şekillerde kullanmaktadır fakat bilimle uğraşmayan insanların kafalarında bu kavramların anlamları hakkında soru işareti olabilir. İşte en basit tanımlarıyla bazı bilimsel kavramlar...

Haber güncelleme tarihi 05.10.2015 12:17

Bilimle uğraşmayan insanlar için bazı kavramları anlamak zordur. Bu nedenle biz de sizin için bilimde yer alan bazı kavramları açıklamak istedik, 

 

Hipotez

Bir problemle ilgili geçici çözüm yoluna ya da bilimsel bir tahmine Hipotez denilmektedir. Hipotez gözlemler sonucunda karşılaşılan bir soruna önerilen bir cevap veya bir çözüm olabilir. Önerilen hipotezin gerçekliliği, doğruluğu teste tabi tutulur.

 

Teori

Hipotez ve teori birbirleriyle bağlantılıdır. Bir hipotez kısmen doğrulanır ve yeni bulgularla desteklenirse teori haline gelir. Bilimsel bir teori, gözleme dayanabilir. Örneğin; Kuşların uçarken  yollarını nasıl bulduklarına ait çeşitli teoriler mevcuttur. Bunlardan birisi, kuşların yerin manyetik alanını kullandıklarını ileri sürmektedir. Diğer bir teoriye göre ise, kuşlar güneş tarafından yönlendirilmektedir. Bilimsel bir hipotez veya teori gözlemlere ve deneylere dayanan bir açıklamadır. 

 

Kanun

Bir hipotez hiçbir kuşkuya yer vermeyecek şekilde doğrulanır ve herkes tarafından kabul edilirse kanun ( yasa) haline gelir. Bilimsel yasalar herkes tarafından kabul edilirler.  Örneğin, Newton’un hareketle ilgili olan üç temel yasası, Enerjinin Korunumu Yasası, Kepler Kanunları, yansıma ve kırılma kanunları ve kütle çekim yasası verilebilir.

Teoriler ve kanunlar dönem itibariyle değişebilirler. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER