Beyazıt Yangın Kulesi'nin İlginç Tarihi

Beyazıt Yangın Kulesi'nin İlginç Tarihi
22.09.201511:37

Beyazıt Kulesi, yangınları gözetlemek ve haber vermek amacıyla İstanbul'un Beyazıt semtinde inşa edilmiştir.

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 15:15

Yedi tepeli şehir İstanbul'un 3 tepesinde bulunan Beyazıt Yangın Kulesi, İstanbul'un fethinden sonra kullanılan ilk sarayın da yeri olan tarihi yarım ada bölgesinde yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmet şehri fethettikten sonra kendisine bu bölgede bir saray yaptırmıştır. Saray Kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar tahtan indirilen padişahların valideleri, eşleri için kullanılmıştır.

İstanbul'da ahşap ile şekillenen sivil mimari, herhangi bir yangına maruz kaldığında semtleri yok etmekteydi. Bu nedenle yangın kulesi o dönem İstanbul'u için büyük bir önem arz etmekteydi. Semtlere rahatlıkla ulaşabilmek ve yangının nerelerde çıktığını anlayabilmek için yangın kulelerine ihtiyaç duyulmuştu.

II. Mahmut döneminde 1826 yılında yeniçerilik kaldırıldığında eski ahşaptan yapılan yangın kulesi yıkılarak yerine başkomutanlık binası yapıldı. Başkomutanlık binası yapılırken binanın hemen ön tarafına yangın kulesi inşaa edildi. 1828 yılında ise yapının üzerinde bulunan kitabe yerleştirildi.

Yangın kulesi daha önceden Seyir Köşkü ile biterken 1850 yılında değişime uğrayarak sekizgen 3 katlı birimler eklendi. 1894 depreminde de hasar gören yapı ufak değişiklikler geçirmiştir. 

Tasarım olarak barok stiliyle inşa edilen Beyazıt Yangın Kulesi'nin, kim tarafından inşa edildiği tartışmalara konu olmuştur fakat Osmanlı arşivlerine bakıldığı zaman kulenin Osmanlı'nın son mimari olan Abdülhalim Efendi tarafından yapıldığı yazılmaktadır.   

Yapının iç kısmı da ahşaptan yapılmış ve yapımında meşe ağacı kullanılmıştır. Yapının yüksekliği 85 m yakındır. Seyir köşkü de dönemin tulumbacılarının konaklayacağı bir biçimde dizayn edilmişti.

Yangın Kulesi Nasıl Kullanılmıştır? 

Tulumbacılar arasında yer alan şifreler sayesinde hızlı bir şekilde haberleşme gerçekleşiyordu. Tulumbaların taşınması zorlu bir süreç olduğundan dolayı Osmanlı belirli bölgelerde boş tulumbaların taşınıp farklı bölgelerde oluşturulan yangın havuzlarından suyun alınmasını sağlıyordu. Böylelikle yangınlara daha kolay müdahale edilebiliyordu. 

Çeşitli dönemlerde yangınların oluşmaması için evlerin arasına yüksek duvarların örülmesi, evlerin üzerine fıçı konulması, geniş saçaklı evlerin yapılmaması gibi emirlerin çıkarılması gibi bazı kararlar alındı.

1827 yılında sonra Osmanlı'da ilk modern itfaiye teşkilatının kuruluşuna doğru olan dönem başladı. 

Kuruluş amacı yangın kulesi olarak kullanılmış olan Beyazıt Yangın Kulesi, 1990'lı yıllardan sonra meteroloji anlamında bazı ölçümlerin yapılması amacı ile de kullanılmıştır. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.