Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeli
21.05.201512:51

"Bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz" sorunuzun cevabını bu yazımızda arayacağız. İşte bilgisayar alınırken dikkat edilmesi gerekenler...

Haber güncelleme tarihi 31.05.2017 15:20

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Bilgisayar alırken karşımıza o kadar çok seçenek çıkar ki hangisini seçeceğimiz konusunda kararsız kalırız. Önemli olan bu seçenekleri asgari düzeye indirebilmek ve karar aşamasını kolaylaştırmaktır. Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken konuları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Masaüstü Mü Dizüstü Mü?

masaustu-dizustu.jpg

İlk önemli başlık aslında budur.  Öncelikle buna karar vermeliyiz. Teknolojiyle birlikte dizüstü bilgisayarlar da çok gelişti masaüstü performansını verebilecek seviyeye geldi. Dizüstü bilgisayarlar kolay taşınabilir olmaları konusunda avantaj sağlarlar. İstediğiniz her yere yanınızda götürebilir hiçbir yere bağlı olmaksızın kullanabilirsiniz fakat onların da dezavantajları vardır. Mesela masaüstü bilgisayara göre daha çabuk ısınırlar. Isınmayla birlikte performansta düşme görülür. Ayrıca dizüstü bilgisayarlar sonradan modifiye işlemlerine pek uygun değillerdir. İstediğiniz gibi ekran kartını ve hard diskini değiştiremezsiniz. Bu da bilgisayarınızın daha çabuk teknolojinin gerisinde kalmasına neden olur.

Masaüstü bilgisayarlar istediğiniz zaman yanınıza alabileceğiniz bilgisayarlar değildir. Sizi bir yere bağlı kalmak durumunda bırakırlar. Kablo derdi vs sebebiyle bir odadan diğerine taşırken bile sorun yaşayabilirsiniz fakat bunların yanında ilk alırken dikkat ettiyseniz modifiyeler ile bilgisayarınızı sürekli güncel tutabilirsiniz. İşlemci ve ekran kartı kombinasyonunu iyi yaparak inanılmaz performanslar alabilirsiniz. Tüm bunların yanında masaüstü bilgisayarların ayrı bir keyif verdiği de yadsınamaz.

Bu faktörleri dikkate alarak ilk tercihinizi yapmanız gerekiyor. Bu ilk ve en önemli nokta. Eğer buna karar verdiyseniz diğer dikkat edilmesi gereken noktaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hangi Amaçla Kullanılacak?

Diğer önemli bir konu da alacağınız bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızdır. Örneğin alacağınız bilgisayar ev kullanımı için mi olacak, iş bilgisayarı mı olacak yoksa oyun bilgisayarı mı olacak buna karar vermeniz gerekiyor.

Ev bilgisayarı yani genel olarak internette gezinmek, film izlemek ya da ufak tefek ofis uygulamalarını kullanmak için alacaksanız bilgisayara gereksiz özellikler alarak paranızı israf etmenize gerek yok. Ev kullanıcıları için güçlü bir işlemcinin ya da süper bir ekran kartının olması anlamsız olur. Sizin ihtiyacınızı görecek orta seviyede özelliklere sahip bir bilgisayar işinizi görecektir. Dengeli işlemci gücü Ram ve hard disk kapasitesi ile uyumlu çalışacak bir ekran kartı tüm işlerinizi rahatça yapmanıza yetecek performansı sunacaktır.

İş bilgisayarı alıyorsanız dikkat etmeniz gereken ev bilgisayarına göre daha yüksek donanıma sahip olması gerektiğidir. Tabi burada şöyle bir ayrım da işin içine giriyor, yaptığınız işin ne olduğu faktörü… Resim, çizim ya da video düzenleme işiyle uğraşıyorsanız başka, genel olarak ofis uygulamaları ve raporlamalar üzerine çalışıyorsanız başka, yazılım işiyle uğraşıyorsanız başka özelliklere ağırlık vermeniz gerekiyor. Sunum, raporlama gibi işlemler için kullanacaksanız Ram ve işlemcinizin güçlü olması sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Sizin kaliteli bir ekran kartına ihtiyacınız yoktur. Normal şartlardaki bir ekran kartı ihtiyacınızı karşılar.  Eğer grafik tasarım ve yazılım tarzında ağır programlar ile çalışıyorsanız ekran kartınızın da olabildiğince kaliteli olmasında fayda vardır. Ağır programlar bilgisayarları yoracağı için işlemcinizin ve ekran kartınızın güçlü olması gerekmektedir. Ayrıca büyük boyutlu dosyaları işlemeye çalışan işlemcinin aynı şekilde bunları kolayca yazabileceği bir hard diske ihtiyacı bulunur. Hard diskinizin hızlı olmasına ve olabildiğince kapasiteli olmasına dikkat etmelisiniz.

Oyun bilgisayarı alacağım diyenlerdenseniz sizin dikkat edeceğiniz özellikler yine değişiyor. Oyun bilgisayarları grafik performansları yüksek olması gereken bilgisayarlardır. Bu yüzden alacağınız bilgisayarda dikkat edeceğiniz ilk nokta bu olmalıdır. Tabi grafik performansı yalnız başına elde edilen bir şey değil, işlemci, Ram ve hard disk performansınızın da uyumlu olacak şekilde yüksek performans göstermesi gerekmektedir. Kısacası oyun bilgisayarı alıyorsanız en yüksek performansı alabileceğiniz kapasitede olmasına dikkat etmelisiniz çünkü her yeni oyun grafik açısından daha gelişmiş özellikler istiyor ve bilgisayarınızı daha çok zorluyor. Uzun süre oyunlarınızı kaliteli grafikler ile oynayabilmek için olabildiğince yüksek değerlere sahip bilgisayarları tercih etmelisiniz.

Aynı şekilde bilgisayarınızın soğutulması da ayrı önemli bir konudur. Alacağınız cihazın soğutma performansına mutlaka özen gösterin ve araştırın. Isınmayla doğru oranda performans kaybı olur. Bu da sizin keyfinizi bozabilir.  Bilgisayarların en sevmediği şey ısınmaktır unutmayın.

Bilgisayar Alırken...

İşlemci: İşlemcinizi seçerken bizim tavsiyemiz Intel’in İ serisi işlemcilerini tercih etmeniz yönünde olacaktır. Piyasada AMD firması İntel’ in rakibi konumundadır fakat Intel’ in İ serisi işlemcileri bu konuda öncüdür. İ3-İ5-İ7 diye ayrılan işlemcilerin en iyisinin İ7 olduğu düşüncesi tam anlamıyla doğru değildir. Bu işlemcilerin cache bellek ve Ghz değerleri önemli rol oynar. Bu değerleri farklı olan birçok model bulunmaktadır. Cache bellek ve Ghz değerleri yüksek olanı seçmek demek bilgisayarınızın hızını doğrudan etkilemek demektir unutmayın.

Cache Bellek Nedir? Nasıl Çalışır?

Cache Bellek aslında işlemci çekirdeğinde bulunan Ramdir. Ramdan farklı olarak en son yapılan işlemleri değerlendirir ve bir sonraki yapacağınız işlemi tahmin etmeye çalışır. Yani sizin yaptığınız işlemleri ve kullandığınız programları, kullanma sıklığınıza göre kaydeder ve sizin yapacağınız işlemlerden tahminler oluşturur. Kısacası kayıt altına aldığı bilgileri kullanarak daha hızlı dönüşler sağlar. Bir programı ilk çalıştırdığınızda geç açılabilir fakat ikinciye açtığınızda daha hızlı açılmasının sebebi burada tutulan bilgiler sayesindendir. Çalışma prensibini örnekle açıklamak gerekirse:

İlk defa gittiğiniz bir restoranda garsondan bir yemek sipariş ettiniz. Yemek hazırda yoksa yapılıp gelmesi uzun sürecektir.  Eğer mutfakta(hard disk) yemekleri sıcak tutabilecek bir yerleri mevcut olsaydı (RAM) siz yemeğinizi uzun süre beklemek durumunda kalmazdınız. Bu restorana sık sık gitmeye başlarsanız garson geleceğinizi tahmin ederek yemeklerin arasında sizin yediğiniz yemeği koyar. Sürekli müşteri olduysanız ve genel olarak aynı yemeği yiyorsanız geleceğiniz saatte yemeğiniz hazır olur ve masanızda bekliyor olur. İşte buradaki garsonun yaptığı işi cache bellekler yapar.

Ghz Nedir?

Giga Hertz” kelimesinin kısaltılmışıdır. Saniyede yapılan işlem sayısını belirtir. Yani bilgisayardaki hız ölçüsüdür. Yani 2,5 Ghz işlemci demek saniyede 2,5 milyar işlem yapabilme gücüne sahip olması demektir. Bu yüzden Ghz ne kadar yüksek ise hız o kadar yüksek demektir.

RAM: Bilgisayarımızdaki geçici bilgilerin saklandığı bellektir. Transistörler ile tetiklenmesi durumunda çalışıp durduğunda bilgilerin silindiği bellektir. Ram kapasitemizin yüksek olması ve aynı şekilde yüksek frekans hızına sahip olması bilgisayarımızın performansını etkileyecektir. DDR2-DDR3-DDR4-DDR5 gibi seçenekleri mevcuttur. Bu sayılar teknolojik olarak gelişmişlik göstergesidir. Bir öncekine göre 2 kat daha fazla bant genişliği sunarlar. Bunun yanında hızlar artarken güç tüketimleri de düşmektedir. Sondaki sayı ne kadar büyük olursa hızı da o kadar yüksek olur.

Ekran Kartı: Oyun bilgisayarı almıyorsak ve görsel grafikler üzerinde çalışmıyorsak genelde anakartın üzerinde gelen ekran kartı yeterli olacaktır. Oyun bilgisayarı alınıyorsa en az 2GB 256 bit harici bir ekran kartı gereklidir. Ekran kartı alırken 2 mi 4 mü olsun sorusundan çok bit değeri dikkate alınmalıdır. Grafik performansı bekliyorsanız en az 256 bit tercih etmenizde fayda var.

Hard Disk: Bilgisayarımızın kalıcı hafızasıdır. Tüm verilerin elektrik bağlantısı kesildikten sonra da saklandığı yer burasıdır. Ev kullanıcıları ve sunum, rapor vs. işlerinde kullanacak kullanıcılar için 500-750 GB alan yeterli olacaktır. Hard diskler sata, sata2, sata 3 ve SSD diye gelişim göstermişlerdir. Ev kullanıcısı için sata2 yeterli olurken normal bir iş bilgisayarında sata3 daha yüksek veri transfer hızıyla yeterli olacaktır. Merak edenler için yazma hızları aşağıdaki gibidir.

SATA1 or SATA/150 = 1,5Gbps or 150MB/s

SATA2 or SATA/300 = 3,0Gbps or 300MB/s

SATA3 or SATA/600 = 6,0Gbps or 600MB/s

Hard disklerin önbellek kapasiteleri ve dönüş hızı performanslarını etkiler. Yani dönüş hızı ne kadar yüksek olursa verileri o kadar hızlı yazmaya ve okumaya olanak sağlıyor demektir.

RPM Nedir?

Dönme hızı Rpm olarak adlandırılır. 5400 Rpm hard diskler çoğu kullanıcı için yeterli olacaktır. İş için kullanılacaksa eğer 7200 Rpm alınmasında fayda vardır.

SSD Nedir? Ne Avantajı Vardır?

SSD teknolojisi en son geliştirilen ve döngüye sahip olmayan hard disklerdir. Yani dönme hızı gibi bir etken söz konusu olmayınca bilgisayarın açılış hızından sıcaklığına kadar performansını olumlu yönde değiştirir. Verilerin güvenliliği açısından iyidir, kolay kolay veri kaybı yaşanmaz. Düşmelere, çarpmalara, sıvı temaslarına karşı dayanıklıdırlar. Ayrıca SSD diğer disklere göre 90 kat daha fazla hız sunarlar. Tüm bu özellikleriyle daha pahalıdırlar. Bu yüzden profesyonel kullanıcılar dışında diğer kullanıcılar için SSD bellekler yeterli olacaktır. Normal bir ev kullanıcı için hard diskin hızı bilgisayarın açılış ve kapanış sürelerindeki 10-15 saniyelik gecikmeden fazlası demek değildir.

Masaüstü Bilgisayar Alacaklara Ek Tavsiyeler

Tüm bu dikkat edilecek noktaların haricinde dikkat edeceğiniz diğer bir nokta ise toplama masaüstü bir bilgisayar yapıyorsanız marka ve garanti süreleridir. Bilinen ve garantisi olan ürünleri tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Sonuçta teknolojik parçalar alıyorsunuz ve bozuk olma ihtimalleri her zaman var. Garantisi olmayan ürünler alırsanız verdiğiniz paraya yazık olur.

Ayrıca yukarıda değindiğimiz gibi anakartınızın ve bu donanımların soğutulması da çok önemlidir. İyi ve sessiz çalışan bir fan almanız kulaklarınız için de iyi olacaktır. Sürekli çalışan fan sesine maruz kalmak bir süre sonra kafanızı şişirecektir.

Ani elektrik kesintilerine karşı harici bir kesintisi güç kaynağı bulundurmanızda da fayda vardır. Elektrik kesintilerinde yaptığınız önemli bir sunum ya da iş eğer kaydetmeyi unuttuysanız yarım kalabilir. Ani güç kesilmesi bilgisayar parçalarına da zarar verebilir. Bu yüzden en azından 10-15 dakikalık güç sağlayabilecek bir güç kaynağı bulundurmanız faydalı olacaktır.

All in One Bilgisayarlar

Masaüstü almayı düşünenler için bir diğer seçenek de “all in one” bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlar ayrı bir kasaya ihtiyaç duymazlar. Kasa monitörün arkasına gizlenmiştir ve yapmanız gereken klavye ve fareyi takıp kullanmaya başlamanızdır. Kablo derdinin daha az olması ve taşıma kolaylığı bakımından tercih edilebilir fakat bu bilgisayarlar harici kasa sunmadığı için bileşenlerini değiştirip geliştirmek istediğinizde size geniş imkan sunmazlar.

Dizüstü Bilgisayar Alacaklar İçin Ek Tavsiyeler

Dizüstü almak niyetindeyseniz masaüstü bilgisayardan farklı olarak batarya kapasitesine dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca bağlantı noktalarının çeşitlerinin ve sayılarının mümkün olduğunda çok olmasında fayda var.

Soğutma dizüstü bilgisayarlarda daha yetersiz olduğu için bileşenlerden birinin yanmasına sebebiyet verebilirsiniz. Bu yüzden soğutucu altlıklardan almanızda fayda bulunmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
368
53
18
7
11
413
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.